שתף קטע נבחר
צילום: EPA

מסתמן: יוצאי צבא ייהנו מדיור מוזל לפני חרדים

לאחר שעות של דיונים, כאשר עשרות מפגינים בחוץ, אישרה מועצת מינהל מקרקעי ישראל את תוכנית הממשלה לשיווק דירות לסטודנטים, דירות להשכרה מוזלת ודירות למכירה במחיר מוזל למשתכן. הוועדה שתקבע את הקריטריונים תיתן עדיפות למגזר היהודי-דתי, היהודי-חילוני והדרוזי - יותר מאשר לחרדים

מועצת מקרקעי ישראל אישרה היום (ד') את התכנית לשיווק דירות לסטודנטים, דירות להשכרה מוזלת ודירות למכירה במחיר מוזל למשתכן על אדמות המנהל, תחת תיקונים קלים. זוהי הפעם הראשונה שגוף ממשלתי נענה באופן מעשי לחלק מדרישות מחאת האוהלים .

 

התוכנית שאושרה היום מבוססת בקווים כלליים על ההבטחות המעורפלות שפרסם לפני כשבועיים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אך נופחת בהן תוכן ממשי ומאפשרת לממש אותן בטווח זמן נראה לעין. שר השיכון ויו"ר מועצת המינהל, אריאל אטיאס, אמר כי יביא לכך שכל התוכנית תיכלל בחוק הווד"לים, כפי שהמפגינים דרשו מלכתחילה ובניגוד לנוסח החוק הקיים היום - מה שיאפשר לשלב בבנייה המהירה שתיווצר במסגרת חוק הווד"לים בנייה מוזלת לצעירים. 

ניסיון ההתפרצות
עשרות מפגינים ניסו להתפרץ לישיבת המינהל / כתבי ynet
שינוי של הרגע האחרון במיקום הישיבה של מינהל מקרקעי ישראל לא הועיל. עשרות מאנשי המחאה מפגינים מחוץ למשרדים בירושלים וקוראים לשנות את הצעותיו של נתניהו לפתרון בעיית הדיור. לטענתם, הצעדים חד צדדיים ומטיבים עם החרדים
לכתבה המלאה

 

התוכנית אינה כוללת קריטריונים שקובעים מי בדיוק יהנה מהדיור המוזל, אבל במינהל מדגישים כי בניגוד לדרישת האוצר, היא לא תעוכב עד לקביעת הקריטריונים, אלא תצא לדרך במקביל. משרד השיכון והמינהל הוסיפו המלצות לוועדה שתקבע את הקריטריונים, לפיהן תינתן עדיפות למגזר היהודי-דתי, היהודי-חילוני והדרוזי - יותר מאשר לחרדים. זאת, מכיוון שהמינהל ממליץ כי תינתן עדיפות, ואולי אף תנאי מחייב, לשירות צבאי או לאומי בקבלת ההטבות.

 

ההמלצות יוצרות איזון בין המגזרים השונים באוכלוסייה גם בקביעת ההעדפה לפי מספר הילדים, המשפיעה על גודל הדירות שהקבלנים יצטרכו לבנות. לפי התוכנית המומלצת, משפחות ללא ילדים יקבלו עד 20% מהדירות. משפחות עם ילד אחד או שניים יקבלו עד 35% מהדירות ואילו משפחות עם שלושה ילדים ומעלה – יקבלו עד 45% מהדירות.

 

המאהל הירושלמי: הישג למחאה 

בזמן הישיבה, התקיימה מחוץ למשרדי המינהל הפגנה של עשרות צעירים וסטודנטים, שניסו לפרוץ לבניין אך נעצרו על ידי כוח משטרה שהוצב במקום. המפגיעים טענו כי חלקים ניכרים בתכנית מיטיבים עם הציבור חרדי ודרשו שהקריטריונים ישונו כך שיותאמו לזוגות צעירים וחילוניים. הסטודנטים שהפגינו הבוקר אמרו ל-ynet, כי המינהל החליט להקפיא את שיווק הדירות המוזלות במסגרת תוכנית מחיר משתכן עד שיוסדרו קריטריונים המשרתים את כלל הציבור.  

 

מהמאהל הירושלמי נמסר בעקבות החלטת מועצת המינהל: "חברי המאהל הירושלמי הפגינו הבוקר מול ישיבת המנהל, לאור כוונתו של שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, לאשר תוכניות אלו בהתבסס על הקריטריונים הישנים של תוכנית מחיר למשתכן, המעניקים העדפה למשפחות מרובות ילדים.

 

חברי המאהל הירושלמי דרשו שהקריטריונים ישונו ויבטאו העדפה לאוכלוסיה עובדת, שתורמת למדינה באמצעות שירות צבאי או לאומי, גם אם אינם בעלי משפחות מרובות ילדים.

 

משום כך, החלטת מועצת המנהל עולה בקנה אחד עם דרישת המפגינים - להקפיא את שיווק הדירות המוזלות עד אשר יוגדרו קריטריונים המשרתים את כלל הציבור ולא סקטור מסויים. המאהל הירושלמי ימשיך לעקוב אחר יישום ההחלטה ולהיאבק על הזכות לדיור בר השגה לכולם".


המפגינים מחוים מחוץ למשרדי המינהל (צילום: גיל יוחנן)

 

ההמלצות: מעונות, דירות להשכרה בזול ודירות למכירה בזול

ההצעות בהן דן המינהל, הן שיווק קרקעות שייועדו לבניית מעונות לסטודנטים, דיור מוזל להשכרה (דיור בר השגה) ומתחמי דיור ב"מחיר למשתכן" - המחיר שבו הלקוח הסופי קונה את הדירה מהקבלן, כך שהמינהל לא ירוויח ממנו. צעדים אלה אמורים להצטרף לתוכנית הווד"לים שאושרה בשבוע שעבר בכנסת.

 

ההצעה הראשונה שאושרה קובעת, כי הקרקע לבניית מעונות תשווק במכרז פומבי או בפטור ממכרז ליזמים ללא תמורה למינהל, וזאת, לצורך בניית מעונות ולאחר התייעצות עם המועצה להשכלה גבוהה ועם התאחדות הסטודנטים. המציעים במכרז יתחרו על המחיר הנמוך ביותר לשכירות למטר. המינהל יתייעץ עם המועצה להשכלה גבוהה לגבי סטנדרט הבניה למעונות ודרך תפעולם.

 

מוסדות להשכלה גבוהה שיחזיקו במעונות הללו יהיו פטורים מתשלומים למינהל, ובלבד שבנייתם תסתיים עד אוגוסט 2014. עוד קובעת ההחלטה כי מוסד שברשותו קרקע שאינה מיועדת למעונות רשאי להסב את יעוד הקרקע למעונות ללא תשלום.

 

ההחלטה השנייה קובעת כי המינהל ישווק במכרז קרקעות שייועדו להקמת בניינים להשכרה. הקבלנים יתחרו על מחיר השכירות הנמוך ביותר לזכאים עד למחיר של 75% מגובה השכירות המקובל בשוק באותן דירות או יתחרו במכרז רגיל תוך התחייבות להשכיר את הדירות במחיר של עד 30% בלבד מגובה השכירות המקובלת בשוק.

 

הקבלנים שיזכו במכרזים יוכלו למכור 40% בשוק החופשי, 20% בשכירות ללא פיקוח ו-40% בשכירות מפוקחת, שלקבלנים יהיה מותר להעלות אותה בשיעור עליית המחירים לצרכן בתוספת 1%. הדירות יושכרו לשלוש שנים עם אופציה להארכה ל-10 שנים.

 

ההחלטה השלישית מחייבת את המינהל לשווק קרקע במחיר קבוע שיעמוד על 50% מהמקובל בשוק, כאשר הדיירים יצטרכו לשלם עד 400 אלף שקל לדירה. הקונים לא יהיה רשאים למכור את הדירה לצד שלישי במשך 10 שנים ולא להשכיר אותה במשך 5 שנים. משרד המשפטים ומשרד השיכון יצטרכו לקבוע תוך חודשיים לכל היותר קריטריונים שיקבעו מי הם הזכאים לשכור דירות בדיור בר השגה ולקנות דירות במחיר למשתכן.

  

אטיאס: שינוי היסטורי במדיניות המינהל

השר אטיאס אמר בעקבות ההחלטה: "מדובר בהחלטות המשנות מדיניות היסטורית: קרקע המדינה לא תשמש עוד כאמצעי להפקת רווחים אלא תשרת את האזרחים. נצא למכרזים לאלפי יחידות דיור בהנחות של 50% מערך הקרקע לדיור בהישג יד, 70% מערך הקרקע לדיור להשכרה, ו 100% הנחה בקרקעות למעונות סטודנטים. המלצתי למועצה לקריטריונים לזכאים לדיור בהישג יד יעברו דיון במשרד המשפטים וילובנו בועדת טכטנברג". 

 

השר הוסיף, כי "המדיניות שהייתה נהוגה עד כה לפיה הקרקע מוקצית לכל המרבה במחיר משתנה היום והקרקע לא תהיה עוד מקור לרווח לקופת המדינה אלא שיווקה ישרת קידום מטרות חברתיות ויסייע בסגירת פערים בחברה וככל שהמדינה תוותר על הכנסות, נוכל לספק פתרונות באזורי הביקוש.

 

"בזכות השינוי ההיסטורי ניתן לתת הנחות גדולות בקרקע ולקבל החלטות כמו בניית מעונות סטודנטים בקרקע במחיר אפס. אנו ניתן קרקעות לאוניברסיטאות וליזמים שיוכלו לבצע מכרזים בהם הזוכה יהיה מי שיציע את המחיר הנמוך ביותר ולא למרבה במחיר. נוכל להציע ליזמים מכרזים בפריפריה ובמרכז, אנו לא מוגבלים בזמן ובכמויות.

 

"אנו ניתן גם תמריצים ליזמים לדיור להשכרה במטרה לייצר שוק משוכלל של דיור להשכרה בדומה למציאות במדינות המערב. שוכרי הדירות יקבלו ביטחון להיכנס לדירות שכורות לזמן ארוך מבלי לחשוש שבעל הבית יעלה את שכר הדירה או יפנה אותם. שכר הדירה יהיה מפוקח וקבוע מראש".

 

בהכנת הידיעה השתתפו בילי פרנקל ועומרי אפרים


פורסם לראשונה 10/08/2011 16:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אטיאס בישיבת מועצת מינהל מקרקעי ישראל
צילום: גיל יוחנן
מפגינים מחוץ לישיבה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים