שתף קטע נבחר

רב נחטף באקוודור: "אמרו שאהיה אבוחצירא 2"

ישראלי שהתקשר לשליח חב"ד באקוודור סיפר על תורם עשיר, שרוצה להעביר מיליון דולר לבית בקיטו. הרב תומר רותם הנלהב נסע למקום הפגישה, אך במקום תורם נדיב - חיכו לו חמושים עם תתי מקלע וישראלי שעל-פי החשד תכנן את החטיפה

במשך חמישה ימים הוחזק שליח חב"ד לאקוודור, הרב תומר רותם, בדירת מסתור במדינה - לאחר שנחטף על-פי החשד על-ידי ישראלי אותו הכיר. בראיון בלעדי ל-ynet סיפר הרב על הפיתיון, החטיפה, המכות, העינויים, הימים בהם שהה עם חוטפיו החמושים ועל הדרך בה שכנע אותם לשחררו ללא פגע. היום (ו') התירה משטרת ישראל לפרסם את דבר החטיפה, שאירעה לפני כשבועיים.

 

הרב סיפר כי לפני כחודש הוא קיבל שיחת טלפון מהארץ. לדבריו, האיש שהתקשר הציג עצמו "כרב מישיבה בארץ", וסיפר כי אחד התלמידים בישיבה הינו תושב אקוודור שהתגייר. האיש אמר שהתלמיד "מכיר אדם עשיר שנמצא על ערש דוויי ומעוניין לתרום את ירושתו לטובת תורה וגמילות חסדים". המתקשר הוסיף כי גם בית חב"ד בקיטו יכול לזכות לתרומה נדיבה. "כששאלתי מה הסכום, הוא השיב: המוסד שלכם יכול לקבל מיליון דולר", שיחזר הרב.


הרב רותם עם בני משפחתו. "התנהגו כרגיל" (צילום: בית חב"ד בקיטו)

 

האיש שהתקשר שאל את הרב רותם אודות פעילות חב"ד בקיטו, וזה סיפר לו על הפעילות, ועל כך שאם יקבל עוד כסף הוא יוכל להגשים חלום: "לקנות מבנה לפעילות ולא לסבול מעול השכירות". מאז אותה שיחה שמרו השניים על קשר טלפוני. "הוא היה מתקשר כמה פעמים בשבוע. הוא ביקש ממני לכתוב ולהעביר את התוכנית שלי לניצול הכסף לידי עורכת דין, ושהוא ישלח את בנו לוודא שכל הסכומים באמת מגיעים לייעדם", שיחזר הרב. "אני שמחתי על המתנה שהגיעה אלינו משמיים".

 

הרב רותם ניסה לברר פרטים על המתקשר, אך ללא הצלחה. "ניסיתי לעשות חיפוש בגוגל מי זה הרב הזה. לא מצאתי תוצאות, אך זה לא עורר את חשדי, שכן הוא אדם מבוגר שבעצמו אמר לי שהוא לא מבין באינטרנט", סיפר רותם.

 

ביטחונו של רותם רק התחזק כשנוצר קשר עם עורכת דין מקומית, שהדריכה אותו לקראת המפגש עם ה"תורם". "היא אמרה לי שאגיע אליה לעיריית החוף מנטה והיא תדריך אותי ומשם אצא לפגישה. היא נשמעה בהחלט משפטנית". בהתאם לסיכום, כרטיס טיסה הלוך ושוב המתין לרותם בשדה התעופה ביום חמישי לפני פחות משבועיים, אך הוא לא תיאר לעצמו שתוך כמה שעות יקלע לסיוט של חייו.

 

שני רעולי פנים עם תת מקלע  

"הגעתי בשמחה לעיר. חשבתי - אחרי שבע שנים שאנחנו נותנים שירות לכל יהודי במדינה, הקב"ה עוזר לנו", סיפר הרב רותם. בשדה התעופה, הוא שיחזר, המתין לו אדם שהחזיק שלט ועליו שמו. "הוא הזמין אותי לעלות למכונית, ואמר לי שהיעד שונה לעיר חוף אחרת - פורטו לופז, עיר בה תיירים רבים רוכשים דירות נופש".

 

לאחר כשעתיים של נסיעה נכנסה המכונית לעיריית חוף קטנה, ומשם לתוך חנייה. "פתאום, ברגע, מול הפנים ראיתי שני רעולי פנים, שכיוונו לעברי תתי מקלע. היו להם כובעי גרב ומשקפי שמש", תיאר הרב. לידם עמד ישראלי, שהרב סייע לו במשך שנים. לפני כמה חודשים עזב הישראלי את קיטו בזעם, לאחר שהסתכסך עם הרב וזה ניתק עמו מגע.


הרב רותם, כסנדק בברית מילה (צילום: בית חב"ד קיטו)

 

"פתאום הופיע אותו בחור עם שנאה על הפנים, שאתה לא רוצה לתאר", תיאר הרב. "לא חשבתי, רק צעקתי את השם שלו. אמרתי לו תירגע, לא עשיתי לך רע, אך הוא כולו התנהג בחמת זעם". מהר מאוד הוא נכפת, פניו כוסו ולדברי הרב, מסכת חקירות אלימה החלה. "הוא היכה אותי וחקר אותי, ביקש להוציא ממני כסף. הוא שאל אותי כמה יש לך בחשבונות, והכול בצורה אלימה נורא, במכות ובאיומי סכין. הוא איים שיחתוך אותי, שיאכיל אותי בחזיר".

 

הרב רותם סיפר כי התעללות והחקירה נמשכו שעות, אך יותר מכל היתה קשה לו המחשבה שאשתו וארבעת ילדיו חשופים גם הם לפגיעה. "לא ידעתי מה קורה איתם. הישראלי סיפר לי שנכנסו אלי הביתה אנשים וקורים שם דברים נוראים. אמרתי לו - קח כסף ועזוב אותנו, אך הוא רצה יותר".

 

במהלך האיומים אף הבטיח הישראלי לרב שיקבור אותו בחיים, וכי הוא יהיה "הרב אלעזר אבוחצירא 2". "שאלתי אותו איך אתה יכול לעשות לי כזה דבר, אכלת אצלנו בבית, שתית אצלנו, היית בן בית. זה לא עניין אותו, זה היה נורא, פשוט נורא".

 

כמו הרב שניאורסון

במהלך הלילה הקליט הרב רותם בקשת כופר, על פי דרישת החוטפים. "אמרתי להם שאעשה מה שהם רוצים, חוץ משלוש העבירות שיהודי צריך למסור עליהם את נפשו - עבודה זרה, גילוי עריות ושפיכות דמים". כך, במהלך ימי החטיפה, דיבר על ליבם במונחי יהדות, למרות ששלושת השומרים כלל לא היו יהודים. "אמרתי להם שאדם לא יוצא מן העולם בלי לתת דין וחשבון. דיברתי אל ליבם. בתחילה הם לא הגיבו, אף לאט לאט הם נפתחו וגם ראיתי את פניהם".

 

הרב סיפר שאת האומץ שלו, בזמן שהוכה ונחקר, הוא שאב מהרב יוסף יצחק שניאורסון, האדמו"ר השישי של חסידות חב"ד שנאסר, עונה, ואף נידון למוות לפני כ-85 שנה - כיוון שהרבה לעסוק בפעילות יהודית, דבר שהיה אסור על פי חוק בברית המועצות.

 

פעם אחר פעם הקליט הרב דרישות כופר שיועדו לאשתו. החוטפים הרחיקו לערים אחרות, במרחקים של 50-100 קילומטר, על מנת לטשטש את עקבותיהם, ורותם נותר כפות ומכוסה עיניים. את בקשות הכופר קיבלה האשה רבקה, כשלצידה היו צוות מחלקת החטיפות של המשטרה המקומית וכן נציג משטרת ישראל באמריקה הלטינית, שהדריכו אותה מה לומר בכל מצב, ובכל שיחה מול החוטפים. "עשו לה בית ספר לדרמה, היא לא יודעת להוציא דבר שקר מהפה. אנחנו מודים מאוד למשטרת ישראל על הסיוע הגדול", אמר רותם.

 

בכל חמשת ימי החטיפה הסתתרו אנשי המשטרה בקומה השנייה בבית משפחת רותם, בזמן שרבקה קיבלה את האורחים הרבים בקומה הראשונה ושידרה עסקים כרגיל. לאחר חמישה ימים המאמצים השתלמו. "החוטפים התרככו לאט לאט, עד שאמרו לי שהם מוחלים לי ורק דרשו שאשלם את עלויות החטיפה - 10,000 דולר", אמר הרב. הוא שוחרר בהסכמה שיעביר את הכסף. שהוא חבול ובגדיו קרועים עלה על מטוס לקיטו, והגיע חזרה לביתו.

 

"בזכות עבודת המשטרה והתפילות של כולם זה קרה. נס, אין תקדים לזה שאדם לא משלם פרוטה של כופר, ויוצא ללא פגע", אמר הרב. לאחר זמן קצר, לפי הדרכת המשטרה, יזם רותם פגישה עם החוטף, במהלכה שילם לו את הכסף, ואף הקליט אותו. הישראלי נעצר, והוא הואשם בעבירות חמורות של חטיפה באיומים, פשעי שנאה, וסחיטה באיומים. לטענתו, אנשי עולם תחתון מהעולם היו מעורבים בחטיפה. על פי הפרסומים, הוא בעל עבר פלילי של סחר בין-יבשתי בסמים. 

 

רותם מתקשה להבין מה הביא את הישראלי למצב הקיצוני. "חטיפות נדירות כאן. זה קורה רק לעשירים גדולים ואנחנו אמנם עשירים נפשית, אך רחוקים מזה פיזית. בעבר סייענו לו בהלוואה, בגלל שטען שהמאפיה מאחוריו, ככל הנראה הוא חמד את כספי בית חב"ד שהתפתח. בכל מקרה האירוח נמשך ויימשך בגאון. ישראלים וכל יהודי יכולים להגיע לכאן. אנחנו רק רוצים רק להמשיך ולעשות".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 12/08/2011 00:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב תומר רותם
צילום: באדיבות אתר חב"ד, COL
מומלצים