שתף קטע נבחר

עתירה: לא רוצים הפרדה מגדרית בבי"ס

בית ספר בפ"ת הפך צר מלהכיל את מספר התלמידים. ועד ההורים והעירייה החליטו לפצל את התלמידים לפי כיתות - אך משרד החינוך קבע כי החלוקה תהיה מגדרית. "זו כפייה", טוענים ההורים בבית המשפט. משרד החינוך: הנושא ייבחן שנית

לא רוצים הפרדה בבית הספר:  קבוצת הורים מפתח-תקווה עתרה היום (ב') לבית המשפט לעניינים מנהליים נגד החלטת משרד החינוך לבצע הפרדה בין בנים לבין בנות בבית הספר הממלכתי דתי "מורשה". ד"ר אביעד הכהן, דיקאן מכללת "שערי משפט", המייצג את העותרים, טען בין היתר כי "מדובר בפגיעה קשה בחופש הדת והמצפון". בית המשפט כבר הודיע שידון בתיק ביום חמישי הקרוב.

 

עוד על ההקצנה הדתית:

 

ד"ר הכהן ציין כי מרבית ההורים לתלמידי בית הספר מתנגדים להפרדה מגדרית - והדבר אף התברר בהצבעה דמוקרטית שנערכה לפני כמה חודשים. כן נטען, כי הכוונה נוגדת את החלטת ראש העיר ומועצת העיר פתח תקווה, ומנהל החינוך שלה.

 

בעתירה נטען כי בבית הספר היסודי "מורשה" קיימים לימודים מעורבים מזה עשרות שנים, כשהחל מכיתה ג' מופרדות הכיתות לפי מגדרים. אלא שלאחרונה הוחלט במינהל החינוך הדתי כי החל מהשנה הקרובה יחולק בית הספר לשניים - כאשר הדבר נעשה על בסיס מגדרי, במטרה להמשיך מגמת הפרדה זו בשנים הבאות עד ליצירת שני בתי ספר, האחד לבנים והשני לבנות.

 

"הפרדה מגדרית זו משתלבת במגמת הקצנה דתית גוברת והולכת המאפיינת בשנים האחרונות את החמ"ד", נטען בעתירה. "מגמה זו מבקשת להשליט נורמות הלכתיות מחמירות על כלל הציבור, תוך פגיעה קשה בהורים שאינם מעוניינים להחיל על עצמם נורמות מחמירות אלה, תוך פגיעה באוטונומיה שלהם ושל ילדיהם, ובזכותם לשוויון, חירות, חופש דת ומצפון, וחופש חינוך".

 

אין מקום

מהפנייה לבית המשפט התברר כי הכוונה לפצל את בית הספר עלתה על רקע מספר התלמידים הרב ומצוקת המקום שנוצרה. משרד החינוך ועיריית פתח תקווה פנו לוועד הורי ביה"ס, המונה כ-125 חברים, בבקשה שידון ויציע דרך מוסכמת וראויה לחלוקת ביה"ס. במשך למעלה משמונה חודשים, נערכו בנושא ישיבות ועד רבות, בנוכחות הנהלת ביה"ס ונציגי מנהל החינוך בעירייה ועל הפרק נדונו מספר חלופות אפשריות

 

לאחר דיונים ממושכים, החליט ועד ההורים לדון בשתי חלופות: "חיטוב" בית הספר לכיתות א'-ג' וד'-ו', או חלוקה לשני בתי ספר לפי מגדר. בתום התהליך נערכה הצבעה חשאית, שבה זכתה לרוב (64 מול 57) ההצעה שלפיה בתי הספר העתידיים יחולקו לחטיבה צעירה ולחטיבה בוגרת. נציגי העירייה, שהיו שותפים לתהליך, הודיעו להורי בית הספר כי "העירייה מתכוונת לעמוד בהבטחתה ולכבד את החלטת ועד ההורים", ולפני כמה חודשים אף יצאה הודעה בכתב מטעם מנהל

החינוך בעיריית פתח תקווה ובחתימת מ"מ ראש העיר, לפיה ההחלטה מקובלת על העירייה.

 

אלא שזמן קצר לאחר קבלת עמדת העירייה, הודיע ראש מינהל החינוך, הרב אברהם ליפשיץ, כי אינו מקבל את ההחלטה, וכי בית הספר יחולק לשני בתי ספר על-פי מגדר. גם לאחר דיון שנערך עמו - הותיר את החלטתו על כנה - ולפיכך פנו ההורים לסעד משפטי.

 

העותרים טוענים כי פיצול בתי הספר על-פי מגדר הינה מעשה של "כפיית נורמות הלכתיות מחמירות, ושינוי הנוהג שהיה רווח בכל מערכות החינוך של החמ"ד במשך עשרות שנים".

 

ממשרד החינוך נמסר כי לבקשת יו"ר ועד ההורים, ניר אורבך, הנהלת החינוך הדתי הודיעה על הקמת ועדה עליונה לבחינה נוספת של הנושא. יו"ר הועדה יהיה הרב אבי גיסר, יו"ר מועצת חמ"ד.

 

  • בהכנת הידיעה השתתף תומר ולמר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
ואיפה הבנים?
צילום: shutterstock
אביעד הכהן. בשם ההורים
מומלצים