שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  איך בוחרים קרן נאמנות?
  השקעה בקרן נאמנות יכולה להיות לטווח ארוך או קצר. מהם הדברים החשובים שכדאי לדעת לפני שבוחרים קרן נאמנות? חלק שני

  שוק ההון סוער בשבועות האחרונים, והוא שב ומראה את הצורך של המשקיע להתאים את ההשקעה לאופי שלו ולא להיגרר אחרי פנטזיות. בשוק ההון נדרשת סבלנות, אף אחד לא יכול לחזות מה יהיה, או להבטיח לעצמו תשואה נאה בפרק זמן מוגדר.

   

  רכישת קרנות נאמנות היא הדרך הנפוצה בציבור הרחב להשקעה בשוק ההון. השקעה כזו אינה דורשת סכום מינימאלי וניתן לממש אותה כמעט מדי יום.


   (צילום: טל כהן)

   

  כיצד מרוויחים (או מפסידים) בקרנות נאמנות?

  הרווח בקרנות הנאמנות נרשם על ידי עליית ערך יחידות ההשתתפות המוחזקות על ידי המשקיע: עם עליית

  הערך של ני"ע המוחזקים בידי הקרן, יעלה גם מחיר יחידת ההשתתפות, כלומר ערך ההשקעה עולה. מכירת היחידות במחיר הגבוה ממחיר הרכישה – מניב רווח הון. כמובן, יש לזכור שבאותה מידה קיימת אפשרות להפסיד כסף.

   

  בנוסף, המחזיק בקרן יכול ליהנות מרווחים הנובעים מחלוקת דיוידנד. כמובן , חשוב להדגיש כי כמו כל מוצר, גם קרן נאמנות אינה ניתנת בחינם. הקרן גובה דמי ניהול וכן עלויות נוספות.

   

  אז איך בוחרים קרן נאמנות?

  המשקיע צריך לשאול את עצמו במה בדיוק הוא מעוניין להשקיע? מומלץ לעיין בתשקיף הקרן המיועדת להשקעה. כאמור, התשקיף כולל פרטים על החברה, כגון מדיניות ההשקעה של הקרן (מניות, אג"ח וכד') וביצועיה בעבר.

  חשוב לבחון את ביצועי הקרן (התשואות שהשיגה) במשך תקופה ממושכת ולא במשך תקופה קצרה מדי, ולהשוותם לביצועי קרנות אחרות ולמדדים רלוונטיים.

   

  חשוב גם לבדוק את העמלות שגובה הקרן. לכל הקרנות יש "הוצאות תפעול" על ניהול הקרן. ההוצאות משולמות מהרווחים, לפני שאלה מחולקים, ואינן נגבות באופן ישיר מהמשקיעים.

   

  למעשה, העלויות למשקיע הן דמי הניהול השנתיים (בדרך כלל, בין 1% ל-4% מסך נכסי הקרן), שיעור ההוספה - שם יפה לעלות רכישת הקרן בבנק ודמי נאמנות המשולמים לנאמן הקרן (סוג של גוף מפקח). ישנן קרנות הגובות עמלות נוספות. בנוסף יש לציין כי החזקת חשבון ההשקעות עצמו, בבנק או בבית השקעות, יעלה לרוב בעמלות נוספות.

   

  מומלץ גם לבחון את כל קרנות הנאמנות שבניהול החברה, כדי ללמוד על יכולת ניהול ההשקעות שלה על פני תחומים שונים ובתקופות שונות. זהו הקריטריון המרכזי בבחירת קרן נאמנות, מאחר שיכולת ניהול ההשקעות של מנהל הקרן היא שתקבע את התוצאות העתידיות של הקרן.

   

  ומעל לכל, חשוב להגדיר קודם מהו טווח ההשקעה – חודש, חודשיים, שנה, שנתיים? ומהי רמת הסיכון שמוכנים ליטול.

  אם המטרה היא השקעה לטווח ארוך, פדיון הכסף בעקבות כל זעזוע קטן בשוק, עלול להתברר כמוטעית וגם לגרום להפסד. לחילופין אם המטרה היא השקעה לטווח הקצר בלבד, אין טעם להשקיע את הכסף עמוק במניות, בהתחשב בכך שמדובר בהשקעה עם סיכון גבוה.

   

  אין לראות בנאמר לעיל המלצה מכל סוג שהוא.

   

  מהי רמת הסיכון שאתם מוכנים ליטול?
  צילום: shutterstock
  מדור שיווק בשיתוף שופרסל דיל
  מומלצים