שתף קטע נבחר

מצרים מחזירה את שגרירה מישראל: "תתנצלו"

החרפה ביחסים: קבינט החירום המצרי החליט להשיב לקהיר את השגריר, "עד לקבלת התנצלות מישראל על הצהרותיה המצערות - ומסירת תוצאות החקירה בנוגע למות החיילים המצרים". לדבריהם, ישראל התרשלה בהגנה על גבולותיה. עם זאת, מעריכים גורמים רשמיים במדינה כי ניתן לפתור את המשבר

הפיגוע הרצחני בדרך לאילת מוביל גם לתוצאות דיפלומטיות קשות: מצרים הודיעה הבוקר (יום שבת) כי החליטה להחזיר את שגרירה בישראל, יאסר רידא, עד לקבלת התנצלות. קהיר מסרה גם כי לא תשיב את השגריר עד למסירת תוצאות החקירה בנוגע למותם של חמישה אנשי כוחות ביטחון מצרים. הם הטילו על ישראל את האחריות למתקפת הטרור, וטענו כי "התרשלה בהגנה על הגבול".

 

למרות רוח הדברים, מסרו ל-ynet גורמים רשמיים במדינה כי המשבר ניתן לפתרון, וכי אין בכוונת המצרים לדרדר את היחסים מול ישראל.

 

מתקפת טרור בדרום, עדכונים אחרונים:

 

הודעת קבינט החירום המצרי הגיעה לאחר שסוכנות הידיעות הרשמית במדינה האשימה את ישראל בהרג החיילים המצרים, בעת המצוד אחר המחבלים שביצעו את מתקפת הטרור בדרום. בישראל אומרים כי החיילים המצרים נפגעו מהמחבלים.

 

בישיבה בקהיר החליט הקבינט להשיב את השגריר, עד "קבלת התנצלות מהרשויות בישראל על ההצהרות הנמהרות והמצערות כלפי מצרים". שם אמרו כי ישראל היא האחראית להשלכות הפוליטיות והמשפטיות של התקרית, אותה כינו הפרה של הסכם קמפ-דיוויד.

 

בהודעת הקבינט, שמונה על ידי ממשלת מצרים לדון באירועים בגבול שלשום ובהשלכותיהם, נאמר כי מצרים עקבה בדאגה אחר התגובה הישראלית לפיגועים. אותה תגובה כללה, לדבריהם, את "הירי העיוור" בחיילי משמר הגבול המצרי, ממנו נהרגו שלושה חיילים ונפצעו ארבעה.

 

צפו: מאות מפגינים בקהיר צועקים "מוות לישראל" מול השגרירות
 

הקבינט המצרי גינה את ההצהרות "הבלתי אחראיות" של כמה בכירים בישראל בכל הקשור ליחסים בין המדינות והדגיש כי הוא דוחה באופן מוחלט כל ניסיון להשליך את מצרים את תוצאות ה"התרשלות הביטחונית הישראלית בהגנה על גבולותיה". בהודעה נאמר כי "הסריקות המצריות בסיני הן עניין פנימי ואין לו כל קשר לאירוע באילת. אלו הם צעדים המבוצעים נגד גורמים מקומיים העוברים על החוק", נאמר.

 

בהודעה זו הטילה למעשה מצרים על ישראל את מלוא האחריות לפיגוע המשולב, שיצא מסיני - שטח מצרי. בנוסף, החליטו המצרים "על צעדים שיביאו לחיזוק הביטחון בגבול, במטרה למנוע מעבר מסתננים ולהגיב לכל פעולה של הצבא הישראלי". הודעת הקבינט נמסרה שעתיים לאחר ההודעה הראשונה בנושא, בה נאמר כי השגריר רידא נקרא להגיע לשיחה.

 

ההחלטה להשיב את השגריר בתל-אביב התקבלה פחות מיממה לאחר שמאות מפגינים בקהיר קראו לנתק את הקשרים הדיפלומטים עם ישראל ודרשו לסלק את שגרירה ממצרים. דגלי ישראל הועלו באש בהפגנה מול השגרירות והמוחים קראו לחמאס לתקוף את ישראל וצעקו: "לירושלים צועדים מיליוני שאהידים".

 

את ההחרפה בטון המצרי ניתן היה לחוש כבר בשעות הלילה המאוחרות, עוד לפני פרסום ההודעה. ראש ממשלת מצרים, ד"ר עיסאם שרף, כתב בעמוד הפייסבוק שלו דברים חריפים, שסימנו את הטון שהוביל להחזרת השגריר. "דם האדם המצרי יקר מכדי שיישפך ללא תגובה. המהפכה המהוללת באה כדי להשיב למצרי את כבודו בתוך הארץ ומחוצה לה. מה שהיה מקובל במצרים לפני המהפכה, לא יהיה עוד מקובל".

 

במקביל, גורם ביטחוני מצרי מסר כי קהיר הגישה מחאה רשמית לישראל ודרשה ממנה לחקור במהירות את הנסיבות שהביאו להריגתם ולפציעתם של אנשי ביטחון מצרים.

 

במשרד החוץ מקיימים התייעצויות בעקבות הצעד המצרי, ופועלים לפתור את המשבר לפני שהשגריר המצרי ישוב לקהיר. בדיונים לוקחים חלק גם אנשי לשכת ראש הממשלה, משרד הביטחון והמועצה לביטחון לאומי. בירושלים אומרים כי אין כוונה להחזיר את השגריר הישראלי לארץ ולגרום כך להורדת דרג היחסים.

 

גורם ביטחוני בכיר בישראל אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי אין כל כוונה לפגוע בהסכם השלום עם מצרים, שהוא חיוני לקיומה של ישראל, או לפגוע בכוחות הביטחון שלה. לדבריו, התקרית שבה נהרגו החיילים המצריים עדיין נחקרת.

 

מאמצים למנוע הסלמה 

העיתון "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון דיווח הבוקר מפי מקור בכיר בקהיר כי מצרים

מנהלת מגעים מול ישראל  ופתחה מולה במאמצים אינטנסיביים כדי להכיל את המשבר הנוכחי, להפסיק את ההסלמה הצבאית ולמנוע פעולה צבאית ישראלית נרחבת ברצועה.

 

על פי הדיווח, מאמציה של מצרים הצליחו להגביל בינתיים את המתיחות ולהכיל את המשבר וקהיר הודיעה על כך לצד הפלסטיני. עוד מסר אותו גורם כי קהיר העבירה מסר התרעה ישראלי לחמאס ולפיו ישראל איננה מעוניינת בהסלמה צבאית ברצועת עזה, פגעה אך ורק במבצעי הפיגוע באילת ותפסיק את מתקפותיה בתנאי שייפסק ירי הרקטות מעזה. על פי אותו מקור, ישראל הזהירה כי תהיה תגובה מיידית על כל רקטה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
השגריר רידא. יוחזר
צילום: חגי אהרון
האוטובוס שעלה באש בפיגוע
צילום: אריאל חרמוני, משרד הבטחון
מחסומים ליד הגבול. המצרים מתגברים כוחות
צילום: אליעד לוי
מפגינים בקהיר שורפים את דגל ישראל, אתמול
צילום: EPA
מומלצים