שתף קטע נבחר

היש חילול שבת באור שנדלק אוטומטית כשנכנסים?

שאלה:

 

אני שומרת שבת, אך בני משפחתי לא. בכניסה לביתנו נדלק אור באופן אוטומטי כשנכנסים, ובני משפחתי לא מוכנים לבטל את זה. האם זה נקרא חילול שבת? 

 

תשובה:

 

שלום וברכה,

 

אתחיל בתיאור הבעיה ההלכתית, הפתרונות ההלכתיים ולבסוף הצד החשוב ביותר – הפתרון המשפחתי.

 

הבעיה עם אור אוטומטי שנדלק קשורה בסוגיית "מלאכה שאין מתכוון", כלומר: מלאכה מותרת, אשר גוררת תוצאה אסורה, כמו המקרה שלך – ההילוך מותר אך הוא גורר תוצאה אסורה - הדלקת האור."מלאכה שאין מתכוון" אמנם מותרת בשבת, אלא אם כן התוצאה האסורה הינה תוצאה ודאית של 100% (המוגדרת בלשון ההלכתית כ"פסיק רישא"). במקרה כזה המלאכה אסורה, ולכן גם במקרה שלך יש בעיה בהילוך, מאחר שהאור נדלק תמיד באופן אוטומטי עם כל מעבר ותנועה.

 

לו היה מדובר באור של השכנים, שאין לך כל הנאה ישירה ממנו, הדבר יהיה מותר משום "פסיק רישא דלא ניחא ליה", כלומר: גם אם התוצאה האסורה ודאית, היא עשויה להיות מותרת במצבים שבהם אין כל תועלת מהתוצאה, כמו במקרה שלך. מאחר שכאן מדובר באור שיש לך הנאה ישירה ממנו, המצב בעייתי יותר.

 

הפתרון במקרה זה הוא לשים תאורה נוספת, שתפעל שם באופן קבוע (גם אם זו תאורה חלשה יותר), וכך אין לך תועלת משמעותית מהאור הנדלק אוטומטית וניתן להתיר זאת, אם אין פתרון אחר לכניסה לבית.

 

בשל המצב המשפחתי המורכב, אני מציע לנסות ליצור ערוץ של הידברות והבנה. לעתים במצבים אלו, כל צד נוטה להילחם בקנאות על

העקרונות שלו כדי לצאת עם "רווח" גדול יותר. אם תצליחי להגיע עם משפחתך לשיח של כבוד והבנה, תראי להם שאת מבינה ומכבדת אותם ואינך מנסה לשנות אותם, תבקשי מהם שיבינו אותך ויכבדו אותך, אני משוכנע למדי שתוכלו למצוא פתרון לכל סוגיה שתעלה.

 

כאשר אף צד אינו מרגיש מאוים, קל יותר למצוא את הנוסחה שבה כל צד מכבד את השני ואינו מנסה לכפות דעתו.

 

בברכה. (משיב: הרב רונן נויבירט)

 

  • לבירורים ושאלות אפשר לפנות למענה הטלפוני של צהר בענייני בהלכה. ימים א'-ה', בין השעות 19:00-23:00, בטלפון 1-800-200-377

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים