שתף קטע נבחר

צילום: AFP

מובארק חזר לכלוב; בניו גוננו עליו מהמצלמות

יום הדיונים השני במשפטם של הנשיא המודח, שני בניו ובכירים נוספים, נפתח במצרים. למרות הדיווחים על שיפור במצבו הבריאותי, מובארק הוכנס לאולם כשהוא שכוב על אלונקה

המראה הדרמטי של נשיא מצרים המודח, חוסני מובארק , כשהוא שוכב על אלונקה בכלוב הנאשמים עם פתיחת משפטו, סימן את נקודת השיא עד-כה במהפכה המצרית. הבוקר (יום ב') נפתח הדיון השני במשפט המתוקשר, כשברקע הדיווחים על שיפור במצבו הבריאותי של מובארק. למרות זאת, נשיא מצרים המודח הוכנס לאולם כשהוא שכוב על אלונקה.

 

בניו של מובארק, עלא וגמאל, התייצבו לפני מיטתו כדי למנוע מהמצלמות לתעד את אביהם. חלקו הראשון של הדיון התרכז בעניינים טכניים ומנהלתיים הקשורים לעדויות ולעתירות.


מובארק מוכנס לאולם על אלונקה (צילום: משידורי הטלוויזיה המצרית)

  

הנאשם: מובארק - הכותרות האחרונות ב-ynet:

 

מאות מפגינים התגודדו מחוץ לאולם האקדמיה המשטרתית סמוך לקהיר, ובהם גם רבים מתומכיו של מובארק. המפגינים קראו סיסמאות בזכות הנשיא המודח. "מובארק הוא מצרי עד יום מותו, הוא איננו סדאם חוסיין. אני מתנגד לכך שיחזיקו אותו בכלוב. מדוע הוא לא יכול לשבת בכסא? זה החוק של תחריר לא שלטון החוק", אמר אחד מהם. מול המפגינים ניצבו מאות פרשים.

 

בפתח הדיון, אמר אחד מנציגי התביעה כי עסקת הגז בין ממשל מובארק לישראל "חמורה" וכי הם מתכוונים להציג עדויות סביב "מכירת הגז לאויב הישראלי" ולבקש להוסיף את הנושא לכתב האישום. עם זאת, ציין הנציג כי סעיף זה שלא יעיב על סעיפי האישום המרכזיים נגד מובארק - מתן הנחיות על הרג מפגינים במהלך ההתקוממות העממית ומעשי שחיתות. פרקליטו של מובארק, עו"ד פריד א-דיב, התייצב אף הוא מול השופט ומסר הודעות והסתייגויות שונות.


נמצא באולם, אך כמעט ואינו משתתף בדיון. מובארק

 

הופעתו הדרמטית של מובארק בבית המשפט כשהוא שוכב על אלונקה, עוררה סערה במצרים כבר ביום הדיונים הראשון. רבים האשימו את הרשויות בהשפלה מיותרת של האיש שנחשב בעבר לחזק במצרים. אחרים ייחסו את המניפולציה הרגשית דווקא למובארק "יש כאן ניסיון לשחק ברגשות של האנשים כדי שכולנו נתחיל לבכות ולרחם על האיש הזקן", אמר תושב שארם א-שייח.

  

עימות בבית המשפט? 

בדיון הראשון הגישו שני הצדדים עתירות רבות המתייחסות לרשימות העדים ולמספר עורכי הדין. המעניינת שבעתירות נגעה לדרישת התביעה לזמן לדוכן העדים את יו"ר המועצה הצבאית העליונה, הגנרל מוחמד חוסיין טנטאווי. אם אב בית הדין, השופט אחמד רפעת, ייעתר לבקשה, יהיו הנוכחים במשפט עדים לעימות פנים מול פנים בין מנהיגה הנוכחי של מצרים ומי שהיה שר ההגנה בממשלת מובארק לבין הנשיא שהודח. 


ביקורת על ההשפלה. "הוא לא סדאם חוסיין" (צילום: רויטרס)

 

התיק נגד מובארק, בניו וכן טייקון הגז המצרי, חוסיין סאלם (שנשפט בהיעדרו) הופרד עם פתיחת המשפט מזה של שר הפנים המצרי לשעבר, חביב אל-עאדלי ושישה מעוזריו.

 בדומה למובארק, גם אל-עדאלי ואנשיו נאשמים בהרג 800 מפגינים והדיון הבא בעניינו נקבע ל-5 בספטמבר.

 

עדותו של מובארק בן ה-83 איננה מתוכננת להיום, ובכל מקרה נראה כי לנשיא המודח תינתן גם הזדמנות עצמאית לשטוח את גרסתו לאירועי ההתקוממות העממית. מספר עיתונים במצרים דיווחו בימים האחרונים כי מובארק כבר שוקד על כתיבת זיכרונותיו.

 

ynet העביר את חלקו הראשון של הדיון בשידור חי

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 15/08/2011 10:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מובארק בבית המשפט
צילום: הטלוויזיה המצרית
עלא וגמאל. מגוננים על אביהם
תומכיו של מובארק, הבוקר
צילום: רויטרס
מומלצים