שתף קטע נבחר

שרי אריסון: מקום 57 בעולם, ומה בישראל?
דפנה לוי מדוכדכת מהעובדה ששרי אריסון ממוקמת במרכז רשימת הנשים המשפיעות בעולם של פורבס בשעה שהיא אינה קיימת במציאות ובשיח הישראלי ובוודאי שאינה מהווה בו מקור השראה בסוגיות של חינוך, בריאות ורווחה

שרי אריסון שובצה השבוע על ידי כתב העת פורבס במקום ה- 57 ברשימת הנשים החזקות בעולם. עוצמה, מסתבר, היא דבר מורכב מאוד, וכך כוללת הרשימה לא רק מנהיגות פוליטיות או נשים שהאצבע שלהן עשויה ללחוץ על איזה כפתור אדום, אלא גם נשות עסקים, מנהיגות חברתיות, נשות רוח וכמובן מיליארדריות – כי כסף הוא כמובן אמצעי השפעה מן החזקים והמקובלים בעולמנו, אם לא ה -.

 

אריסון, שעסקיה חובקי העולם והונה המוערך על פי כתב העת המוערך בכחמישה מיליארד דולר, משובצת במקום טוב קצת אחרי האמצע, מקום 57 (ראו צילום מסך), ויש לה גם הישג מקומי: היא הישראלית היחידה ברשימה.

 

אני מוצאת את העובדה שהבדידות הזו שלה, ביחד עם העובדה שבמציאות היומיומית הישראלית שרי אריסון היא דמות כמעט לא קיימת, בטח לא כמקור השראה (שמעוררת אפילו התנגדות) חברתית, אידיאולוגית, מצפונית וכולי – די מדכדכת.

 

 

שרי אריסון במקום 57 ברשימת פורבס. אלן דג'נרס, אחרייך ()
שרי אריסון במקום 57 ברשימת פורבס. אלן דג'נרס, אחרייך

 

היוזמות של שרי בעיקר רוחניות

מאז ראיתי את הרשימה, הכוללת את העורכת החדשה של הניו יורק טיימס ג'יל אברמסון, מגישת תוכנית הבוקר של אן בי סי אן קרי, טייקון הטלוויזיה אופרה ווינפרי, שרת החוץ של ארה"ב הילרי קלינטון, בכירת פייסבוק שריל סנדברג ואפילו ליידי גאגא, לא יכולתי שלא לחשוב על השמחות הקטנות שהיו לנו בשנים האחרונות: מינוי אישה לתפקיד מבקרת המדינה, מינוי אישה לתפקיד נשיאת בית המשפט העליון, מדענית אישה ישראלית שזכתה בפרס נובל ואלופה ראשונה בצה"ל.

 

האמת היא שהשמחות האלה לא היו כל כך קטנות. הן לא הביאו לשינוי דרמטי במציאות הישראלית שנותרה שוביניסטית. הן לא הפכו פתאום את הסטטיסטיקות הנוגעות לאלימות נגד אבל אולי הן נתנו לכמה ילדות להבין שהן יכולות יותר מאשר מה שאמא שלהן וסבתא שלהן יכלו, ובכל מקרה – מהפכות אמיתיות הרי מתרחשות בהדרגה.

 

הנשים האלה עושות שינוי אמיתי ועמוק בחברה הישראלית, בניגוד לשרי אריסון, שיש לה אולי הרבה מאוד כסף ומהלכיה משנים מיידית את גורלם של אלפי עובדים, מאות אלפי משקיעים וכן הלאה, ולמרות זאת, קולה לא נשמע בשבועות האחרונים שבהם נדמה שמתרחש עיון מחדש בתפיסות החברתיות-כלכליות שלנו.

 

שרי אריסון אינה מרואיינת מבוקשת כשעל הפרק עולות סוגיות של חינוך, בריאות, רווחה וכדומה – להבדיל למשל מאיש עשיר מאוד אחר, דב לאוטמן, ולהבדיל מאנשים במעמד דומה בעולם.

 

היוזמות החברתיות שבאו מכיוונה היו עד כה אווריריות, רוחניות, שוחרות טוב, אבל איכשהו מרחפות מעל מציאות חיינו המיוזעת.

 

יותר רוחנית ממשפיעה. שרי אריסון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יותר רוחנית ממשפיעה. שרי אריסון(צילום: גיל יוחנן)

 

בשנה הבאה: ישראליות חדשות ברשימה?

בשנה הבאה יציג פורבס רשימה חדשה של נשים משפיעות. אני מאחלת לנו שיכללו בו נשים ישראליות - יוצרות, מדעניות, פעילות חברתיות, פוליטיקאיות – שיעזו לומר דברים שהעולם לא יוכל להתעלם מהם – או לפחות כאלה שיגרמו לנו לחייך.

 

  

עוד כתבות באתר לאשה
 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שרי אריסון. קולה לא נשמע במחאה החברתית, למשל
צילום: שמוליק עלמני
לאשה בפייסבוק
מומלצים