שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  להקל על הילדים: 10 דרכים להתגרש נכון
  החלטתם להתגרש? אל תשכחו שהילדים לא אשמים ושעליכם לעשות כל שניתן כדי להקל עליהם בתהליך. קבלו את עשרת הדיברות לניהול הליך גירושים נכון

  הליכי פירוד או גירושים, גם אם נעשים ממקום של הסכמה בין הצדדים, לרוב מלווים ברגשות עזים כמעט בכל שלב ושלב של ההליך.

   

  זהו תהליך בו שני הצדדים עוברים טלטלה רגשית קשה, תחושת כשלון על ניסיון שלא צלח לשמר את המערכת הזוגית, תחושת החמצה, חשבון נפש שכל אחד עושה לעצמו, תחושת אבל ולפעמים גם רגשות אשם של צד מסוים אשר חש כי הוא האחראי לפירוד. כל אלה משפיעים על הליך קבלת ההחלטות של בני הזוג.

   

  עוד כתבות בנושא גירושים בערוץ יחסים:

   

   

  רוב עורכי הדין בתחום יטענו שחייבים לנסות ולהביא לפתרון סכסוכים בדרכי שלום והדברות, שעה שמדובר בסכסוכים בין בני זוג, ובפרט במקרים בהם מעורבים ילדים בתא המשפחתי, ועל כן זה לא כל כך קל.

   

  יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם עם כל הרצון הטוב, לא ניתן להביא את הצדדים לפשרות הרצויות. לעיתים בשל אופיו של הצד השני, או בשל סיבות כמו יצר נקמנות, חוסר בשלות ולעיתים אף התאהבות בסכסוך המשפטי עצמו.

   

  במקרים כאלה אין להסס להתמודד בהליכים משפטיים ולהשתמש בכל הכלים העומדים לרשות הצדדים בכדי להביא בסופו של יום לתוצאה המיוחלת. אם באמצעות הכרעה שיפוטית ואם באמצעות הסכם של הרגע האחרון.

   

  גירושים. לעיתים מתאהבים בסכסוך עצמו (צילום: index open) (צילום: index open)
  גירושים. לעיתים מתאהבים בסכסוך עצמו(צילום: index open)
   

   

  עשרת הדיברות

  1. אל תעלימו או תסתירו מידע מילדיכם (בהנחה שהם בגיל שניתן כבר להסביר להם את אורחות הרוח בבית).

   

  2. אם אפשר כלכלית ומשפטית, הפרידו כוחות בהקדם האפשרי. ילדים אינם צריכים לחוות דרמות נוספות, פרט לעצם הידיעה (כואבת ככל שתהיה) שהוריהם לא ימשיכו את חייהם במסגרת משותפת.

   

  3. אם נפרדתם, מיד הסכימו על הסדרי ראייה ולינה, כדי לשמור על הקשר הרציף עם ילדיכם.

   

  4. אל תשתמשו לעולם בילדיכם ככלי ניגוח בהורה השני. אל תערבו אותו במחלוקות הכספיות ו/או המשפטיות ונסו להמשיך ולהעניק לו את שיגרת חייו הרגילה. הימנעו מלהפוך את ילדיכם "לילד הורי".

   

  5. אל תהססו להתייעץ עם גורמים מקצועיים על מנת לסייע ולהקל עליכם ועל ילדיכם בהליך הפירוד.

   

  אינם צריכים לחוות דרמות נוספות מעבר לעצם הידיעה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  אינם צריכים לחוות דרמות נוספות מעבר לעצם הידיעה(צילום: shutterstock)
   

   

  6. זכרו היטב כי אין לבלבל בין משמורת ואפוטרופסות – שני ההורים (ללא קשר למשמורת), ממשיכים להיות על פי חוק אפוטרופוסים טבעיים על ילדיהם עד הגיעם לגיל 18 שנים. משמע, שני ההורים יחליטו על חינוכו, רווחתו וטובתו של ילדם. זכותם של שני ההורים להיות מיודעים ולקבל החלטות ממוסדות החינוך ומכל גורם חיצוני אחר.

   

  7. בקביעת הסדרי ראיה קבועים - נסו לקבוע את הסדרי הראייה בהסכמה. היו גמישים, רגישים והבינו את החשיבות של נוכחותו של ההורה השני בחיי ילדיכם. אל תשתמשו בילדים כדי לנגח את הצד השני.

   

  8. בכל מקרה חשוב שלילד תהיה מסגרת ברורה. במקרים של משמורת אם, אב או משמורת משותפת – הילד צריך לדעת מתי והיכן הוא נמצא, וכן שכל חפציו יהיו עימו בבית ההורה עימו הוא שוהה.

   

  לא אשם בבחירות שלכם. ילד (צילום: index open) (צילום: index open)
  לא אשם בבחירות שלכם. ילד(צילום: index open)
   

   

  9. אם אינכם רוצים לייצר אצל ילדיכם בעיות רגשיות - אל תטיחו בהם את כעסכם על ההורה השני, שמא יתפוס ילדיכם צד ויהפוך ללוחמני. מוצדק ככל

  שיהיה, ילד אינו אחראי לבחירות הנכונות והמוטעות של הוריו. נסו לחכות לפחות עד שיגיע לגיל 18 ורק אז שוחחו איתו על מצבכם הרגשי.

   

  10. בין אם קיבלתם המלצה חמה מחבר ובין אם שוטטתם באתרי החיפוש באינטרנט - בחרו את עורך הדין המתאים לכם יותר, בהתבסס על האינטואיציה שלכם. חשוב לבחור עורך דין שיהא קשוב לצרכיכם ותחושו עימו בטחון רגשי ומקצועי. זכרו - מה שמתאים לחברכם, לא בהכרח יתאים גם לכם.

   

  טיפים אחרונים

  אל תתנהלו בפזיזות או מתוך רגשות נקם. לאחר שבחרתם עורך דין שיטפל בהליך הגירושים - סימכו עליו, האמינו ביכולתו ותנו לו לנהל את התיק על פי שיקול דעתו המקצועי, שכן ההחלטות שלכם עשויות להיות מושפעות באופן ישיר ממצבכם הנפשי.

   

  יחד עם זאת, הבהירו לו היטב למה אתם מצפים, ספרו לו על הצד השני להליך, עם מה אתם מסוגלים להתמודד ועם מה לא. אל תחששו לדבר. חשוב להבין שבהליכים של דיני משפחה כמעט תמיד קיימת איזושהי תחושה של זירת קרב.

   

  הבינו שגם הליכים שמתחילים כביכול בתחושת "קרב" ובמלחמת "כתבי טענות", עשויים להסתיים בהסכמות, וטוב שכך, אם הדבר אפשרי.

   

  יש לכם טיפים נוספים להליך גירושים נכון? ספרו לנו בפייסבוק החדש של ערוץ יחסים

   

  • הכותבת היא מומחית בדיני משפחה, בעלת ניסיון של למעלה מ-14 שנה בתחום.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים