שתף קטע נבחר

מתנחמים עם קרליבך

אין כמו קצת קרליבך אחרי ימים קשים של אבל וחורבן: חיזקי סופר, אייל שילוח ויצחק מאיר יעלו במוצאי שבת "נחמו" מופע מיוחד משיריו של הרבי המרקד. צפו

המלך שלמה חי וקיים: מחר, מוצאי שבת "נחמו", יתקיימו במקומות שונים ברחבי הארץ מופעי מחווה למוזיקה שיצר שלמה קרליבך – רב יוצא דופן, ומייסד הז'אנר המוזיקלי ששטף את הארץ בשנים האחרונות.

 

ההופעה המרכזית תתקיים באולם ז'ראר בכר בירושלים (בסיוע עיריית ירושלים, המחלקה למורשת ישראל), עם הרכב מוזיקלי מרשים, המונה - בין היתר - את הסולן חיזקי סופר, הכנר אייל שילוח, המוזיקאי יצחק מאיר ואחרים.

 

לאחר ימי האבל, נבואות החורבן, תשעה באב ומגילת "איכה" שמתארת את הזוועה שעברה ירושלים, מציינים השבת את תחילת נבואות הנחמה - שבע במספר - שנפתחות בהפטרת "נחמו נחמו עמי" בספר ישעיהו. רבי שלמה קרליבך הלחין את הנחמה, והחבורה מגישה לכם קליפ מרגש שכולו נשמה.

 

"קרליבך הוא כמו אותה עצם הלוז שנשארת לנו בתחיית המתים, וממנה ייבנה הגוף", אומר הכנר אייל שילוח. "הוא למעשה 'עצם הלוז' המוזיקלית של העם היהודי. אותו יהודי שהיה מחזיק את הגיטרה מאוד גבוה, כמעט כמו שמחזיקים את הכינור - לא במותן, אלא קרוב ללב, לשמים, וידע להסתכל מעל הדורות ומעל הצרות, ולהרגיש שמחה אמיתית. אפילו בשיריו העצובים אני מרגיש שמחה".

 

יצירה המשתבחת עם הזמן

שילוח יבצע עם סופר, מאיר והלהקה מגוון משירי קרליבך, לצד ניגוני חסידים אחרים. "רבי שלמה קרליבך שר שירי נחמה", אומר חיזקי סופר. "תחילת דרכו מבחינה מוזיקלית הייתה אחרי הבכי הגדול על שישה המיליונים שנרצחו

על קידוש ה'. תמיד אני מקנא ברב שלמה שאהבתו וגעגועיו לירושלים ולחלק ירושלים שבכל יהודי, היו עמוקים ונשגבים".

 

שילוח אינו יכול שלא להתפעל, כדבריו, מהִשתבחות יצירתו של קרליבך בחלוף השנים, "שתופסת יותר ויותר מאמינים ואוהדים, ויותר ויותר מבצעים. אפשר לומר שליצירה שלו הייתה 'קפיצת הדרך' מעל כל הדברים שאנחנו עוברים - ישר לשמחת הגאולה, שהיא בניית בית המקדש. זה כוחו ועוצמתו של קרליבך, שהביא שמחה אמיתית ללא שום צער, שתלווה אותנו עד דור הגאולה האמיתית, המוזיקלית והאנושית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אייל שילוח. בכינור
צילום: חנניה הרמן, לע"מ
רבי שלמה קרליבך
צילום: חנניה הרמן, לע"מ
מומלצים