שתף קטע נבחר
צילום: אלי אלגרט

מרגול, דודה שלי, הם הפקירו את כבודך

למרגלית צנעני יש אולי פה גדול, אבל הוא גם פילס דרך לרבים. כל זה לא משנה לתקשורת ולמשטרה, שדורסות אותה על סמך מלאכת בילוש שניזונה מתסריטי "ארץ נהדרת", ומוסרות זו לזו נתחים מהקריירה המדממת שלה. אחיינית כואבת כותבת

השבוע, באחת ממהדורות החדשות המובילות, הציג אחד הפרשנים - לא העיפרון החד ביותר בקלמר של אותו ערוץ - את הפירורים האחרונים שנִדבה לו משטרת ישראל: מרגלית, כך מתברר, השתמשה ב"שמות קוד" בשיחותיה עם אנשי הפשע, ולאמרגן אטדגי, למשל, היא קראה בשם הקוד "מלעון".

 

פרשת מרגול - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

עבודת הבילוש כאן כל-כך מרשימה, שקשה להחליט איזה שיקול-דעת השתבש - זה של המשטרה או זה של עורכי החדשות. לאחרונים לפחות יש תירוץ - שיקול דעת משובש זו כמעט הגדרת התפקיד שלהם, אבל למשטרה נדמה שבכלל אין צורך בתירוצים. בזכות סימביוזת שיטור-סיקור חסרת תקדים, החקירה נגד מרגול, שלפי גורמים במשטרה נמצאת בתנופה כמעט על-טבעית, ניזונה מתסריטים גנוזים של ארץ נהדרת: שם הקוד הוא "מלעון"; הראיה החותכת היא "סדר את העניינים"; בפיו של אחד מבכירי החוקרים האמרגן אטדגי בעל-הגוף הוא לא פחות מאישה מוכה, וכיו"ב זוטות חסרות ערך משפטי, או כל ערך אחר.

 

מעל כל אלו, גולת הכותרת היא ללא ספק זו: ההתקדמות האחרונה בחקירה הענפה היא העימות של מרגול עם הכתבה האחרונה ששודרה באחד מיומני יום השישי, שם נצפה איזה ברנש (מוכר למשטרה) אומר לאמרגן אטדגי, "תאהב אותה". בימים האחרונים האהבה למרגול היא באמת הטעות הגסה ביותר שאפשר לעשות כאן, אבל גסה ככל שתהיה, איך קרה שהטעות הזאת היא בבחינת "התקדמות בחקירה"? ואיך זה שהמשטרה אפילו לא נבוכה כשהיא משדרת ראיות בשידור חוזר מהפריים-טיים?

 

מאחר שמרגול בכלל לא הכירה את אותו ברנש, עולה האפשרות שהכל באמת מאוד-מאוד מתוחכם. ומאוד-מאוד סבוך. אם אלו הדברים, מעניין מי במשטרה פיצח את שפת הקוד של מרגול. חוקר כל-כך יעיל כדאי היה לגייס לחקר פרשיות חשובות יותר, אבל מאחר שאין חקירות חשובות יותר, אולי כדאי לנתב אותו לאפיקים אחרים של חקירת הדגל הזו. למשל, שיירד לעומקה של הטיית התוצאות בכוכב נולד.

 

כשופטת - כך יבין במוחו הקודח - מרגול אשכרה השפיעה על התוצאות, ומתברר שדווקא לרעתו של המועמד שהיא לכאורה חפצה ביקרו. הו... מתוחכם מאוד. אפשר גם שהמוח המשטרתי יחזור ויפשפש בפרשיית נתן זהבי שהתנדפה מיד אחרי שהודלפה. זה האחרון קרא לה פרחה, אז איך יכול להיות שאף ערס עוד לא נקם את נקמתה?

 

הפה הגדול יחזור לדבר

הם אולי נשכחו כבר, אבל אלו היו החשדות שהודלפו מאז יום שלישי שעבר. הודלפו, והתנדפו. ההדלפות של המשטרה לא פסקו, רק התחלפו, וכשנדמה היה שלא מספיקות הדלפות מילוליות, הודלפה תמונה אחת, מטושטשת אך חדה כתער. הנה תמונה שבאמת שווה אלף מילים: משתקפים בה לא רק פניה המותשות של מרגול, אלא גם פניה של משטרה חסרת-אחריות, ושל תקשורת שאבד לה הקשר עם אתיקה מקצועית.

 

צנעני. ערעורה על הארכת המעצר נדחה (צילום: דרור עינב) (צילום: דרור עינב)
צנעני. ערעורה על הארכת המעצר נדחה(צילום: דרור עינב)

 

בשעת הכושר, כשהאווירה התקשורתית סביב מרגלית צנעני בלאו-הכי הייתה לוהטת, המשטרה החליטה לנסות למשוך את קצה החוט המופרך ביותר בחקירותיה נגד משפחות הפשע, והיא משכה בו ומשכה עד שחייה של מרגול קרסו הישר אל חיק התקשורת המתענגת. בלי לחשוב פעמיים, ובוודאי בלי חמלה, שוב ושוב הסתערו הכתבים מסניף ארומה שמול בית משפט השלום אל עבר אולמות הצדק, שוב ושוב נגסו בנתחים המדממים של הקריירה של מרגול, שוב ושוב השפיעו על השופטים כאילו היו אחרוני הטוקבקיסטים.

 

זה באמת הכרחי שמרגלית תיעצר לתשעה ימים? באמת-באמת? באמת?! הלא אנחנו ציבור למוד פרשיות, שבע חקירות. כל-כך הרבה חשודים כבר ראינו מגיעים אל חדרי החקירות ויוצאים מהם למעצרי בית או לאף מעצר. מי מהם נכלא לתשעה

ימים? אולמרט? ענת קם? משה קצב? ומה בדיוק תעשה מרגול אם תצא למעצר בית? תלחש את מילות הקוד לקירות ביתה?

 

למרגלית צנעני יש פה גדול, על זה אין ויכוח. הפה הגדול הזה אולי סיבך אותה לא אחת, אבל צריך לזכור שמהפה הזה יצאו לא רק שירים או ביטויים שנויים במחלוקת, יצאו ממנו גם כמה מהשינויים החשובים ביותר בחברה הישראלית. הפה הזה פילס דרך עבור אמנים, שימח אינספור אנשים, ונגע בציבור שלם ששותף לעלבונה. מתישהו - וזה רק עניין של זמן - הפה הזה יחזור לדבר, ואז דברים יישמעו אחרת. אבל בינתיים, בחצר המשותפת של התקשורת והמשטרה, השתיקה שנכפתה על מרגול מנוצלת היטב, וכבודה הפקר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרגול בבית המשפט. דעת המשטרה ועורכי החדשות השתבשה
צילום: בייגל
צנעני בהפגנה בבאר-שבע. זאת "התקדמות בחקירה"?
צילום: אלי אלגרט
מומלצים