שתף קטע נבחר

צילום: AFP, הגולש מיכאל קרביץ

בכיר בחמאס: רגיעה מהערב; נציגי ישראל בקהיר

בארגון השולט בעזה ובג'יהאד האיסלאמי יש מי שמבטיח לאכוף החל מהערב את הפסקת האש. ואולם דובר ועדות ההתנגדות העממית מתנגד להסכם. פצצת מגרמה עם זרחן נמצאה היום בנגב המערבי. גורמים מדיניים: "אין ודאות בעניין הרגיעה"

האם סיבוב ההסלמה בדרום בדרך לסיומו? סוכנות הידיעות AP דיווחה הערב (יום א') מפי גורם בכיר בחמאס כי הפלגים הפלסטיניים ברצועת עזה הסכימו על הפסקת הירי לעבר ישראל, הנמשך מאז מתקפת הטרור הרצחנית מצפון לאילת. בעוד נציגים ישראלים נמצאים בקהיר, אמר ל-ynet גורם ישראלי בכיר ש"עדיין אין ודאות מוחלטת, אך עושה רושם כי המצב בדרך לרגיעה".  

 

גורם בג'יהאד האיסלאמי הוסיף כי הרגיעה צפויה להיכנס לתוקף בשעה 21:00, אולם לא ברור בשלב זה אם כל הפלגים מסכימים לה. יצויין כי בשל צום הרמדאן הוזזו מחוגי השעון ברצועת עזה בחודש האחרון שעה לאחור ולכן ייתכן שהפסקת האש תיכנס לתוקפה רק ב-22:00.

 

הסלמה בדרום - הכותרות האחרונות ב-ynet

 

בינתיים נורתה הערב עוד רקטת קסאם לעבר הנגב. הרקטה התפוצצה בשטח פתוח בתחומי המועצה האזורית שער הנגב. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. בבוקר נורה מטח גראדים נוסף לעבר באר-שבע, ובית ספר ריק מאדם נפגע. בהמשך תקף צה"ל מטרות בצפון ובדרום הרצועה. במקביל נודע כי במהלך היום נמצאה בשטחי הנגב המערבי פצצת מגרמה עם זרחן.

 

במהלך היום דווח על מגעים המתנהלים בין הפלגים הפלסטינים בקהיר בעניין האפשרות לרגיעה. גורם בכיר אמר כי מצרים מסייעת לתווך לטובת הפסקת האש. המצרים, כך על-פי הגורם, מסרו לפלסטינים שישראל תחדל מהתקפות על עזה, רק אם ייפסק הירי לעבר יישובי הדרום. הוא גם הבטיח שחמאס, השולט ברצועה, יפקח על הרגיעה.

 

פצצת מרגמה עם זרחן שנמצאה בנגב המערבי (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
פצצת מרגמה עם זרחן שנמצאה בנגב המערבי(צילום: דובר צה"ל)

 

עם זאת, דובר ועדות ההתנגדות העממית, אבו-מוג'האד, אמר הערב כי הזרוע הצבאית של הארגון מתנגדת להסכם רגיעה עם ישראל. בראיון לסוכנות ידיעות פלסטינית, אמר אבו-מוג'אהד: "עמדתנו ברורה. אין לנו כל קשר להסכם הפסקת אש עם האויב הציוני". לדבריו, ישראל היא זו שהביאה להסלמה במצב והתנקשה במנהיגי הארגון ועליה לקבל אחריות ולשאת בהשלכות של מעשיה. אנו לא יכולים לקבל רגיעה תחת הדי המטוסים אשר מפציצים בכל מקום".

 

שר הביטחון בסוללת "כיפת ברזל" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שר הביטחון בסוללת "כיפת ברזל"(צילום: EPA)

 

במקביל, מסר גורם בג'יהאד האסלאמי לביטאון חמאס "א-ריסאלה", כי התיווך המצרי אכן הצליח להשיג הסכם רגיעה בין הפלגים לבין ישראל. בתוך כך, אמר שגריר מצרים ברשות הפלסטינית, יאסר עותמאן, כי קהיר עושה מאמצים גדולים כדי להביא לחידוש הרגיעה ומקיימת מגעים ממושכים עם כל הצדדים המעורבים. במגעים לוקח חלק גם שליח האו"ם למזה"ת, רוברט סרי.

 

ברק מאיים על המחבלים: "נפריד ראש מגוף"

שר הביטחון אהוד ברק כינס הערב דיון הערכת מצב. במערכת הביטחון לא מכירים עדיין פרטים של הסכם רגיעה אפשרי, ופעילות צה"ל נמשכת. ברק דוחף להמשיך במדיניות של "הכאה מדודה". לפי גורם מדיני בירושלים, "יש שיקולים רבים במצב הנוכחי. היחסים עם המצרים וכן התקרבות מועד ההכרזה על ספטמבר - אלה שיקולים בעלי משקל רב. אסור לפעול בצורה מתלהמת".

 

על פעולות צה"ל ברצועה אמר הגורם: "כל מי שמוציא את הראש בעזה, מורידים לו את הראש. צריך להמשיך לפעול בתבונה, ולא להיגרר להסלמה שתפגע באינטרסים של ישראל מאוחר יותר".

 

אחר הצהריים שיגר ברק מסר נחרץ ותקיף לארגוני הטרור. במהלך סיור באחץ מסוללות "כיפת ברזל" בדרום, אמר ברק: "מי שפועל נגדנו, הסיכוי שראשו יופרד מגופו גבוה מאוד".

 שר הביטחון הוסיף כי כבר כעת פועלות שתי סוללות וכי בתוך כמה שבועות תופעל מערכת כיפת ברזל נוספת. לדבריו, עד סוף השנה תתווסף סוללה רביעית ותוך כשנתיים יהיו בשירות צה"ל תשע סוללות.

 

ועל-רקע ההסלמה הקשה בדרום, מסרו היום מקורות דיפלומטיים כי איראן צמצמה משמעותית או הפסיקה לחלוטין את המימון שלה לפעילות חמאס. זאת, משום שהארגון לא הציג תמיכה פומבית בנשיא סוריה בשאר אסד. בחמאס הכחישו כי הם נמצאים במשבר פיננסי, אך הודו כי קיימת אצלהם בעיית נזילות בשל חוסר היציבות בגביית המסים ברצועת עזה. גורם בארגון אישר כי המימון אכן קוצץ ואחרים דיווחו כי חמאס לא קיבל תשלומים מטהרן כבר חודשיים.

 

בהכנת הידיעה השתתפו חנן גרינברג ושמוליק חדד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרגמה שהכילה זרחן
צילום: דובר צה"ל
אחרי הפצצה בעזה
צילום: AFP
פגיעת גראד בבאר שבע, היום
צילום: הרצל יוסף
מומלצים