שתף קטע נבחר

צילום: MCT

הרוג ראשון בלונדון, ישראלים: "אלימות באוויר"

ראש ממשלת בריטניה הודיע על הצבת 10 אלף שוטרים נוספים והזהיר מתפרעים: "אם אתם מבוגרים לפשוע, אתם מבוגרים להתמודד עם ההשלכות". מרצה ישראלי: "מביזה לעסקים זה הפך לחדירה לבתים פרטיים". אחר סיפר: "ישבתי בבר וזרקו לבנה"

המהומות בבריטניה גבו היום את הקורבן הראשון. הסקוטלנד יארד הודיע בצהריים (יום ג') כי צעיר בן 26 שנורה אמש בקרוידון שבדרום לונדון מת מפצעיו בבית החולים. מוקדם יותר אמר ראש הממשלה דיוויד קמרון, ששב לבריטניה מחופשתו באיטליה, כי "הלילה יהיו 16 אלף שוטרים ברחובות, לעומת 6,000 אתמול. התהליכים המשפטיים יזורזו ויהיו עוד הרבה מעצרים. אנו נחושים לעשות צדק". ישראלים השוהים בלונדון תיארו בשיחה עם ynet את הנעשה ברחובותיה.

 

רחובות לונדון בוערים - עדכונים שוטפים ב-ynet:

בלקברי בשירות המהומות

בוזז: "שמענו שאחרים קיבלו חינם, למה לא אנחנו?"

לילה שלישי של מהומות: 450 נעצרו

חשש לקראת האולימפיאדה? "יש לנו אמון בשלטונות" 

לילה שני להתפרעויות: "נוצר אפקט דומינו"

הלילה הראשון: מהפגנת מחאה שקטה להתפרעות

 

עומר, עובד בקרן השקעות פרטית המתגורר באזור נוטינג היל היוקרתי, סיפר ל-ynet על המהומות שהתפשטו אתמול גם לאזורו. "הגיעו לשכונה מספר חבורות נערים והחלו לנפץ חלונות ראווה של חנויות, נכנסו פנימה ובזזו אותן. יש תחושה של אלימות באוויר, במיוחד כשאתה מתקרב אל אותם נערים.

 

"אתמול ישבנו בבר ופתאום נשמע קול נפץ. מסתבר שזרקו לבנה פנימה דרך החלונות. כשאתה עובר ליד חבורות של ילדים כאלו, זה מפחיד, הם עומדים ליד אופנוע שרוף או למבורגיני שניפצו את החלונות שלה ואפילו שלא ראית אותם עושים זאת אתה יודע שזה הם".


ביזה בהאקני (MCT)

 

יוחאי חקק, מרצה לסוציולוגיה שגר במרכז לונדון בשלוש השנים האחרונות, סיפר על הנוכחות המוגברת של הניידות ברחובות. "אנשים חוששים יותר ויותר, כי הלילה זה הפך ממעשי ביזה של עסקים לחדירה לבתים פרטיים. אחוז הפריצות לבתים קפץ הלילה באופן מאוד משמעותי", סיפר.

 

"השינויים עברו בשקט לא מובן"

לדברי חקק, הרקע להפגנות הוא הקיצוצים בתקציב, בשירותי הרווחה ובמערכת ההשכלה הגבוהה, מאז עלייתה לשלטון של הממשלה השמרנית, בראשותו של קמרון. "התקציב שמועבר לאוניברסיטאות קוצץ ב-80 אחוז, שכר הלימוד הוגדל פי 3 במכה אחת. כל קצבאות הרווחה השונות קוצצו והופעלו תוכניות נוקשות של הוצאות אנשים לעבודה, הגרסה האנגלית לתוכנית ויסקונסין", סיפר חקק.

 

"כל השינויים האלו עברו בשקט לא מובן. בשום מקום אחר זה לא היה עובר בשקט כמו שזה עבר כאן, אך כל אלו הכינו את הרקע ואת חומר הבערה למהומות", אמר המרצה, שהזכיר את הירי למוות במארק דאגן על ידי שוטר. "המוות של אותו בחור צעיר היה הגפרור שהצית את הכל".

 

 

הוא סיפר על ההבדלים בין מחאת האוהלים בישראל לבין המהומות בבריטניה:

"בעוד שבישראל יש מהפכה של המעמד הבינוני, המהומות כאן הן תוצר של מעמד הפועלים. השנאה כלפי המשטרה מצד קבוצות אלו היא עמוקה".

 

בנאומו הקצר הבוקר פנה ראש הממשלה קמרון אל המתפרעים והזהיר: "אתם עתידים להרגיש את מלוא עוצמת החוק. אם אתם מבוגרים מספיק כדי לפשוע, אתם מבוגרים מספיק להתמודד עם ההשלכות. אתם הורסים לא רק חיי אחרים, אלא גם את חייכם". הוא הוסיף כי הפרלמנט, הנמצא בפגרת הקיץ, יתכנס ביום חמישי וידון במצב. קמרון שיבח את השוטרים והוסיף כי כל חופשותיהם בוטלו. תושבים רבים התלוננו כי שירותי ההצלה הגיבו בחוסר יעילות למתפרעים. עד כה נעצרו 525 חשודים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זגוגיות מנופצות. "מפחיד לעבור ליד חבורות הנערים"
צילום: MCT
ביזה בבריטניה. "הרקע - הקיצוצים הקשים בתקציב"
צילום: AFP
בניינים הועלו באש. "השנאה כלפי המשטרה עמוקה"
צילום: MCT
מומלצים