שתף קטע נבחר

אסון הכרמל: המבקר ישלח טיוטה חריפה לבכירים

המבקר לינדנשטראוס, שהזהיר בעבר כי הדו"ח שיציג בעקבות אסון השריפה בכרמל יהיה קשה מאוד, ישלח השבוע טיוטות לגופים השונים אותם בדק. במוקד הביקורת: שר הפנים אלי ישי ומשרדו. גם משרדי האוצר והביטחון יידרשו להגיב תוך חודש

כמעט שנה חלפה מאז האסון שהחריד את המדינה והרגע בו תוטל האחריות לשריפה אדירת המימדים מתקרב: מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, צפוי לשלוח בתחילת השבוע, ואולי אף היום (א') את טיוטות הדו"ח בעניין אסון השריפה בכרמל לגורמים השונים שאת התנהלותם בדק, בהם שר הפנים אלי ישי, שירותי הכבאות, המשטרה, ראשי האוצר בשנים האחרונות. ייתכן שגם שר האוצר יובל שטייניץ ואף משרד הביטחון יקבלו טיוטה של הדו"ח החריף.

 


הדו"ח החריף שאחרי הלהבות (צילום ארכיון: רויטרס)

 

המבקר כבר אמר בכמה הזדמנויות בעבר כי הדו"ח צפוי להיות קשה מאוד ויופיעו בו ממצאים חמורים ביותר. כל האישים שבמוקד הביקורת העידו אצל המבקר מספר

 פעמים וההערכה היא כי טיוטת הדו"ח תהיה קשה במיוחד עבור שר הפנים אלי ישי. ככל הנראה, המבקר צפוי להטיל על השר ישי אחריות אישית ומיניסטריאלית אופן פעולתו ופעולות משרדו בהיבטים שונים של האסון.

 

כמו כן, המבקר אף צפוי למתוח ביקורת חריפה על משרד האוצר בגין אי העברת תקציבים ייעודיים אותם אמור היה לקבל משרדו של השר ישי לטיפול בתחום הכבאות - והדבר סיכן את תושבי ישראל. עוד משרד שצפוי לספוג ביקורת חריפה בדו"ח הוא משרד הביטחון, והעומד בראשו, השר אהוד ברק, משום שלא יישמו את דו"ח המבקר לאחר מלחמת לבנון השנייה בנוגע לפיקוח על חומרים מסוכנים בעת חירום.


פעולות משרדי הממשלה סיכנו את חיי האזרחים (צילום ארכיון: אבישי זיגמן)

 

לאחר שהטיוטות יישלחו אליהם, האישים והגופים הנתונים לביקורת יידרשו להגיב

בתוך כחודש לאחריותם למחדלים השונים. לאחר מכן, המבקר צפוי לפרסם את הדו"ח הסופי תוך חודשיים או שלושה, ככל הנראה מיד לאחר החגים.

 

במהלך בדיקתו בחן המבקר את שריפת אוטובוס הסוהרים על כל היבטיו, כולל סדרי החילוץ, מוכנות שירותי הכבאות ופעילות הכוחות בשטח וכן את סוגיית הכיבוי האווירי. בנוסף לביקורת החריפה על משרדי הממשלה, צפוי הדו"ח גם לכלול ממצאים חמורים בכל הנוגע לחוסר התיאום בין הגופים השונים בהם המשטרה, שב"ס ושירותי הכבאות, שהובילו, בין היתר, לתגובה איטית ומסורבלת לשריפה אדירת המימדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסון השריפה בכרמל. שרשרת מחדלים חמורה
צילום: אריק ניסימוב, כבאות והצלה
המבקר לינדנשטראוס. ממצאים חמורים ביותר
צילום: נועם מושקוביץ
במוקד הביקורת. השר אלי ישי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים