שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  זוגיות במבחן: מתי להפעיל חוקר פרטי?

  השימוש בחוקר עשוי להשפיע רבות על הכנסתם העתידית של בני הזוג. הוא מאפשר להוכיח מעשי בגידה, התעללות, התעמרות או הפקרה של אחד ההורים את הילדים, התרועעות עם גורמים מפוקפקים, הסתרת רכוש וכסף בארץ ובחו"ל ועוד

  העיתונות מלאה בסיפורים על בני זוג ששכרו חוקרים פרטיים וחשפו פרטים מביכים על בני זוגם, אך הפנייה לחוקר פרטי כלל לא פשוטה עבור בני זוג רבים, מאחר שהם רואים בכך אקט מלחמתי, שעלול לדרדר אותם למלחמה מכוערת.

   

  בואו לדבר על גירושין גם בפייסבוק שלנו

   

  השימוש בחוקר פרטי אכן עלול לדרדר את היחסים ברגע שייוודע הדבר. הרגע הנכון לחפש חוקר פרטי הוא לדעתי דווקא הרגע בו אובד האמון בפרטנר באופן מוחלט, וכאשר מאבק הגירושין מאיים לגלוש לפסים מכוערים וקיים חשש מנישול מזכויות המגיעות על פי דין.

   

  השימוש בחוקר פרטי רב ומגוון. הוא עשוי להשפיע רבות על הכנסתם העתידית של בני הזוג, על חלוקת הרכוש, מאפשר להוכיח מעשי בגידה, התעללות, התעמרות או הפקרה של אחד ההורים את ילדי בני הזוג, התרועעות עם גורמים מפוקפקים, הסתרת רכוש וכסף בארץ ובחו"ל, חשיפת מקורות הכנסה, וכן הרתעה וערעור של בן הזוג המתגרש על דוכן העדים, או לקראת הדיון בבית המשפט.

   

  חשדות רבים בין בני זוג לא ניתנים להוכחה אלא בסיוע חוקר פרטי. במצבים שכאלה עדיף להוכיח את החשדות והטענות מראש, עוד לפני היציאה למאבק הגירושין. מודיעין טוב על רכושו של בן הזוג ותכניותיו מאפשר למנוע הפתעות לא נעימות, ולעיתים קרובות מקצר את מאבק הגירושין ומכריעו כבר בשלביו המוקדמים.

   

  פתיחה במאבק גירושין כוחני אינה דבר מומלץ ועלולה להביא את בני הזוג לתהומות רגשיים עמוקים וקשים. ככל שמאבק הגירושין חריף יותר, וממושך יותר, כך סובלים ממנו יותר ויותר גורמים, וביניהם הילדים. לא פלא שרבים מאנשי המקצוע, ביניהם עורכי דין רבים, ממליצים לבני זוג על סיום מערכת יחסים זוגית בגישור, תוך הגעה להסכמות ללא התערבות בתי המשפט.

    

  אך לעיתים אין מנוס, כאשר אחד מבני הזוג, או שניהם, נכונים וששים למאבק, חשים נפגעים ונבגדים, או כאשר קיים חשש כבד להעלמת נכסים ולחלוקה בלתי צודקת או ראויה של הרכוש המשותף אותו צברו.

   

  אחד האמצעים השכיחים ביותר שנוקטים בני זוג לקראת מאבק גירושין, או במהלכו, הוא שכירת חוקר פרטי למשימות נקודתיות. החוקר עשוי להשיג מידע חיוני וחשוב, שיכול להכריע רבות ברוב השאלות העומדות לפתחו של בית המשפט, ובעיקר עתיד חלוקת הרכוש, וגובה המזונות שעל הבעל לשלם לאשתו.

   

  הפנייה אל החוקר היא מעין נקודת אל-חזור ביחסים

  פנייה לחוקר פרטי תתגלה על פי רוב, במוקדם או במאוחר, לצד השני, מפני שהחוקר לא רק מביא ראיות שונות לגודל רכושו ולדרך התנהגותו של בן הזוג, אלא גם חתום על הראיות ומשמש עד לקבילותן בפני בית המשפט. על כן, על פי רוב, הפנייה אל החוקר היא מעין נקודת אל-חזור ביחסים בין בני הזוג, גרועים ככל שיהיו.

   

  כאשר קיים חשש כבד שבן או בת הזוג איבדו את האמון באופן מוחלט זה בזה, או כאשר הם כבר בוגדים בפועל באמון, אם בניהול רומן, אם בהברחת רכוש, ואם בפעולות אחרות שמנסות לטשטש את הכנסתם האמיתית – זו העת לשכור חוקר.

   

  מאבקי גירושין נערכים בשלושה שדות מרכזיים: המשמורת, המזונות והרכוש. ההכרעה בשניים מהם עוסקת בשאלות הנשמעות פשוטות, אך לעיתים קרובות התשובות עליהן מסובכות להפליא:

   

  א. מהו היקף הרכוש המשותף של בני הזוג?

  ב. כמה מזונות על האב לשלם לילדיו ולאשתו?

   

  לכל הכרעה בשאלות האלה קיימת משמעות כספית ורגשית משמעותית ביותר. רק בשביל לסבר את האוזן, הבדל של 100 שקל לכאן או לכאן בגובה מזונותיו של ילד בן שלוש עשוי להוסיף או להחסיר יותר מ-20,000 שקל מחשבונו של האב לאורך השנים. הברחת דירה מתוך איזון הנכסים המשותף, לטובת אחד מבני הזוג, עשויה להסתכם ברווח או בהפסד של מיליון שקלים ומעלה. מעבר לכך, בית הדין הרבני נוהג לעיתים קרובות לחייב או לפטור את הבעל מתשלום הכתובה, המסתכמת פעמים רבות בסכום של מאות אלפי עד מיליוני שקלים.

   

  שכירת חוקר פרטי עשויה עם כן לספק תשובות ברורות לחלק אם לא לכל השאלות החשובות במאבק גירושין, ולהאיר את עיניו של בית המשפט תוך חתירה להכרעה הוגנת ומהירה בתיק.

   

  הנה כמה דוגמאות לצורך האקוטי המתעורר לפעמים במאבקי גירושין, לשימוש בחוקר פרטי:

   

  • חשיפת בגידה

  כאשר מתעורר חשד לבגידה, בדיקת המצב לאשורו מאפשרת לחושד לבחון את איכות נישואיו, אך לא רק זאת. לתיעוד ולחשיפת הבגידה יש השפעות מרחיקות לכת על חלוקת הרכוש והמזונות לטובת הצד הנבגד, אם יגיע הסכסוך לביה"ד הרבני. כדי לפתוח בהליך גירושין בבית הדין הרבני, צריך שיהיו עילות מתאימות. בעיני בית הדין הרבני, לא ניתן לפרק את המשפחה על דברים של מה בכך, ואם לא תימצא עילה מתאימה, בית הדין יפסול את הגירושין ויבקש מבני הזוג הניצים להתפייס ולהשיג שלום בית.

   

  במקרה של בגידה, בית הדין הרבני לא רק שאינו מערים קשיים, אלא פועל להתרת הנישואין, ומעניש, לעיתים ביד קשה, את הצד הבוגדני. בשל המשמעות הכבדה של גילוי מעשה הבגידה, לא מסתפק בית הדין בעדויותיהם של בני הזוג, ודורש הוכחות חותכות לעצם הניאוף, ולצורך כך, אין מנוס, ברוב הפעמים, משכירת חוקר פרטי.

   

  מהן ראיות לא קבילות שעלול לספק חוקר פרטי?

  צירוף תמונות של בני הזוג הבוגדים המקיימים יחסי מין בפועל מול המצלמה תוך פגיעה בפרטיות ומעבר על הוראות החוק הוא אסור ולא קביל, בהתאם לפסיקת בג"צ. גם אם מביא החוקר תמליל שהושג מציתות לשיחות בין הבעל למאהבת הדבר אסור על פי חוק האזנות הסתר, ועל כן לא יוכלו הראיות האלה – מפלילות ככל שיהיו - לשמש כראיה בבית המשפט.

  בשל מגבלה זו על תיעוד הבגידה, מסתפקים בתי הדין בהוכחה של מעשה כיעור, כלומר, תיעוד מעשים העשויים לעורר חשד כבד כי אכן מתרחשת בגידה, למרות שזו לא תועדה. למשל, תיעוד מרחוק את כניסתו של הגבר נשוי, בלוויית אשה זרה, אל מלונית המשכירה חדרים לפי שעה, באמצע יום העבודה, עשוי לעורר חשד מספיק לבגידה. גם נשיקה לוהטת ברחוב או במכונית. לחיזוק החשד לרומן, ניתן להביא גם ראיות נוספות, כמו פתקי אהבה, תיעוד קניית מתנות למאהבת ועוד, שגם אותם ניתן לאסוף ביתר קלות בסיוע חוקר פרטי.

   

  • הסתרה והברחת רכוש

  בני זוג לא מעטים מנסים למלט נכסים וממון, ולהסתירם מעיני הפרטנרים שלהם, או מנושים. נטייה זו רווחת יותר בקרב גברים, המטפחים על פי רוב קריירה מקצועית, וגישתם ונגישותם לכסף ורכוש גבוהות יותר משל הנשים. אך לא חסרות גם נשים שמנסות למלט רכוש, דירות, תכשיטים וכספים מהקופה המשותפת, כדי שלא ייכנסו לאיזון הנכסים שייערך בעת הגירושין.

   

  כאשר מתעורר החשד שבן או בת הזוג עלולים לנסות ולמלט רכוש ידוע, או להחזיק רכוש וממון לא ידועים במסתור, מומלץ מאוד לפנות לחוקר פרטי, שינסה לאתר את הרכוש, לאמוד אותו, ואף להטיל עליו צווי עיקול. לא מדובר רק בחקירות כלכליות בארץ, אלא גם בחקירות מעבר לים, שם ניתן להיעזר בשירותיו של חוקר פרטי כדי למצוא חשבונות בנק סודיים ונכסים בהם מחזיק אחד מבני הזוג, הרחק מידיעתו ומהישג ידו של הפרטנר .

   

  הוכחה לגובה השתכרות לצורך מזונות

  גברים מתגרשים רבים מנסים לבלבל את בית המשפט, ולהציג את עצמם כבעלי הכנסה נמוכה, ולעיתים ככאלה שלא נהנים מהכנסה כלל, כשלמעשה המציאות שונה בתכלית. מטרת הנסיונות האלה להוריד כמה שיותר את מזונות האשה בהם יחוייבו עד למתן הגט. נסיונות הסתרת רמת ההשתכרות האמיתית של האב עלולים להשפיע על בית המשפט בקובעו מזונות נמוכים לילדים.

   

  גם נשים עלולות להתפטר מעבודתן בסמוך לגירושין, להגדיל את הוצאותיהן ולהפחית מהכנסותיהן, כדי להשפיע על בית המשפט לפסוק להן מזונות גבוהים מהראוי. גם כאן וגם כאן, יוכלו נשים וגברים להפעיל חוקר פרטי על מנת להפריך את הבדיות של הצד השני.

    

  כך למשל, באחד מסכסוכי הגירושין, טען הגבר שהוא משמש רק כשכיר בעסק משפחתי מתחום הנדל"ן ומקבל בשל כך שכר חודשי די נמוך. מדברי האשה היה ברור שהבעל משתכר הרבה מעבר למה שהצהיר, ועל כן הופעל חוקר פרטי, שבנה סיפור כיסוי, כאילו הוא מהווה נציג של קבוצת רוכשים. החוקר נפגש עם הבעל, שמתוך רצון להרשימו ולזכות בפרויקט - סיפר לו על העסק שבבעלותו, חשף שהוא המנהל בפועל ושהוא חולש על אזורים גדולים ורבים בארץ. דברי הרהב של הבעל גרמו לו בעצם לחשוף את עצמו – וכתוצאה מכך לשלם לאשתו ולילדיו מזונות הולמים ולהעביר לאשה חלקים הוגנים מרכושם המשותף אותו ניסה להעלים.

   

  • ערעור והפחדה

  שימוש בחוקר פרטי עשוי להטות את הכף, לעיתים רק מעצם העובדה שהמידע שהוא מביא מציג את הצד השני כשקרן מועד. בכך מתערער בטחונו של אותו צד עת שקריו נחשפים קבל עם ועדה. ידוע שהשופטים אינם נוטים לחבב אדם שניסה להונות את בית המשפט, והדבר עשוי להוות נקודת מפנה ביחסו של בית המשפט כלפי הצד המצטייר כהגון יותר.

   

  עצם המחשבה שמישהו עוקב אחריך עשויה לגרום לאנשים רבים לחרדה ולסלידה, והדבר תורם לפשרות מהירות, ולסיום ההליכים מהר מהמצופה.

   

  • עו"ד מיקי שיפמן מתמחה בדיני משפחה, גירושין, צוואות, עזבונות, חטיפות ילדים וגישור.   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  חוקר פרטי, נשק קיצוני
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  עו"ד מיקי שיפמן
  צילום: ברוך בן יצחק
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים