שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

קול הפריפריה: "הממשלה אשמה במשבר"

מראש פינה ועד אילת - יותר מ-70 אלף מפגינים דרשו צדק חברתי. ההפגנה הגדולה ביותר התקיימה בחיפה. מרגול זכתה לתשואות ולקריאות בוז בבאר שבע. בכירים במשטרה ביקשו מראשי הערים לא להוציא צווי פינוי: "זו בעיה חברתית גדולה והפיתרון הוא לא הוצאת צווים"

זו לא רק מחאת שדרות רוטשילד: ניסו להדביק למחאה החברתית הזו דימוי תל-אביבי מנותק, אבל יותר מ-70 אלף המפגינים שיצאו אמש (שבת) לפי המשטרה לרחובות מראש פינה ועד אילת אמרו את דברם. "הממשלה אשמה במשבר", זעקו מפגינים בחיפה, שבה התקיימה ההפגנה הגדולה ביותר - לפחות כ-25 אלף משתתפים. עוד אלפים יצאו לרחובות באר שבע, עפולה, רמת השרון, הוד השרון, מודיעין, נהריה, דימונה, אילת, ראש פינה, צומת סביון, בית שמש ואשקלון.  

 

הלילה הבהירו בכירים במשטרה שלא יוציאו צווי פינוי למאהלי המחאה. "המסר שאנחנו מבקשים להעביר לראשי הערים הוא שלא ימהרו להוציא צווים כי מדובר בבעיה חברתית גדולה והפיתרון הוא לא הוצאת צווים". בהקשר הזה, יצויין כי המפכ"ל, רב-ניצב יוחנן דנינו, נפגש עם פורום ה-15 של ראשי הערים הגדולות, וביקש מהם לא לעשות מהלכים חד-צדדיים ולא להוציא צווי פינוי ללא תיאום עם המשטרה, שכן "מדובר במחאה חברתית לגיטימית", כדבריו.

 

מחאת האוהלים - עדכונים אחרונים ב-ynet:

מרגול בב"ש: בעד המפגינים, עשיתי להם טיזינג

זעקת הפריפריה: רבבות בחיפה, עפולה ובאר-שבע

מחכים לרבבות בכיכרות: "יש לי סימפטיה למחאה"

נתניהו למשטרה: לא לפנות את מאהלי המחאה


החיפאים שלטו בכיפה והניפו שלטים מקוריים (צילום: אבישג שאר-ישוב) 

 

כ-25 אלף יהודים וערבים הפגינו בחיפה. הם צעדו משכונת קריית-אליעזר למושבה הגרמנית, וקראו "רוצים צדק חברתי". בעפולה התאספו כ-15 אלף איש ובבאר-שבע כ-12 אלף בני אדם. אלפים רבים הפגינו גם בראש פינה, בית שאן, נצרת, נהריה, נתניה, הוד השרון, רמת השרון, ראשון-לציון, מודיעין, בית שמש, אשקלון, דימונה ואילת.

 

בהפגנה בבאר-שבע אמר יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת בן-גוריון, אורי קידר: "העצרת שמתקיימת כאן היום והמסר שהיא נושאת עמה הם נקודת ציון נוספת בתהליך המדהים שעוברת החברה הישראלית. כולם שומעים על אזרחים מנומנמים, על נוער עייף וסטודנטים מנותקים, אבל אנחנו אוהבים את המדינה. אנחנו מלח הארץ ואנחנו רוצים עתיד בישראל שלנו. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אני מבקש לומר לך - לא רק הממשלה שלך אשמה במצב, אשמות בו ממשלות רבות, אבל העם התעורר במשמרת שלך, אתה תהיה זה שיביא את הפתרונות". 


יהודים לצד ערבים בחיפה (צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

אדר שטרן, מראשי המאבק בבאר-שבע, אמרה על מספר המפגינים: "זה יותר ממה שציפינו. מעבר לזה לא צריך להיכנס לסטטיסטיקה. הייתה פה היסטוריה. כזה אירוע בנגב עוד לא היה". קובי אוז, שהופיע בבאר-שבע, אמר ל-ynet כי חשוב לו מאוד שהערבות ההדדית תישמר. "חשוב שהמאבק יהיה מלוכד ושמעמד הביניים יאמר בקול ברור - אני לא נוטש את המעמד החלש, אנחנו לא נעשה מה שהטייקונים עשו לנו. אנחנו נדאג שהחיים של כולנו ישתפרו ביחד".


מפגן עוצמה בבאר שבע (צילום: AFP)

 

להפגנה בעפולה הגיעו מפגינים מכל רחבי הגליל, הגולן והעמקים. הם צעדו מכיכר העצמאות, בסמוך למאהל שהקימו סטודנטים ובני העיר, לפארק העירוני, ומילאו עד אפס מקום אותו ואת הרחובות הסמוכים. בין הדוברים הייתה רחל פרץ, אם חד הורית, שסיפרה כי אף שהיא עובדת במשרה בכירה, אם תרוויח יותר מ-4,200 שקל תאבד את זכותה לדמי מזונות. "אנחנו רוצות לגדל את ילדינו בכבוד, אבל המדינה רוצה שנמשיך לחיות בעוני, שלא נרים את הראש". 


דפני ליף עם אורנה שמעוני, ממקימות "ארבע אמהות" (צילום: חגי אהרון)

 

דפני ליף: "בכיתי, לימדו אותי לחלום"

יו"ר אגודת הסטודנטים הארצית, איציק שמולי, אמר כי לצעירים בישראל, והסטודנטים בראשם, "יש הכוח לשנות, לדרוש עתיד טוב יותר. המדינה כמעט ויתרה עלינו, אבל אנחנו לא מוכנים לוותר עליה. המטרה המשותפת מתחילה להפיל את החומות בין ערבים ויהודים, חילונים ודתיים, ימנים ושמאלנים. יוקר המחיה פוגע בכולנו ומחדד את ההבחנה המסוכנת בין אלה שיש להם ואלה שאין להם". שמולי אמר כי "אנחנו נערכים למאבק ממושך, אבל השינוי כבר כאן", וקרא לנתניהו לעשות "פניית פרסה חברתית וכלכלית".


ההפגנה הגדולה בבאר-שבע. גם מרגול באה לעודד (צילום: אלי אלגרט)

 

מי שהחלה את המחאה עם אוהל קטן בתל-אביב ומצליחה להוציא עשרות אלפי איש לרחובות כבר כמעט חודש שלם, דפני ליף, באה לעצרת בעפולה יחד עם פעילים נוספים מהמאהל ברוטשילד, והתרגשה מול מפגן המחאה. "עלו לי דמעות בעיניים", סיפרה ל-ynet, "העובדה שהמחאה מקבלת עוצמה כזו זה פשוט אדיר". כשנשאלה אם העזה לחלום על מחאה בהיקף כזה השיבה: "אני סטודנטית לקולנוע, ומלמדים אותנו לחלום".

 

עוד עדכון על מחאת האוהלים - עדכונים אחרונים ב-ynet:

קבלת שבת במאהלים: 'הכוח העדין יביא לפריחה'

יוצר 'סדאם המטומטם' חוזר: "ביבי, יא קמצן". צפו

דפני של 1991: "משהו בי בוער"

 

בעצרת הגדולה בחיפה נאמו כמה מתושבי העיר, יהודים וערבים. "עלינו לאחוז ידיים, ערבים ויהודים, כדי שנגיע למטרות שלנו מבלי להרים ידיים", אמר חמודי חג'יראת. יוסי ברוך הוסיף: "לא נסכים לחיות בזלזול, אנחנו רוצים לחיות בכבוד ועם כל הזכויות וקוראים לנתניהו, ברק וליברמן לצאת מהממשלה, כי הם נכשלו בתפקידם".


מפגינים בצומת סביון. "לקרוע את השרשרת" (צילום: בן קלמר)

 

בהפגנה בנתניה נאם בין השאר אריה עמית, שאמר: "לא ניתן שיאלפו אותנו כמו בקרקס, נמשיך לנסות לקרוע את השרשרת, יש לנו זכות ענקית להתארגן ולדרוש", אמר, "אנחנו אזרחים במדינה דמוקרטית".

 

ליאור נרקיס: אני חרד לילדיי

הזמר ליאור נרקיס שבא להופיע בעצרת בנתניה אמר ל-ynet: "המחאה צודקת, חשבתי ככה מההתחלה. זאת חגיגה לדמוקרטיה, וזה לא רק תל אביב, זה בכל הארץ. לכן בירושלים חייבים לפתוח את האוזניים ולהקשיב לעם, אולי ממני זה נשמע קצת שונה כי אולי אני לא מרוויח משכורת מינימום, אבל המחאה הזאת מדברת גם אליי, כי אני חרד לילדים שלי. בתור אבא אני לא מבין למה על הכול צריך לשלם כפול. המחאה הזאת צודקת ואני מקווה שהצעקה הזאת תישמע".


המונים התכנסו במודיעין. "למען הציבור כולו" (צילום: אוהד צויגנברג)

 

באשקלון הפגינו יותר מ-500 איש במאהל המחאה המרכזי. המפגינים צעדו מהמאהל לתחנה המרכזית. סימה, אם לשני ילדים הסובלים משיתוק מוחין מלידה, הגיעה להשתתף בעצרת, אחרי שבשבוע שעבר השתתפה בעצרת בתל-אביב. "הרבה פעמים אני מפגינה עם הילדים למען זכויות הנכים, אבל אמרתי להם שעכשיו אנחנו רוצים מחאה למען הציבור כולו, ואני מנסה לעזור ככל שניתן במאבק הזה", אמרה.


גם תושבי יפו יצאו להשמיע קול. "המחיצות נשברות" (צילום: מוטי קמחי)

 

בעצרות המחאה השונות משתתפים אמנים רבים שנתרמו למאבק בהתנדבות. לעצרת הגדולה בעפולה התגייסו קרן פלס, קובי אפללו, שמעון בוסקילה ושירי מימון, מוקי ויובל בנאי. לבאר-שבע באו אחינועם ניני, ירמי קפלן, הדג נחש, קובי אוז ומרגלית צנעני. לחיפה הגיעו דניאל סולומון ולהקת "מוניקה סקס". גם לשאר ההפגנות הגיעו אמנים.

 

מרגול: עשיתי למפגינים טיזינג

מי שמשכה תשומת לב רבה היא הזמרת מרגלית צנעני, שספגה ביקורת קשה בשבוע שעבר אחרי שהאשימה את ראשי מחאת האוהלים בתל-אביב כי מניעיהם פוליטיים וכי הם מוחים רק משום ש"סבתא לא הורישה להם דירה בבזל". אמש הגיעה להופיע בבאר-שבע, ואמרה כי מעולם לא התנגדה למחאה עצמה. "עשיתי להם טיזינג", אמרה, והדגישה כי היא מזדהה עם פעילי המחאה בכל הארץ וכי לכל אחד מגיעה קורת גג.

 

במופע עצמו, על הבמה, אמרה מרגול: "אני אוהבת אתכם מכל הלב שלי, שתדעו. מתה אני עליכם. אני בעד המחאה, באמ-

אמא שלי, ומי שאמר אחרת - הוא משקר, אשכרה שקר. אני אוהבת אתכם".

 

לעצרות המחאה בפריפריה הגיעו גם ראשי המאהל הראשון בשדרות רוטשילד בתל-אביב. "היום יישברו סופית המחיצות המזויפות בין תל-אביב לשאר אזורי הארץ", אמר ל-ynet רגב קונטס, מראשי המאהל התל-אביבי, לפני תחילת העצרות אמש. "הבועה התל-אביבית שהייתה קיימת רק בתקשורת מתפוגגת ומפנה את מקומה לעם ישראל מאוחד, נגד הכוח היחידי שבאמת מתעמת איתו - ממשלת ישראל המגובה בטייקונים".


פורסם לראשונה 13/08/2011 23:02

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילנה קוריאל, אחיה ראב"ד, חסן שעלאן, בועז פיילר, רענן בן-צור וסתיו ספיבק
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גם הקטנים הפגינו בבאר שבע
צילום: AFP
אחכה לך בעפולה. יובל בנאי
צילום: חגי אהרון
תשואות וקריאות בוז למרגול
צילום: אלי אלגרט
מפגינים בחיפה. "ביבי, זה במשמרת שלך"
צילום: אבישג שאר ישוב
הרעש הגיע גם לבירת העמק. ההפגנה בעפולה
צילום: חגי אהרון
רמת השרון. אמנים התגייסו בכל הארץ
צילום: אגדות הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב
פעילי מחאה בנתניה
צילום: עידו ארז
מומלצים