שתף קטע נבחר

לבנון סיכלה גינוי במועצת הביטחון למתקפת הטרור

השכנה מצפון, שיושבת במועצת הביטחון, התנגדה להצהרת גינוי לפיגוע המשולב ליד אילת. במקום זאת, דרשו הלבנונים להכליל התייחסות לפעולות התגובה של צה"ל ברצועת עזה. שגריר ישראל: "בכל פעם שהדבר נוגע אלינו - שתיקה רועמת"

לבנון, החברה במועצת הביטחון של האו"ם, מנעה הלילה (שבת) בהתנגדותה הודעת גינוי להתקפת הטרור בדרום שלשום. שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור, הביע אכזבה מהכוח של לבנון והאשים אותה כי "היא בעצמה מדינה הנשלטת על-ידי ארגון טרור".

 

הדיווחים האחרונים ב-ynet על ההסלמה בדרום:

 

שלשום הופצה בין 15 החברות במועצת הביטחון הצעה לניסוח הצהרה נשיאותית לגינוי התקפת הטרור על אזרחי ישראל. האמריקנים, האירופים והודו תמכו בצורה נמרצת בגינוי חריף מטעם המועצה. לקבוצת המדינות הערביות יש נציגות קבועה במועצת הביטחון, ולבנון היא החברה התורנית של הערבים למשך שנתיים.

 

המועצה מקבלת הצהרות גינוי בהסכמת כל החברות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המועצה מקבלת הצהרות גינוי בהסכמת כל החברות(צילום: AFP)

 

למעשה, השליטה של חיזבאללה בלבנון, העניקה לארגון טרור שליטה בחברה בעלת משקל במועצת הביטחון, שמקבלת הצהרות נשיאותיות בקונצנזוס. כלומר, התנגדות של אחת החברות מסכלת הוצאת הצהרת גינוי.

 

הנציגות הלבנונית באו"ם ביקשה להתייעץ עם ביירות לגבי תוכן ההצהרה, והתשובה שהתקבלה ביום ששי היתה ברורה: לבנון מוכנה לגינוי פעולת הטרור בדרום ישראל, אם יהיה לה "איזון" בדמות גינוי לפעולת התגובה של ישראל בעזה. האירופים והאמריקנים התנגדו למשוואה הזו, וכמובן ישראל התנגדה אף היא, וכך התברר שוב כי מועצת הביטחון נכשלת בטיפול בנושאים חיוניים שעל סדר היום.

 

הלווית רנ"ג פסקל אברהמי. "שתיקת מועצת הביטחון רועמת" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הלווית רנ"ג פסקל אברהמי. "שתיקת מועצת הביטחון רועמת"(צילום: רויטרס)
 

למשל, יום לפני כן מועצת הביטחון התכנסה לדון בדו"ח על הפרת זכויות אדם ופשעים נגד האנושות של משטר אסד. ראש מועצת זכויות האדם של האו"ם, נווי פילאי, הציגה בישיבת מועצת הביטחון את המסמך על הזוועות שביצע משטר אסד נגד מתנגדיו והמליצה בישיבה סגורה, שמועצת הביטחון תעביר את הטיפול במשטר אסד לבית הדין הבינלאומי.

 

בריטניה, צרפת, וגרמניה לחצו בישיבה הסגורה להעביר החלטה על עיצומים חריפים נגד סוריה. הבריטים הבהירו כי המדינות המערביות ילחצו גם לאמברגו נשק על סוריה, אבל רוסיה, שיש לה זכות וטו, מנעה כל הצבעה בנושא הסורי. גם הודו, ברזיל ודרום אפריקה התנגדו.

 

פרושאור אמר ששוב התברר שהאו"ם הופך לעיוור ואילם כשזה מגיע לגינוי התקפות טרור נגד אזרחי מדינת ישראל. "שתיקתה של מועצת הביטחון רועמת", האשים פרושאור.

 

בשיחות עם דיפלומטים באו"ם הוא טען: "אם ישראל היתה מבצעת פעולה כלשהי, לא היתה כל בעיה להעביר החלטה. כאן מדובר בפעולת טרור ברורה לחלוטין נגד אזרחים ישראלים חפים מפשע. מזכ"ל האו"ם גינה, האמריקנים גינו, האיחוד האירופי גינה, אבל השורה האחרונה היא שמועצת הביטחון שוב נכשלה כגוף. בכל פעם שזה נוגע לישראל, יש שתיקה רועמת. הם הופכים לעיוורים ואילמים".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
8 ישראלים נהרגו. גינוי - אין
צילום: אריאל חרמוני, משרד הבטחון
14 תמכו, אחת התנגדה. זה הספיק
צילום: AFP
"כולם גינו, המועצה נכשלה". פרושאור
צילום: שחר עזרן
מומלצים