שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

כרטיס ביקור: מרכזי המבקרים שאסור להחמיץ

החופש הגדול כבר מגיע לקיצו ושנת הלימודים בפתח - הזדמנות מצוינת ללמוד משהו ועדיין לכייף באחד ממרכזי המבקרים בארץ

סופו של החופש הגדול כבר נראה בברור והילדים, אף שלא יודו בכך, כבר מתגעגעים לבית הספר ולגן. במרכזי המבקרים יוכלו הילדים לתרגל מעט למידה לקראת שנת הלימודים ולעשות זאת תוך הנאה ובלי להרגיש שהם סופגים ידע. הנה כמה מהם.

 

 

מרכז המבקרים של עלית

בממלכת השוקולד של ישראל לא תמצאו את ווילי וונקה מ"צ'רלי בממלכת השוקולדה", אבל כן תראו איך מושא התאווה החום מתגבש לקוביות. בין אם אתם נשבעים ב"אגוזי", רבים על סוג "פסק הזמן" המועדף או אוהבים את טעמו המיושן של ה"טוויסט", סיור בקווי הייצור של המוצרים המתוקים של החברה יגרום לכם אושר ילדותי ועלייה משמעותית ברמת הסוכר.

 

הביקור נפתח בסרט אנימציה קצר המתאר את תהליך הפיכת פולי הקפה לשוקולד. אחריו לובשים חלוק וכובע ובמראה של עובדי מעבדה נכנסים אל המפעל הסטרילי. בסיור עוברים ליד מכונות הייצור ורואים איך הנהרות החומים של השוקולד הופכים לחטיפים המוכרים. באולם המסטיקים צופים במכונת הבזוקה בת ה-40 מיירטת מסטיקים בקצב מסחרר.

 

אולמות הכנת המאפים והשוקולד קשים במיוחד. הריח החם ממלא את החלל וכמעט אי אפשר להתאפק מלהתנפל על אחד המסועים, לשכב עליו, לפתוח פה גדול ולחכות שהממתקים ייסעו ישר לתוך הלוע, או לקחת כמה לוחות וופלים ולבנות מהם בית קטן. ביסקוויטים, וופלים ונוזל שוקולד נעים במהירות מסחררת מכל עבר ולובשים צורה מוכרת של מטבעות זהב, חטיפים, טבלאות וחפיסות.

 

ההדרכה מספקת נתונים רבים על כמויות הייצור של המפעל ועל ההקפדה הגבוהה על התקנים וההיגיינה, אבל המראות והניחוחות שמסביב מספקים את ההנאה והעניין האמיתיים. בסוף הסיור מקבלים טעימות נדיבות מכל מה שמיוצר במפעל ושקית הפתעה לקחת הביתה, למקרה שנשאר מקום בגוף שלא הוזרם אליו סוכר.

 

הביקור מותר מגיל שש בלבד. יש להגיע לסיור במכנסיים ארוכים ובנעליים סגורות. יש לתאם את הביקור מראש.

כתובת: גלבוע 5 נצרת עלית

טלפון: 800-777777 1

כניסה: בתשלום

 

מרכז מבקרים איגודן 

ביוב ואקולוגיה הם שני מונחים השזורים זה בזה, האחד מצביע על הבעיה והשני מאבחן אותה ביחס לסביבה. העוסקים באקולוגיה יסתכלו על בעיית הביוב שיוצר האדם במבט מעשי וינסו לתת לה פתרון, כזה שיהפוך את הבעייתי לחיובי. מרכז המבקרים של איגודן, חושף בפני המבקרים את השפד"ן, אחד הפרויקטים הגדולים בארץ לטיהור שפכים.

 

איגודן הוא איגוד ערים לתשתיות איכות הסביבה, שהוקם על ידי שבע הרשויות הגדולות בגוש דן. בסיור עוברים המשתתפים בכמה תחנות המאפשרות לראות ולהבין את מהות פעולות טיהור השפכים וחשיבותן. כך, למשל, עוברים בתוך צינור תת קרקעי המדמה צינור ביוב ענק, אך להבדיל משפכים מוזרמים בו מידע אור קולי ומצגות, ממשיכים לצפייה במודל של מתקן הטיהור ובסרטון ולבסוף יוצאים לסיור מודרך בשטח המפעל. מרכז המבקרים יפה ומרשים אך בלי הדרכה מתאימה התכנים הולכים לאיבוד שכן מדובר במידע רב ומורכב.

 

הסיור אורך כשעתיים, ונערך לקבוצות של 20 איש לכל הפחות. בחגים נפתח המרכז גם לביקור משפחות ויחידים. יש לתאם את הביקור מראש.

כתובת: שדרות מרילנד, ראשון לציון

טלפון: 3-75858580

כניסה: בתשלום

ביוב ואקולוגיה כפי שלא ראיתם. איגודן (באדיבות מרכז המבקרים איגודן) (צילום: יעל צור) (צילום: יעל צור)
ביוב ואקולוגיה כפי שלא ראיתם. איגודן (באדיבות מרכז המבקרים איגודן)
 

 

מרכז המבקרים קוקה-קולה

מרכז המבקרים של קוקה קולה נבנה בהשקעה כספית ניכרת. במהלך הסיור בו, עוברים המשתתפים בין תחנות שונות המאדירות בזו אחר זו את מותג העל, בדרך שתכבוש כל ילד. תחילת הסיור בבית המזיגה של דוקטור פמברטון שבו מסבירים השחקנים-מדריכים על ממציא המשקה ועל הנוסחה הסודית שמשגעת את העולם כבר יותר ממאה שנה. מכאן יוצא הסיור להיכלות ולחללים, ביניהם היכל הבועות, הביתן הישראלי וההיכל הבין לאומי שבכולם מככב המשקה שביסס את עצמו ברחבי העולם כטעם החיים.

 

חידוני טריוויה, עמדות נגינה, סרטים ועמדות רכיבה על אופניים הם רק חלק מההפעלות בסיור שסופו באולם המפעל מעל קו הייצור של בקבוקי הקולה המשפחתיים. עם תום הסיור מקבלים מתנה קטנה ובקבוק משקה שעליו תווית מיוחדת הנושאת את לוגו מרכז המבקרים. עוד כמה שנים הבקבוק הזה בעצמו ייהפך פריט לאספנים.

 

הביקור המודרך, שנמשך כשעה וחצי, מתאים לילדים מעל גיל שמונה. יש לתאם את הביקור מראש.

כתובת: הרב כהנמן 129, בני ברק

טלפון: 3-6712226 0

כניסה: בתשלום

 

מרכז מבקרים מקורות אשכול

ספינת הדגל של מרכזי המבקרים של חברת "מקורות" והחדש שבהם, שוכן באתר אשכול. כאן נמצא מפעל סינון וטיהור המים היחיד מסוגו בישראל והרביעי בגודלו בעולם, הקרוי על שמו של ראש הממשלה לשעבר ומייסד מקורות, לוי אשכול. כבר בשער הכניסה לאתר תיווכחו באמצעי הביטחון הקפדניים, אין יוצא ואין בא בלי הזמנה מסודרת.

 

מרכז המבקרים נראה כאילו נלקח מסרט עתידני, מאוד מרשים וחדשני במראהו. הסיור במרכז המבקרים מתחיל בהרצאת הכרות קצרה על מקורות ומשק המים בישראל ולאחריה מוקרן סרטון חביב המסביר בשפה פשוטה למדי על אודות המסע של טיפות המים, מימת הכינרת ועד לברז בבית. בהמשך עוברים המשתתפים בשני חדרים נוספים שבהם מוצגים סרטי וידיאו קצרים, אנימציות, דגמים ומפות המתארים את מקורות המים בישראל ואת הטיפול בהם.

 

דווקא האולם האחרון בסיור, שבו תצלום לוויני גדול של מפת ארץ ישראל שטוח על גבי הרצפה, הוא המעניין ביותר. בכמה עמדות מחשב מתקיים משחק קצר המסכם את תכני הסיור ודרך חלונות זכוכית גדולים אפשר להשקיף לעבר מאגר אשכול ומפעלי הסינון. אבל הכי נחמד, לפחות לחובבי המפות, לאתר את הבית הפרטי על המפה או לעמוד עם רגל אחת על מכתש רמון.

יש לתאם את הביקור מראש.

כתובת: חנתון

טלפון: 1800-250270

כניסה: ללא תשלום

 

מתקן טיהור המים היחיד מסוגו בארץ וה-4 בעולם. אתר אשכול (צילום: יואב גלזנר) (צילום: יואב גלזנר)
מתקן טיהור המים היחיד מסוגו בארץ וה-4 בעולם. אתר אשכול(צילום: יואב גלזנר)

 

תנובה במנהרת הזמן - מרכז המבקרים

מרכז מבקרים של "תנובה" נמצא בצמוד למחלבת אלון תבור. בביקור במקום אפשר ללמוד מהם התהליכים שעובר החלב מהרפת ועד שהוא מגיע אלינו הביתה ואיך נראים אולמות הייצור. כן אפשר לצפות בסרט המספר בחן את סיפורו של החלב ומעדניו. בסיור עוברים המבקרים בארבע תחנות עיקריות: תצפית על מסוף קבלת חלב, סרטון המתאר את ההיסטוריה של תנובה המשולבת באירועים מתולדות המדינה, סיור וירטואלי המתאר את תהליכי הייצור במחלבה והטעים מכל, תחנת זמן המעדן שבה מוגשים קינוחים משפע המעדנים.

 

הביקור במקום מתאים מגיל חמש ומעלה. יש לתאם את הביקור מראש. 

כתובת: אזור תעשייה אלון התבור

טלפון: 1800-221422

כניסה: בתשלום

 

מרכז המבקרים ביפו העתיקה

מרכז המבקרים המחודש בכיכר קדומים מציג את ההיסטוריה המרתקת של העיר הבצורה, ממסעות יונה הנביא ועד העידן המודרני. מתיחת הפנים שעבר המוזיאון הוכתרה בהצלחה ומי שזוכר מה היה כאן לפני כן, ידע להעריך את השינוי שבעתיים. נכון, מדובר במוזיאון קטן וצנוע אך הביקור בו מהנה ומאפשר בקצת פחות משעה לרפרף בקלילות לא מעיקה בין דפי ההיסטוריה היפואית.

 

מרכז המבקרים נמצא מתחת לרחבת כיכר קדומים ואת פני הבאים מקדמת תצוגה של ממצאים ארכיאולוגיים שחלקם הועלו מהים, ומתוארכים החל מהתקופה הכנענית, לפני כ-4,000 שנים. בין המוצגים אפשר לראות כדורי תותח מברזל ששימשו את הצבא של נפוליאון, צלמיות, כלי קיבול וחרפושית מלכותית ממצרים הקדומה. בהמשך מוקרן סרטון אנימציה קצר בן שתי דקות המספר על אגדת אנדרומדה ולאחריו עוברים אל מתחם החפירות המרכזי. כאן מוקרן מיצג וידאו בן 10 דקות שמעביר את סיפורה של יפו העתיקה. ישראל גוריון בדמותו המזוקנת של יונה הנביא, דני שטג ואלברט אילוז מובילים את סיפור העלילה.

 

מלבד הסרט אפשר להציץ מבעד לרצפת זכוכית המרחפת מעל לחפירות, אל יסודותיו של בית יהודי מהתקופה הרומית ומתחתיו שרידים מתקופה קודמת, כששלטו כאן שליחיה של יוון העתיקה. האתר פתוח כל ימות השבוע והביקור בו מתאים לכל המשפחה. לקבוצות מומלץ לתאם הגעה מראש.

כתובת: כיכר קדומים, יפו

טלפון: 03-6037686

כניסה: בתשלום

להכיר את ההיסטוריה המרתקת של העיר. מרכז המבקרים ביפו  (צילום: יעל צור) (צילום: יעל צור)
להכיר את ההיסטוריה המרתקת של העיר. מרכז המבקרים ביפו

 

בית מאני

כשבנק לאומי קיבל אישור להקים בניין משרדים רב קומות ברחוב יהודה הלוי, נדרש ממנו לקחת תחת חסותו את האחריות לשימור ולשחזור בית מאני הנמצא במגרש הסמוך. מלכיאל מאני לא היה בעליו המקורי של הבית, אך הבית קיבל את שמו כנראה בגלל ייחוסו, השופט היהודי הראשון בבית הדין העליון הבריטי בארץ ישראל.

 

מרכז המבקרים מציג פריטים שהיו חלק מהנוף הבנקאי בתחילת המאה ה-20: שחזור של סניף בנק לאומי הראשון ביפו מ-1903, בימים שעוד נקרא בנק אנגלו-פלשתינה, שטרות כסף שהונפקו על ידי הבנק לאורך השנים, מכונות חישוב, חשבוניות, כרזות, תלבושת בנקאי ועוד. בחדר תצוגה סמוך מוקרנת מצגת קצרה המספרת את סיפורו של הבנק, מייסודו על ידי חוזה המדינה, תיאודור הרצל, ועד היום.

 

לצד התיעוד ההיסטורי המוגש בענייניות ובקצרה, שלו הוקצו שני חדרים, שאר חלל הבית המתפרס על פני שתי קומות, מוקדש לתערוכות מתחלפות הזוכות לחללי תצוגה נעימים ומאירי עיניים שבהחלט מכבדים את האמנות והאמנים המציגים בהם.

 

מרכז המבקרים הוא חלק ממפעל תרומה לקהילה של בנק לאומי וככזה הכניסה אליו ללא תשלום. צוות דיילות אדיב נמצא כל שעות הפעילות במקום וישמח לעזור בדברי הסבר, אם כי אפשר להסתדר היטב גם באופן עצמאי.

כתובת: יהודה הלוי 36, תל אביב יפו

טלפון: 03-5149492

כניסה: ללא תשלום

 

ברווזים בכפר

במרכזה מבקרים הזה המוצגים חיים ואף מתוקים להפליא. פה יכולים הילדים ללמוד על ההבדלים בין אווז, ברבר וברווז ובין גוזל לאפרוח ועל הטעות של ביאליק בשיר "קן לציפור". ניתן לצפות מקרוב באורח החיים של הברווזים ועופות מים נוספים בבריכת מים קטנה. אפשר לראות את תהליך חייו של הברווז בלול מהתפתחות האפרוח בביצה שבמדגרה בשלבים שונים, עד לבקיעתו ממנה והמעבר לבית האימון לתנאי אינקובטור. המבוגרים מקבלים הדרכה על רביית הברווזים בזמן שהילדים בפינת היצירה ובפינת ליטוף האפרוחים הרכים.

כתובת: כפר ברוך, עמק יזרעאל

טלפון: 4-6540882, 052-3221357 0

כניסה: בתשלום

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קחו רגע מתוק. מרכז המבקרים של עלית
צילום: גוני היימס
מומלצים