שתף קטע נבחר

צילום: AP  , רויטרס

קדאפי ברח לאלג'יריה? "מרצדסים חצו את הגבול"

על פי דיווח מצרי, שיירה של רכבים משוריינים נמלטה מערבה בליווי צבאי ואפשר שהובילה בכירים לובים, בהם השליט המודח

הצליח להימלט? שיירה ובה שישה כלי רכב משוריינים חצתה הלילה (שבת) את הגבול מלוב לאלג'יריה, כך דיווחה סוכנות הידיעות המצרית. על פי הדיווח, לא ברור מי נסע בכלי הרכב - כולם מסוג מרצדס - אך מקור משורות כוחות המורדים במדינה העריך כי השיירה עשויה היתה להוביל בכירים לובים, בהם גם הרודן המודח מועמר קדאפי.

 

סוף עידן קאדפי - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות:

 

הדיווח מצטט מקור במועצה הצבאית של לוב, הטוען כי השיירה לוותה בחיילים הנאמנים למשטר, עד שנכנסה לשטחה של אלג'יריה. עם זאת, לדברים לא ניתן אישור רשמי באלג'יריה או בלוב עצמה.

 

שכנתה המערבית של לוב הצהירה לכל אורך הקרבות על נייטרליות, והמשיכה בכך גם לאחר שהמורדים השתלטו על המדינה כולה, זאת בניגוד למדינות רבות בעולם, שמיהרו להביע תמיכה בחילופי השלטון.

 

מאז שהצליחו כוחות המורדים לכבוש חלקים גדולים מהבירה טריפולי, סיפקו כלי התקשורת במדינה מידע סותר על גורלו של שליט לוב. דיווחים על בריחתו הצפויה מארמונו החלו כבר בשבוע שעבר, והעריכו כי קדאפי לא יפול לידי אויביו אלא יעדיף להימלט למדינות סמוכות, אולי אף דרך שרשרת המנהרות שנבנו במהלך שלטונו רב-השנים.

 

עם זאת, קדאפי סתר אחת לכמה ימים את הדיווחים וביום חמישי פירסם נאום נלהב נוסף, הקורא להמשך המאבק. "לוב היא לעם הלובי ולא לסוכנים, לא לאימפריאליזם, לא לצרפת, לא לסרקוזי ולא לאיטליה. טריפולי היא לכם, ולא לאלה המסתמכים על נאט"ו", הצהיר קדאפי בנאום קצר ששודר בקולו בלבד בערוצי טלוויזיה הנאמנים למשטרו.

 

"אל תעזבו את טריפולי לעכברושים. הילחמו בהם - והִרגו אותם. זו השעה למות קדושים או לניצחון", אמר שליט לוב וקרא לאנשי השבטים שמסביב בבירה "להמשיך בדרכם ולעלות על טריפולי", ולאנשי הדת במסגדים לגייס את הצעירים "לקום לג'יהאד".

 

לבד מקדאפי, מנסים במערב לאתר גם את המחבל הלובי "החולה", האחראי לפיצוץ המטוס מעל העיירה הסקוטית לוקרבי ב-1988 ושוחרר מבריטניה לפני כשנתיים, כך מדווח ה-BBC.

 

עבד אל-בסט עלי מוחמד אל-מגרהי, האחראי לפיגוע בו נהרגו 270 בני אדם, שוחרר מהכלא הסקוטי בשל מחלתו

ומתוך "חמלה". כחלק מתנאי שחרורו, היה עליו להיות בקשר מתמיד עם הרשויות בסקוטלנד, אולם שם טוענים כי אל-מגרהי לא יצר איתם קשר בתקופה האחרונה ולא קיים את תנאי שחרורו.

 

על פי ההערכות, אל-מגרהי עזב את לוב בזמן ההתקוממות נגד משטר קדאפי, וכעת מנסות הרשויות בסקוטלנד לאתר את מקום הימצאו. גורם בממשלת סקוטלנד אמר: "הממשלה הסקוטית נמצאת בקשר ישיר עם ממשלת המורדים".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רחובות טריפולי
צילום: צור שיזף
בזיזה ברחובות לוב
צילום: צור שיזף
כוחות המורדים שולטים
צילום: צור שיזף
ארכיון. קדאפי בבירה
צילום: רויטרס
מומלצים