שתף קטע נבחר

אובמה לקדאפי: אינך שולט עוד בלוב

בעוד המהפכה בלוב מתקרבת לשלביה האחרונים, קרא הנשיא האמריקני לממשלת המורדים לפעול להקמת דמוקרטיה שתכלול את כל האזרחים הלובים, ולא "לסגור חשבונות". לקדאפי הייתה לאובמה עצה חד משמעית: ותר על הכוח, הכר בתבוסה

לוב על סף מהפכה: נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, פרסם הלילה (ב') הצהרה הקוראת לשליט לוב, מועמר קדאפי, להכיר בכך שאיבד את כוחו ואת שליטתו על לוב. בעקבות השתלטות המורדים על טריפולי, בירת לוב, והדיווחים על מעצר שני בניו של קדאפי, אמר הנשיא האמריקני כי "המאבק נגד משטר קדאפי הגיע לנקודת מפנה. טריפולי חומקת מאחיזתו של הרודן. לפי כל הסימנים, משטר קדאפי קורס".

 

ההתקוממות בלוב - ידיעות נוספות ב-ynet

 

במקביל, הביע הנשיא האמריקני, בדומה לגורמים בריטיים ולנאט"ו, חשש מפני "סגירת חשבונות" בין השבטים, וקראה לממשלת המעבר של המורדים לפעול להקמת דמוקרטיה שתערב את כל אזרחי לוב.

 

המונים חוגגים ברחובות טריפולי  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המונים חוגגים ברחובות טריפולי (צילום: AFP)

 

למרות שהוא נופש ב"מרתה'ס ויניארד", העביר הנשיא אובמה שעות ארוכות בקבלת דיווחים מעוזריו על המצב בלוב, ואף קיים התייעצות עם בכירי המועצה לביטחון לאומי בנושא, לאחר שרבו הסימנים לקריסת המשטר עם נפילת שני בניו של קדאפי בשבי. לאחר מכן, שוחח אובמה עם קבוצת כתבים המסקרים את חופשתו, והבהיר להם ששעת ההכרעה בקרבות על טריפולי קרובה.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

אובמה הבהיר ש"הדרך הבטוחה להפסיק את שפיכות הדמים היא פשוטה: קדאפי והמשטר שלו חייבים להכיר בכך ששלטונם הגיע לסיומו. קדאפי צריך להכיר במציאות שהוא אינו שולט יותר בלוב. הוא צריך לוותר על כוחו אחת ולתמיד". עם זאת, אובמה לא ציין האם ישנן אפשרויות מפלט עבור השליט הלוב המובס.

 

חשש מ"סגירת חשבונות" שבטית

בוושינגטון ובבירות אירופה מקווים שקדאפי ואנשיו לא ימשיכו את מלחמת אזרחים העקובה מדם, ובמקביל שגורמי האופוזיציה לא יתנקמו בלובים שתמכו בקדאפי, אלא יפעלו להקמת דמוקרטיה מגוונת וייצוגית. בהתאם, אובמה הזכיר כי "ארה"ב הכירה במועצה הלאומית הזמנית כסמכות השלטת הלגיטימית בלוב".

 

"שעה מכרעת והיסטורית". אזרחים חוגגים את הפלת המשטר ()
"שעה מכרעת והיסטורית". אזרחים חוגגים את הפלת המשטר

 

זו על המועצה להמשיך להפגין מנהיגות הנחוצה לניווט המדינה, על ידי כיבוד הזכויות של אזרחי לוב, מניעת פגיעה באזרחים, הגנה על מוסדות המדינה ולקדם אותה במעבר לדמוקרטיה צודקת, הכוללת את כל אזרחי לוב. העימות חייב להוביל לעונה של שלום", מסר אובמה.

 

הנשיא האמריקני הדגיש כי "העתיד של לוב נמצא עכשיו בידי העם הלובי" והבטיח שארצות הברית "תמשיך לפעול בתיאום קרוב עם המועצה הלאומית הזמנית. נמשיך לסייע שהזכויות הבסיסיות של העם הלובי יכובדו ונמשיך לפעול עם בנות בריתנו ושותפינו בקהילה הבינלאומית להגן על העם הלובי ולתמוך במעבר לדמוקרטיה ללא אלימות". 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתעדכן גם בנופש. אובמה
צילום: פיט סאוזה, הבית הלבן
סוף המשחק של קדאפי. הפגנה בתוניסיה מול שגרירות לוב
צילום: EPA
ההמונים חוגגים בבנגזי את מעצר בניו של קדאפי
מומלצים