שתף קטע נבחר

צילום: AFP, הגולש מיכאל קרביץ

מתקפת רקטות על באר-שבע: גראד פגע בתיכון

חיל האוויר לא תקף הלילה ברצועת עזה, השיגורים ליישובי הדרום נמשכו: מ-8 בוקר בכל שעה עגולה נורו רקטות לבאר-שבע, אולם ספורט ספג פגיעה ישירה. גראד פגע בכביש באזור. רקטות שוגרו גם לעבר אשקלון, כיפת ברזל יירטה כמה מהן

אחרי לילה שקט ברצועת עזה, באר-שבע התעוררה למתקפת רקטות אינטנסיבית: חיל האוויר לא תקף הלילה ברצועה, אבל מעזה המשיכו שיגורי הרקטות והפצמ"רים - שעות אחרי הרוג ישראלי ראשון מרקטת גראד בגל ההסלמה הנוכחי. הבוקר (יום א') ספג אולם ספורט בבית ספר תיכון בבאר-שבע פגיעה ישירה. למרבה המזל בגלל חופשת הקיץ בית הספר היה ריק מתלמידים, ולא היו נפגעים. החל מהשעה 8 בבוקר, בכל שעה עגולה נורו רקטות לבאר-שבע.

 
סמוך לשעה 7 בבוקר, נורו שלוש רקטות לעבר אשקלון, לפחות שתיים מהן יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. שעה לאחר מכן נשמעה אזעקה גם בבאר-שבע, וככל הנראה הגראד נפל בשטח פתוח. גם מעט לפני השעה 9 בבוקר נשמעה אזעקה בבירת הנגב, בעקבות שיגור של שלוש רקטות גראד לאזור. כיפת ברזל יירטה לפחות אחת מהן, אחרת פגעה בגג אולם הספורט. הרקטה גרמה נזק כבד גם לחדרי השירותים. ynet העביר שידור חי מזירת הנפילה.
 

הסלמה בדרום  - הכותרות האחרונות ב-ynet

 

הגראד חדר דרך גג אולם הספורט (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
הגראד חדר דרך גג אולם הספורט(צילום: הרצל יוסף)

 

גורם ביטחוני ציין כי בתיכון היתה אמורה להתקיים בהמשך היום מכינה, שבוטלה עוד אתמול, אחרי נפילות הגראדים. כוחות משטרה גדולים, בפיקודו של מפקד התחנה סגן ניצב יוסי כהן, הגיעו לאזור - והחלו לאבטח את המקום. בעופרת יצוקה פגעה רקטת גראד בתיכון אחר, מקיף א', וגרמה לנזק. למרבה המזל יום קודם לכן הוכרז כי לא יתקיימו לימודים, וגם אז לא היו נפגעים.  

 

בשעה 10 בבוקר שוב שוגרו רקטות גראד לבירת הנגב. אחת הרקטות נפלה ככל הנראה בתוך העיר, אחרת התפוצצה באזור ופגעה בכביש. לאחר מכן, סמוך לשעה 12:00, שוגרו מצפון רצועת עזה שתי רקטות: הראשונה נפלה מדרום לאשקלון, והשנייה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית חוף אשקלון. בשני המקרים לא נגרם נזק, ואיש לא נפגע.

 

התלמידים לא היו בבית הספר, איש לא נפגע (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
התלמידים לא היו בבית הספר, איש לא נפגע(צילום: הרצל יוסף)

 

גם בלילה לא פסקו שיגורי הרקטות ופצצות המרגמה מהרצועה. שלושה קסאמים התפוצצו במועצה האזורית חוף אשקלון, באחד המקרים נגרם נזק קל לכמה מבנים. שבע פצצות מרגמה, שנורו מהרצועה, התפוצצו בתחומי המועצה האזורית אשכול. במקרים אלה לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. 

 

היום בצהריים אמנם תקף חיל האויר בבית להיה שבצפון רצועת עזה, אך ככל הנראה היעד היתה חוליית משגרי רקטות - ולא תקיפה כתגובה. על פי הדיווחים שניים מחברי החוליה פונו לבית החולים "כמאל עדואן" בצפון הרצועה. באותו זמן ממש הודיעה הזרוע הצבאית של ועדות ההתנגדות כי אנשיה הצליחו לשגר שתי רקטות. דובר שירותי ההצלה ברצועה, אדהם אבו סלמיה, טען כי בתקיפה נפצע קשה ילד.

 

בירי במוצאי שבת נהרג בבאר-שבע יוסי שושן, תושב העיר בן 38, שהגיע ממקום עבודתו בעיריית אופקים לאסוף את אשתו שבחודש התשיעי להריונה. אשה נפגעה אנושות מהירי מפציעה בבטן, ובבית החולים סורוקה עדיין נאבקים על חייה. גבר שנפצע קשה מאוד מאותה נפילת רקטה וסובל מפגיעות בגפיים, מאושפז אף הוא בבית החולים, ביחד עם פצוע בינוני שסובל מחבלות בחזה וכמה שנפגעו קל בגפיהם. באופקים נפצעה באורח קל תינוקת בת שבועיים.

 

במד"א התאספו להערכת מצב, בה נקבע כי באזור הדרום תמשיך הכוננות לעמוד על הרמה הגבוהה ביותר ובנוסף לכך יאוישו כל רכבי ההצלה של מד"א באזור. כמו כן, רמת הכוננות ברחבי הארץ תישאר על רמה ב', אחת לפני הגבוהה ביותר. במהלך סוף השבוע סופקו לבית החולים סורוקה כ-118 מנות דם ומרכיבי דם, ובמד"א קוראים לציבור להגיע במהלך כל השבוע הקרוב ולתרום דם.  

 

גורם צבאי בכיר: "חייבים להשיב את ההרתעה"

במערכת הביטחון נערכים לקראת החרפת התגובה הישראלית נגד חמאס וארגוני הטרור האחרים ברצועה, וחוששים מהתגברות הירי מעזה. בשל המצב ייפתחו הבוקר המחסנים של רשות החירום הלאומית (רח"ל). 

 

בעוד ששרי השמינייה דנו לתוך הלילה באפשרויות התגובה, קצינים בצה"ל אמרו שיש להנחית מכה כואבת על ארגוני הטרור. "חייבים להשיב את ההרתעה, להבהיר היטב לצד השני את המחיר הכבד שהוא יספוג כאשר יפגע באזרחי המדינה", אמר גורם צבאי בכיר. בצה"ל סיימו לאחרונה להכין תוכניות פעולה שונות מול חמאס ויתר גורמי הטרור ברצועה - מפגיעות נקודתיות ועד לרמת מבצע רחב היקף.

 

בפיקוד הדרום ובאוגדת עזה עדכנו בחודשים האחרונים את התכניות השונות, אולם על-פי הערכת קצינים המעורים בנושא, הסיכוי בשלב זה לפעולה קרקעית רחבה אינו גבוה. בצה"ל יעדיפו גם להימנע ממצב שבו ישראל נגררת למבצע בגלל פעילות של ארגוני הטרור הפלסטיניים, ויעדיפו להשאיר לעצמם את קביעת העיתוי והאופן.

 

גורמים ביטחוניים אמרו כי בדיונים במהלך סוף השבוע הועלו מגוון אפשרויות פעולה, כשבכולן ניכר הרצון להגביר את התגובה הישראלית. "אין מנוס מכך, אי אפשר לעבור לסדר היום על ירי על אוכלוסייה אזרחית", הדגיש אחד הגורמים.

 

ההערכה היא כי בשלב הראשון יגבר באופן בולט היקף התקיפות האוויריות של חיל האוויר ברצועה, כמו גם איכותן. בידי צה"ל "בנק" רחב של מטרות על פי סוגים ולא מן הנמנע כי בסבב הנוכחי, בעיקר נוכח מעורבות גוברת של חמאס בירי, ייפגעו גם יעדים בהם נמנע עד כה צה"ל מלפגוע.

 

הפגיעה הישירה בבית בבאר-שבע, אמש (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הפגיעה הישירה בבית בבאר-שבע, אמש(צילום: אוהד צויגנברג)

 

גם פגיעה בבכירי חמאס וארגוני הטרור תעמוד על הפרק, והיא עשויה להיות הצלע השנייה בתגובה הישראלית. גורמים צבאיים הודו כי מדובר בתקופה מורכבת, נוכח ההתפתחויות הצפויות בחודש הבא עם ההכרזה הצפויה על מדינה פלסטינית, ולכן לפני כל פעולה, יש "לבחון את סך השיקולים".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 21/08/2011 07:30

 

בהכנת הידיעה השתתפו שמוליק חדד, נרי ברנר וחנן גרינברג. צילום וידאו: רועי עידן. הפקה: שמרית שי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חדרי השירותים בביה"ס נפגעו
צילום: הרצל יוסף
התיכון שנפגע מהגראד
צילום: אילנה קוריאל
יירוט הרקטה לאשקלון, הבוקר
צילום: אבי רוקח
גראד בבאר-שבע
צילום: אוהד צויגנברג
פינוי פצועים לסורוקה
צילום: הרצל יוסף
התינוקת שנפצעה קל בירי על אופקים
צילום: הרצל יוסף
מומלצים