שתף קטע נבחר

שלום וביטחון סוציאלי

נתניהו ושותפיו הלאומנים משוכנעים שהחמרה משמעותית בתחום הביטחון בחודש הבא תקבור את תנועת המחאה. המוחים חייבים להבין שאי אפשר להפריד בין שלום, רווחה וביטחון

מי שראה את תמונתם של שני הנהנתנים הצוחקים - נתניהו ושטייניץ - הבין היטב את יחסם לתנועת המחאה החברתית. גם אם הם לא השמיצו וזלזלו בפומפי בתנועת המחאה ובמנהיגיה האכפתיים, כמו שעשו רוב השרים האחרים, ברור כי השניים הללו מעריכים שתנועת המחאה אינה קשורה לתפקודם והיא תסתיים ותיעלם מהר. הם בטוחים בחוכמתם וביכולותיהם הפוליטיות, והכלכליות, ובתמיכת הקואליציה הממשלתית בהם. צריך לקוות שתקוותם לא תתממש.

 

כפי שרבים כבר ציינו, התנועה הזו היא ציון דרך חדש - לאו דווקא גורם מכונן - בפוליטיקה, בדמוקרטיה ובחברה הישראלית. הפעם הזו, יש לקוות, ההישגים של התנועה יהיו יותר משמעותיים מהישגי הרבה מתנועות המחאה הקודמות בישראל, כולל תנועת המחאה למען שחרור גלעד שליט, של העובדים הסוציאליים, והרופאים.

 

עוד בערוץ הדעות :

תודה דפני, את הקופון יגזור הליכוד / שי בזק

כל המשק מתגלגל על הסושי / שלמה קראוס

אל תצאו פראיירים של גלן בק / מ.ג'י רוזנברג

משכירי הדירות, אתם החזירון העליון / שימי לימור

 

ברור מאוד כי נתניהו, הפוליטיקאי הלאומני, ורבים משותפיו בממשלה, משוכנעים שיוכלו להתמודד עם לתנועת המחאה רק על-ידי הטבות כלכליות שוליות והבטחות חסרות משמעות לטווח ארוך. הם משוכנעים כי הדגש של התנועה הנוכחית על "הצדק החברתי" ייאפשר להם לחמוק מטיפול בבעיות המהותיות שישראל סובלת מהן. הדגש על הצורך בצדק חברתי ובשיפור מצב מעמד הביניים ושל המעמדות הנמוכים, והדגש כי זו תנועה חברתית ולא פוליטית, משחקת לידיהם של ראשי הקואליציה הנוכחית, ומכאן כנראה הצחוק של שני האישים.

 

למרות שברור מדוע הפעילים של תנועת המחאה אימצו את דרך הפעולה שלהם, בין היתר כדי לגייס תומכים רבים יותר, יש להבהיר להם, לציבור הרחב, ולפוליטיקאים מהקואליציה ומהאופוזיציה (שקולם של האחרונים לא נשמע כלל), את חשיבותם של שני גורמים חיוניים הקשורים בטבורם האחד לשני, ושחיוני לקשרם עם השאיפה לצדק ולרווחה חברתית:

 

הגורם האחד הוא הצורך בפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני, דבר חיוני מאין כמותו ואפשרי, בייחוד עם הרשות הפלסטינית בגדה. כל זמן שהסכסוך לא נפתר, יש שורה ארוכה מאוד של גורמים, גם תפישתיים וגם מעשיים, שימשיכו למנוע שינוי מהותי ברווחה בישראל. בין הגורמים האלה: תפישת סדרי העדיפות הלאומית; הנטייה להדרה ולדיכוי של בני אדם רבים, המתקיימת לגבי הפלסטינים בגדה ובישראל וגם לגבי קבוצות חברתיות אחרות בישראל, מצד אחד, ומהצד השני, ההעדפה של גורמים יהודיים דתיים ולאומניים, שאחרת יכלו להתקיים ברשות עצמם ללא ההשקעות העצומות בגדה.

 

קיצוץ בביטחון לטובת רווחה

הגורם השני הקשור מאוד לגורם הראשון, והוא נוגע לתפישת הביטחון בישראל. אין ספק כי כל אימת שהסכסוך הישראלי-פלסטיני נמשך, הוא ימשיך להעצים את תקציב הביטחון הישראלי, דבר המשפיע על חוסר היכולת לשפר במידה משמעותית את הרווחה ואת השוויון של כל אזרחי ישראל.

 

תחת שלטונם של נתניהו וברק, גדל מאוד תקציב הביטחון. אמנם הדברים ידועים באופן כללי, אך רק מעטים מתייחסים אליהם, כולל ראשי תנועת המחאה הנוכחית. הקטנה משמעותית של תקציב הביטחון בעקבות פתרון הסכסוך, תשפר מאוד את היכולת להקצות את הסכומים הנחוצים לבנייה מחודשת של ישראל כמדינת רווחה.

 

נתניהו ושותפיו הלאומנים, שאינם ששים לפתור את הסכסוך מסיבות אידיאולוגיות, משוכנעים כי אם תהיה החמרה משמעותית בתחום הביטחון לקראת החודש הבא, תיעלם תנועת המחאה לחלוטין. ראשי התנועה מימין ומשמאל חייבים להבין שלא ניתן להפריד בין שאלות הרווחה, השלום והביטחון.

 

פרופ' גבי שפר, המחלקה למדע המדינה, האוניברסיטה העברית

 

גולשים מוזמנים להציע טורים בנושא המאבק החברתי: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הא בהא תליא. פרופ' גבי שפר
מקווה שהמחאה תיעלם. נתניהו
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים