שתף קטע נבחר

מצרים: חשפנו מרגל ישראלי, יואשם שלא בנוכחותו

הרשויות בקהיר טוענות כי "איש המוסד אופיר הררי" ומומחה ירדני בתקשורת לוויינים ניסו לנתב שיחות טלפון בינלאומיות לישראל, כך שהמודיעין שלה יאזין להן. במצרים עצור "מרגל" ישראלי אחר, אילן גרפל. גורמים בי-ם: זו לוחמה פסיכולוגית

סוכנות הידיעות הרשמית של מצרים הודיעה היום (א') כי אזרח ישראלי בשם אופיר הררי ואזרח ירדני בשם איברהים אבו זיד, יועמדו לדין במדינה בגין ריגול עבור ישראל. לפי הדיווח, הירדני הוא מהנדס בחברת תקשורת והישראלי הוא איש מוסד. הישראלי לא נעצר, ויועמד לדין שלא בנוכחותו. במצרים עצור בימים אלה ישראלי אחר בחשד לריגול, אילן גרפל.

 

סוכנות הידיעות, שופרו הרשמי של המשטר בקהיר, דיווחה כי השניים יועמדו לדין בגין ניסיון לפגוע באינטרסים הלאומיים החיוניים של מצרים. היא דיווחה כי האזרח הירדני נעצר באפריל, ומאז נחקר בחשד לריגול שביצע יחד עם שותפו הישראלי עבור שירותי המודיעין של ישראל.

 

לפי הדיווח, הישראלי הטיל על הירדני את המשימה לגייס מצרים העובדים במגזר התקשורת בארצם, כדי להשיג מידע טכני. לא נמסר מתי יחל משפטם של השניים.

 

בעיתון האופוזיציה המצרי "אל-וופד" דווח כי התביעה טוענת שהירדני הוא מומחה בתקשורת לוויינים ורשתות, וכי הוא נפגש אשתקד עם הררי מחוץ לגבולות מצרים. לפי הדיווח, השניים סיכמו לנתב לישראל שיחות בינלאומיות מצריות העוברות דרך האינטרנט, כדי לאפשר לאנשי המודיעין הישראלי להאזין להן.

 

ההודעה המצרית באה בשעה שבמצרים כבר עצור אזרח ישראלי אחר בחשד לריגול, אילן גרפל. גרפל, יהודי אמריקני שעלה לישראל ואף שירת בצה"ל ונפצע במלחמת לבנון השנייה, הכחיש כי שימש כמרגל, אך לפי שעה עדיין לא שוחרר על-ידי השלטונות שם.

 

הטענות של מצרים על חשיפת מרגלים עבור ישראל עולות בעיתוי רגיש, כשישראל עדיין מנסה להבין לאן פניו של המשטר החדש והזמני במצרים, אחרי הדחת הנשיא חוסני מובארק. בישראל ובמצרים עצמה הועלתה ההשערה שהטענות המצריות נובעות מהרצון לספק את המפגינים, שרבים מהם השמיעו במהלך ימי המהפכה ואחריה קריאות נגד ישראל והיחסים הטובים יחסית ששוררים בינה לבין מצרים.

 

גורמים בירושלים ניסו הערב להפחית בחשיבות הידיעה. לדבריהם, מדי כמה שבועות נשמעים דיווחים בכלי התקשורת

המצריים על מרגלים ישראלים שנתפשו לכאורה, מתוך אינטרסים פנימיים. "אין לזה בשר. זה עניין של לוחמה פסיכולוגית", אמרו.

 

לדברי הגורמים, משפטים שנערכים בהיעדרם של הנאשמים הם עניין שכיח במצרים, בעיקר כשזרים נתפסים עם סמים או אמצעי לחימה. "כל עוד הנאשמים לא חוזרים למצרים, לא ניתן לנקוט נגדם הליכים מעשיים", אמרו.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האזרח הירדני נעצר, הישראלי לא
צילום: Shutterstock
אילן גרפל. עדיין מוחזק במצרים
מומלצים