שתף קטע נבחר

לוב חוגגת: "לערוף את ראש הכלב"

ההמונים ברחבי לוב לא חיכו לשוך הקרבות ומבחינתם 42 שנות משטרו של קדאפי באו לקיצן. "זה אושר שלא ניתן לתאר", הסביר צעיר שלחם עם המורדים, "ייקח לנו זמן להתרגל למערכת החדשה ולדמוקרטיה, אבל בסוף זה יהיה טוב יותר"

היסטוריה בעיצומה: הלחימה בבירה טריפולי נמשכת הבוקר (יום ב') באזור מתחם הארמון של מועמר קדאפי, אך מבחינת אזרחי המדינה זהו שחר של עידן חדש - הלילה הסתיימו 42 שנות שלטונו של הרודן. במה שנראה כמו מסיבות "יום עצמאות" ענקיות, שרים וצוהלים ההמונים ברחובות ברחבי המדינה וחוגגים את נפילתו של "הכלב".

 

לוב על סף מהפכה - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

"זה אושר שלא ניתן לתאר", ניסה אכראם עמאר, בן 26, להסביר את תחושות השמחה. בחודש מרס הוא נמלט מעיר מולדתו טריפולי והלילה הוא חזר אליה יחד עם כוחות המורדים. "יש קצת חשש, ייקח לנו זמן לטהר את כל העיר ואני סבור גם שייקח ללובים זמן רב כדי להתרגל למערכת החדשה ולדמוקרטיה. אולם, בסוף זה יהיה טוב יותר".

 

לילה ג'וואד, בת 36 מטריפולי, היתה בין האלפים שחגגו בלילה את מה שנראה כסוף משטר קדאפי: "אנחנו עומדים להיגאל ממשטר הרודן. אני אופטימית מאוד. הודו לאללה".

 

בעקבות החדשות על נפילת טריפולי בידי המורדים, התמלאו רחובות עיר מעוזם בנגזי בדגלים בצבעי שחור-ירוק ובאזרחים מאושרים. "זה נגמר. זה הסוף של קדאפי", אמר סעד ג'באר, יועץ משפטי לשעבר לממשלת לוב.

 

שמח בטריפולי. "אושר שקשה לתאר" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שמח בטריפולי. "אושר שקשה לתאר"(צילום: רויטרס)
 

גם בעיר מיסרטה, ששם נהרגו מאות בני אדם בקרבות יצאו ההמונים לחגוג. אולם עבדאללה מייטג, בן 24, לוחם נוסף מקרב המורדים שאיבד רבים מחבריו, מתקשה להאמין למה שרואות עיניו ובינתיים מחכה עם החגיגות.

 

"אני מרגיש מעולה אבל אני לא מעכל את זה", אמר, "כרגע אני לא רוצה לחגוג, אני חושב על חבריי שמתו למען החופש. אני לא רוצה לחגוג עד שאראה את הראש של הכלב קדאפי מופרד מגופו".

 

פרץ של אושר בבנגזי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פרץ של אושר בבנגזי(צילום: AFP)
 

גם זיינאב שוואיד מארגון הנשים השהידיות דיברה בשבח אלו שמתו למען המהפכה. "כעת אנו זוכרים את המתים שלנו", אמרה, "אנו גאים במתים שלנו. נחגוג וזיכרון המתים יהיה עמנו כשנבנה לוב חדשה".

 

חגיגות במיסרטה. "לא מעכל" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חגיגות במיסרטה. "לא מעכל"(צילום: רויטרס)
 

כמו בכל מהפכה שאירעה לאחרונה במזרח התיכון, החגיגות הגיעו לאינטרנט. בלוגר לובי כתב: "אללה אכבר. אנו מברכים את העם הלובי לרגל נפילתו של מועמד קדאפי ואנו מייעצים לצאת לרחובות כדי להגן על רכוש הציבור. יחי לוב החופשית".

 

גם הגולים הלובים החיים במערב יצאו לחגוג את נפילת משטר קדאפי. מול הבית הלבן התאספו יותר ממאה גולים שנופפו בדגלים, התפללו, שרו שירי הלל למורדים וצעקו: "לוב חופשית, מרסי סרקוזי, תודה לך אובמה".

 

גולים לובים מחוץ לבית הלבן. "תודה לך אובמה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
גולים לובים מחוץ לבית הלבן. "תודה לך אובמה"(צילום: AFP)
 

סוואדק ראניה, בת 33, גולה לובית שהיגרה לארצות הברית, אמרה בהתרגשות: "הלילה זו הפעם הראשונה שאנחנו גאים להיות לובים. אנחנו רוצים להודות לסרקוזי ולצרפתים שהיו הראשונים, עוד לפני האמריקנים, שתמכו בלובים".

 

לידה עמד חאלד רואין, גולה מתוניסיה שהגיע לארצות הברית לפני יותר מ-42 שנה. "באתי לבית הלבן כדי לחגוג את המהפכה בתוניסיה ובמצרים וכעת בלוב", אמר כשהוא לבוש בחולצה בצבעי המורדים ועליה כתוב "לוב חופשית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"יש קצת חשש". חגיגות בבנגזי
צילום: AFP
"בסוף יהיה טוב יותר"
צילום: AFP
"זוכרים את המתים"
צילום: רויטרס
"יחי לוב החופשית"
צילום: AFP
"זה הסוף של קדאפי"
צילום: AFP
מומלצים