שתף קטע נבחר

כשהנוף משמש כסוכן מכירות

"מחיר זה עניין של גיאוגרפיה וטופוגרפיה", קובע שמאי המקרקעין חיים אטקין, בפרק השני של "מאחורי הפיגומים" - הסדרה שעונה על כל השאלות בנושאי נדל"ן. אז מה הפרשי המחירים בין דירה עורפית לכזו עם נוף לים בפרויקט בסביוני ים? לא תאמינו

"השקעה כספית בנוף היא תמיד השקעה נבונה ומשתלמת, ששומרת על עצמה ומחזירה את ערכה", כך קובע שמאי הרכוש והמקרקעין חיים אטקין , בפרק השני של "מאחורי הפיגומים " - סדרה חדשה שעונה על השאלות הבוערות בנושאי נדל"ן.

 

ואכן, בפרויקט אזורים בסביוני ים בו ביקרנו, הפרשי המחירים בין דירה ממנה נשקף הנוף הנצפה בכתבה לדירה שאיננה חשופה לנוף, עומדים על כ-100 אלף שקל בלבד.

 

"מחיר זה עניין של גיאוגרפיה וטופוגרפיה", אומר אטקין. "שווי נכס מגלם את סך כל התועלות וההנאות ממנו, ונוף הוא הנאה ויזואלית ששווה הרבה כסף". בין השאר הוא מדגים, כי "נוף אמיתי לים, עם שדה ראייה רחב ופתוח, יכול להוסיף לשווי הנכס עד 50%. זהו סכום עתק והפרש שיכול להיות בשווי מאות אלפי שקלים. השווי יישמר, הנוף לא ייגמר, ואני בטוח שעסקה שכזו היא מצוינת ואסור לחשוב פעמיים ולהתלבט".

 

לדבריו, "מה שרואים מחלון הדירה משפיע על שוויה. אם יש לדירה מרפסת ממנה נשקף נוף, הדירה תימכר חיש מהר ובנקל. רק צריך לדאוג רק שהתריסים והחלונות יהיו פתוחים לכיוון הנוף בעת שהקונה ייכנס בדלת. את כל יתר העבודה יעשה הנוף".

 

את ההשקעה בוחנים לדבריו על פי המיקום והגובה של הדירה. "בהתייחס לסוגיית הנוף, הגובה בעל חשיבות ומשמעות. ככל שעולים בגובה, הן בתחומי היישוב והן בקומה בבנין, נחשפים בדרך כלל לנוף. ביישוב בו חלקו על גבעה וחלקו למרגלותיו, ניתן לראות כי הגובה כן קובע וככל שעולים בקו הגובה - עולה גםהמחיר".

 

כך למשל, אטקין מדגים כי בחיפה אפשר בקלות לשרטט את המחירים בהתאם לקווי הגובה. לדבריו, הדוגמה בולטת במיוחד בהשוואה בין ההשכונות בעיר התחתית, הדר, נווה שאנן והכרמל, לבין המחירים בשכונות בפסגת הכרמל. "זהו ההסבר גם להבדלים בין מחירי הדירות באותו בניין - אם הדירה בקומה גובהה יותר, המחיר של ה גבוה יותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נוף - שווה יותר
צילום: חגי דקל
מומלצים