שתף קטע נבחר

צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות

באור יום, מתחת לאף המצרי: חדירה אחרי התרעה

מתחקיר ראשוני של מתקפת הטרור בדרום מתברר כי המחבלים עברו מתחת לעמדה מצרית, בניגוד להערכות. שב"כ אמנם העביר מידע על חוליית מחבלים שמתכננת חטיפה, אך בצבא מדברים על קושי לטפל בהתרעות הרבות והערכה שזה יקרה בלילה

לוחמי צה"ל ממשיכים הערב (יום ה') בסריקות בגבול המצרי, אבל במערכת הביטחון כבר החלו לתחקר את הפיגוע המשולב בדרום, אחד הקשים ביותר בשנים האחרונות - ולבדוק האם ניתן היה למנוע את מתקפת הטרור על ישראל. נבחן אם די היה במודיעין שהתקבל כדי למנוע את חדירת המחבלים, ובינתיים גילו כי החוליה נכנסה לשטח ישראל מתחת לעמדה מצרית, באזור בו לא סברו שיתרחש פיגוע. במתקפת הטרור נהרגו שישה אזרחים ישראלים ולוחם גולני, ונפצעו לפחות 30 איש.

 

מתקפת הטרור בדרום - עדכונים אחרונים:

 

מתחקיר ראשוני עולה כי שב"כ העביר מידע מהימן וממוקד אודות חוליית מחבלים המבקשת לבצע פיגוע, אך גורמים צבאיים טענו כי בחודשים האחרונים, מאז נפילת השלטון במצרים, הוכפלה כמות ההתרעות ברחבי סיני. לדבריהם, מדובר בסדרה רחבה וגדולה של התרעות, ויש לפיכך קושי רב לטפל באופן כירורגי בניסיונות לבצע פיגועים.

 

הגורמים הצבאיים אמרו כי ההתרעות החמות עסקו בפיגוע שבו יתבצע ניסיון לחטיפת חייל וההערכות היו שפיגוע שכזה יתבצע בשעות הלילה. בפועל, אמנם נעשה ניסיון לחטיפה, אבל הפיגוע התרחש בשעות היום. מהתחקיר אף עולה כי שלושת המחבלים עברו מתחת לעמדה מצרית ונכנסו לישראל מתחת לאפם של המצרים, דבר שבצה"ל לא העריכו שיקרה. גורמים זרים טענו כי כמה דקות לפני מתקפת הטרור, העבירה ירדן ככל הנראה הודעה לכוחות הביטחון על חשש מחוליה שמתכננת פיגוע באילת.

 

באירוע עצמו נפרסו המחבלים במרחק של כ-200 מטר האחד מן השני, כשכל אחד צויד בחגורת נפץ, מטענים ואמצעי לחימה, והם הסתתרו מאחורי סלעים. השלושה פתחו במתקפה המשולבת על שני האוטובוסים ועל כלי הרכב הפרטיים, ואחד מהם פוצץ עצמו במקום. שני מחבלים אחרים נהרגו בחילופי אש עם כוחות צה"ל, במהלכם נהרג לוחם מחטיבת גולני.

 

לאחר זמן קצר התרחשו מספר אירועי ירי נוספים באזור, לרבות ירי טיל RPG, אולם אלה לא גרמו לנפגעים ישראלים. עם זאת, ארבעה מחבלים נוספים נהרגו בחילופי האש, המצרים הרגו ככל הנראה שניים מהם. גם כשבע שעות אחרי הירי על האוטובוס, שפתח את שרשרת הפיגועים, עדיין התרחשו חילופי אש באזור, מהם נפגע לוחם. הערב גם נורו רקטות גראד לעבר אשקלון, כיפת ברזל יירטה לפחות את אחת הרקטות.

 

גורם צבאי בכיר ציים כי ללא ספק קיימת מתיחות רבה באזור, כמו גם ברצועת עזה - שם תקף צה"ל וחיסל את האחראים לפיגוע. "אסור שהמצב הזה שבו ציר ה-ח', כלומר המעבר מעזה לישראל דרך סיני, יישאר חופשית בצורה הזאת", אמר הגורם על הגבול המצרי, שם אירע הפיגוע הראשון זה שש שנים. הוא ציין כי אלמלא נערך צה"ל עם כוחות גדולים בגזרה, התוצאה היתה קשה יותר: "בכל מקרה, ישנה מורכבות גדולה בהתמודדות עם אירועים בגזרה גדולה כמו סיני, שמטבע הדברים צה"ל לא פועל בתוכה".

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלח תנחומים למשפחות ההרוגים ואמר בתדרוך קצר כי "היינו עדים היום לניסיון לעלות מדרגה בחזית הטרור על-ידי התקפות מסיני. אם מישהו שחושב שישראל תשלים עם זה - הוא טועה". נתניהו התייחס לתקיפת חיל האוויר בעזה והבהיר: "קבעתי עיקרון. כשפוגעים באזרחי ישראל, אנחנו מגיבים מיד ובעוצמה. העקרון הזה יושם גם היום. האנשים שנתנו את ההוראה לרצוח את אזרחינו ושהסתתרו בעזה אינם עוד בחיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילי צה"ל באזור הפיגוע, הערב
צילום: רויטרס
האוטובוס שנפגע
צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות
הכבישים נסגרו לתנועה
צילום: אליעד לוי
מומלצים