שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AFP

המורדים בלוב מתקרבים לבירה; "קדאפי יימלט"

כסאו של הרודן מתחיל להתנדנד. המורדים צרים על עיר הבירה ותושבים נמלטים מחשש לקרבות הקשים הצפויים ברחובותיה

הישורת האחרונה. שישה חודשים לאחר פרוץ מלחמת האזרחים בלוב, מוטלת לראשונה בספק גדול יכולתו של שליט המדינה, מועמר קדאפי, להישאר ישוב על כסאו. המורדים, מגובים בכוחות נאט"ו, התקדמו בצורה דרמטית בימים האחרונים והחלו לצור על הבירה טריפולי, תוך שהם מאגפים אותה משלושה כיוונים. רחובות העיר מתרוקנים מתושבים ורבים העדיפו להימלט ממה שהולך ומסתמן כקרב הגדול על השליטה במדינה. למרות הצהרותיו של קדאפי על מלחמה נחושה, מעריכים רבים כי הוא יעדיף להימלט מהמדינה ברגע שיחוש את החבל מתהדק על צווארו.

 

מלחמת אזרחים בלוב - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות:

 

תושבים באזור הבירה טריפולי, שחששו עד כה לשוחח באופן גלוי על המצב, אמרו בשיחות טלפון ל"ניו יורק טיימס" כי תחושת הפחד ששלטה ברחובות הבירה בחודשים האחרונים דעכה מאוד. לדבריהם, הערכות רבות גורסות כי קדאפי עשוי לברוח ולנטוש את לוב כבר בזמן הקרוב. "האזור הולך ונעשה שקט מיום ליום. המצב הופך מורכב וקשה יותר ויותר".

 

אזורי הקרבות בלוב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אזורי הקרבות בלוב(צילום: רויטרס)

 

במהלך הלילה הודיעו כוחות המורדים כי עיר הנמל ברגה, בה ממוקם מסוף נפט אסטרטגי, נמצאת עתה תחת שליטתם המלאה. כיבוש העיר, שהשליטה בה הוחלפה מספר פעמים בחודשים האחרונים, נחשב לצעד חשוב ולזריקת מרץ במאבקם נגד משטרו של קדאפי, במיוחד לאור הצלחת הכוחות לכבוש בימים האחרונים גם את הערים א-זאוויה, זליטאן וגריאן.

 

הקרבות סביב העיר ומול כוחות הצבא של קדאפי נמשכו יותר משבוע. לאחר שהשתלטו על השכונות האזרחיות בעיר, השלימו המורדים את כיבוש היעדים התעשייתיים בה, תוך שהם מגבירים את הלחץ לקראת הקרבות המשמעותיים על השליטה בטריפולי. "שיחררנו את ברגה", הודיע דובר המורדים לסוכנויות הידיעות, "החיילים הגיעו לנמל והשתלטו על בתי הזיקוק".

 

הפגנות תמיכה בקדאפי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הפגנות תמיכה בקדאפי(צילום: רויטרס)

 

בשבועות האחרונים הצטמצם משמעותית השטח הנמצא תחת שליטת מנהיג לוב, וכוחות המורדים מתקדמים באיטיות אך באופן עקבי לכיוון מעוזו האחרון של קדאפי. כעת, משלימים הכוחות תנועה משולבת, הסוגרת על המטרופולין הגדול, בו גרים כשני מיליון אזרחים, משלושה כיוונים: דרום, מזרח ומערב.

 

כתוצאה מהצלחת כוחות האופוזיציה, נסגרו רוב הדרכים הראשיות המובילות לבירה. תושבי טריפולי, המורגלים במחירים מאמירים של מוצרי יסוד, להמתנה בת שבוע לדלק ולהפסקות חשמל תדירות, נאלצים כעת להתמודד גם עם גלי פשע ואשפה הנערמת ברחובות.

 

רבים מהם, החוששים מקרבות עקובים מדם, ברחו מהעיר הגדולה. עריקתו של אחד מהם, עבד אל-סלאם ג'לוד, מקורבו וסגנו לשעבר של מנהיג לוב, העניקה תמיכה משמעותית נוספת למאבקם.

 

ג'לוד, שכיהן כראש ממשלת לוב ופוטר על ידי קדאפי, הצטרף בכך לנטישה ההולכת ונמשכת של בכירים ממחנה קדאפי, המצטרפים לשורות המורדים. "אלו חדשות גדולות מאוד", אמר גורם רשמי במועצה הצבאית המערבית. לדבריו, על אף שהמצטרף החדש לא היה קרוב לקאדפי בשנים האחרונות, מהווה עריקתו מכה מוראלית למנהיג. "הוא דיווח לנו כי נקודות הביקורת מחוץ לטריפולי נטושות וכי חיילי קדאפי בורחים", תיאר את מצב העניינים.

 

בתחילת השבוע, דחה קדאפי את ההערכות המבשרות על סיומו הקרוב של שלטונו הארוך במדינה, תוך שהוא קורא לכוחות הנאמנים לו "להיערך לקרב על חירות לוב" מול כוחות נאט"ו והמורדים, אותם כינה "בוגדים". בהקלטה קולית משובשת ששודרה בטלוויזיה הממלכתית, נשמע קדאפי, לכאורה בשידור חי, אומר: "העם הלובי יישאר ושלטוני יישאר. התקדמו, הרימו את נשקכם וצאו לקרב לשחרור לוב סנטימטר אחר סנטימטר מידי הבוגדים וכוחות נאט"ו. היכונו לקרב. דמם של הקדושים המעונים הוא דלק לשדה הקרב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנות תמיכה בקדאפי
צילום: רויטרס
כוחות המורדים סוגרים על טריפולי
צילום: רויטרס
קדאפי. יילחם או יברח?
צילום: EPA
מומלצים