שתף קטע נבחר

פסל נדיר של הרקולס נחשף בעמק יזרעאל

הרקולס, הגיבור המהולל של המיתולוגיה היוונית, מעולם לא נראה טוב יותר: פסל שיש מרהיב מהמאה ה-2 לספירה שהתגלה בחפירות בחרבת טרבנת, מציג את הלוחם היווני עם שרירים בוהקים כשתחת זרועו תלוי לראווה עור האריה המפלצתי שניצח

פסל של הגיבור המיתולוגי הרקולס התגלה בתוך בית מרחץ קדום מהתקופה הרומאית במהלך חפירת הצלה שערכה רשות העתיקות בחרבת טרבנת שבעמק יזרעאל. גודלו של הפסל הוא כחצי מטר והוא עשוי שיש לבן.

 

ד"ר ואליד אטרש מרשות העתיקות מספר כי מדובר בממצא נדיר: "הפסל ניצב ככל הנראה בתוך גומחה והיה חלק מעיטור בריכת בית המרחץ. כל אדם עשיר ואמיד היה גאה להעמיד פסל כזה של הרקולס אצלו בבית, המתאר את ניצחונו של הרקולס על האריה המפלצתי במשימתו הראשונה".


פסל הרקולס שהתגלה בעמק יזרעאל (באדיבות רשות העתיקות)

 

ד"ר אטרש מוסיף כי רמת העיבוד והגימור של הפסל היא מן הגבוהות, וכי פסל זהה כמעט של הרקולס קיים גם בנאפולי שבאיטליה וכי אפשר להניח בזהירות כי שני הפסלים שייכים לאותו בית יוצר.

 

חרבת טרבנת נמצאת בעמק יזרעאל, כ-4 קילומטרים מצפון-מערב לעפולה. במאה השלישית לספירה היה במקום ישוב יהודי, שאף נזכר בתלמוד הירושלמי במסכת מגילה.

 

החפירות במקום החלו בעקבות פרויקט של החברה הלאומית לדרכים הפועלת לחידוש התוואי של רכבת העמק. לאורך המסלול ישנה כמות לא מבוטלת של אתרים ארכיאולוגים ולכן רשות העתיקות מקיימת בהם חפירות הצלה קודם להנחת התשתית. נוסף על הפסל התגלו באתר גם שרידים של מבני מגורים, באר מים, תעלות ניקוז ובריכה שבה התגלו חלקי הפסל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים