שתף קטע נבחר

נתניהו הוא הבעיה, והוא צריך ללכת הביתה

ראש הממשלה חנק את השירות הציבורי ואת הסולידריות, פגע בחלשים ביותר ובמקום זה הנהיג קפיטליזם חזירי ודאג למקורביו העשירים. נמר לא יוכל לשנות חברבורותיו בן לילה. לכן, רק החלפתו תוביל לצדק חברתי

לאחריות לכך שהמעמד הבינוני לא יכול לחיות בכבוד, ולכך שישראל היא השיאנית בחרפת קו העוני מבין כל המדינות המפותחות, יש כתובת ברורה, בהירה וחדה כתער: הקונספציה והמנהיגות של נתניהו זה עשור. מי שהרס את התפישה הסוציאל-דמוקרטית של מדינת ישראל של שנות ה-70 עד ה-90 והנהיג בה קפיטליזם חזירי לא יכול לשנות חברבורותיו בן לילה.

 

לפיכך, המאבק של אוהלי המחאה צריך להתחלק לשניים: בטווח הקצר, הצגת התביעה לשינויים תודעתיים ופרקטיים מנתניהו וממשלתו היא ראוייה, אך עליהם להיערך כבר עתה לטווח הארוך, לקראת שינוי פוליטי עמוק. מנהיגי המאהלים והמוחים יחטאו לייעודם המדהים והמרנין אם לא יתרגמו את תביעתם לצדק חברתי לסילוק ביום בחירות של אבי הקונספציה הקפיטליסטית האכזרית, נתניהו, ולהצמחה או חבירה לכוחות פוליטיים שלבם ומוחם פועם ומחוייב לסוציאל דמוקרטיה ולמדינת רווחה.

 

עוד בערוץ הדעות :

ימי מחלה? הצחקתם 250 אלף עצמאים / כנרת יפרח

לבעלי ההון יש, אבל לפעוטונים אין? / יעל ברדה, מיוזמות מחאת העגלות

אני פראיירית גאה, ולא אתפטר / ד"ר שרונה דובדבן ששון, מתמחה בברזילי

 

וכדאי גם שראשי מאהלי המחאה לא יפלו במניפולציות של נתניהו, המציג את מנואל טרכטנברג, שאותו מינה לראש "צוות פתרונות הקסם", כ"פרופסור חברתי". המרצים מהחוץ כבר חשפו שטרכטנברג הוא האיש האחראי להמשך העסקתם כעובדי קבלן "הנזרקים" בכל שנה ל 4 חודשי פגרה ללא תשלום וקביעות. יתרה מכך, טרכטנברג הוא האיש ששירת את אדוניו נתניהו ואולמרט, בעומדו בראש דו"ח הוועדה למדיניות כלכלית וחברתית לשנים 2008-2010. אחת מהמלצות הדו"ח היתה שהמדינה לא צריכה לעסוק באכיפת חוקי עבודה, בשעה שה-OECD קבע שישראל מקדישה לנושא הרבה פחות ממדינות אחרות.

  

הצלקות מהליכתו בשבי של נתניהו לימין חברתי קיצוני עדיין טריות וכולנו זוכרים אותן:

"השמן והרזה": זוכרים את השרבוט השרלטני של שר האוצר דאז, בנימין נתניהו, בו צייר את השירות הציבורי כ"שמן" רחמנא ליצנא, "החונק" את ה"רזה", שהוא המגזר העסקי? שריפת הענק בכרמל, ואוהלי המחאה הזכירו לנו את שאנו יודעים. השירות הציבורי הוא הצדק החברתי, וזה לב החיים; הוא מציל חיים (מכבי אש, רפואה, תקציב למניעת תאונות דרכים ועוד). השירות הציבורי אחראי לשגשוג ולאיכות חיים; אם בחינוך (שסבל מקיצוצים לאורך השנים) ודיור. בכל אלה ועוד, משאיר אחריו נתניהו אדמה חרוכה. לבו ותרומתו היו לבעלי ההון בלבד.

 

"אדם לאדם זאב": את הפילוסופיה של תומס הובס ומילטון פרידמן אימץ וחיבק והפעיל נתניהו בחום. הוא בז בעומק לבו ל"כל ישראל ערבים זה לזה", לצדק חברתי ולאמנה חברתית. מי שמקורביו הם העשירים, ודוגל בנהנתנות, לא יוכל להבין ולהנהיג לשיתופיות ולסולידריות המנשבת בין אוהלי המחאה. כדי לעגן זאת, נחוצה מנהיגות פוליטית שתתחייב להעביר חוק יסוד: זכויות חברתיות-כלכליות בישראל.

 

מדיניות ברוטלית כלפי עניים וגמלאים

הטבעת חותם של פרזיטים על כולנו: בשביל כבוד אכן צריך לעבוד, אך סוציאל דמוקרטיה זו תעסוקה בכבוד. ראש הממשלה נתניהו הפך את כולם ל"פרזיטים". אך היחצ"נות המתעתעת שלו לא תצליח להעלים מהציבור את העובדה האבסורדית, שכ-50% מהחיים מתחת לקו העוני הם נשים וגברים עובדים. ברוב המקרים בעבודות קשות פיזית ושוחקות, וזה, בגלל חרפת שכר המינימום, בגלל הפערים המוטרפים בשכר ובגלל הרס תשתית זכויות האזרח בחינוך, בריאות ודיור.

 

פגיעה בחלשים ביותר: הברוטליות של נתניהו נגד אזרחי המדינה לא נעצרה באלה שיכולים להתפרנס. הוא פגע אנושות גם בגימלאים. מדיניותו האכזרית הביאה לכך שכל גימלאי רביעי חי מתחת לקו העוני, שלא לדבר על חרפת היחס לניצולי השואה ולאנשים עם מוגבלויות.

 

דואג למקורבים ומבזבז כספי ציבור: הדאגה לתחרותיות של נתניהו נעצרה אצל מקורביו. החטא שלו בנושא הוא כפול; מחד, מדיניות הפחתת המיסים שלו (149 מיליארד שקלים בעשור) היטיבה עם העשירים ובעלי ההון, והטילה את כובד המס על המעמד הבינוני. ומאידך, בגלל אתנן פוליטי, הקים נתניהו את הממשלה הגדולה ביותר בתולדות המדינה, שאין לה אח ורע באף מדינה דמוקרטית: 30 שרים וכ 10 סגני שרים, הם כשליש מחברי הכנסת. כפול ויותר מאשר במדינות נאורות אחרות, המונות אוכלוסיה גדולה בהרבה. זו שחיתות מידות תקציבית, ריקבון שלטוני וסחטנות פוליטית.

  

שום פעלולי "תיקון" מזוייפים לא יצילו אותנו מהמחדלים הללו. מחאת האוהלים האדירה והעצומה תצלח, אם במקביל לתביעות הנוכחיות, הם לא יפלו ברשת הבטחות השווא, שנועדו להישרדות הפוליטית של ראש הממשלה. רק הפלת נתניהו והשקפתו, האחראים לרוח הרעה והמכלה שהשתלטה על מדינת ישראל, והחלפתו במפלגות קיימות או חדשות שיניפו את הדגל החברתי של הסוציאל דמוקרטיה - יבטיחו לנו צדק חברתי ואמינות כל פי כל אזרח ואזרחית.

 

ד"ר ענת מאור, ח"כ לשעבר מטעם מרצ, מרצה במרכז האקדמי רופין ובאוניברסיטה הפתוחה.

 

גולשים מוזמנים להציע טורים בנושא המאבק החברתי: opinions@y-i.co.i

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נהנתנות כמדיניות. נתניהו
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים