שתף קטע נבחר

המס על הדלק יעלה ב-1 בספטמבר

מס הבלו שהממשלה מטילה על הבנזין יעלה ביום חמישי הקרוב ב-20 אגורות לליטר. אך כיוון שמחיר חבית נפט בשווקים העולמיים ירד, ניתן להעריך שההעלאה הזאת לא תייקר את הדלק ויתכן אף שמחירו ימשיך לרדת

למרות המחנק והמחאה: המס על הדלק עולה בחזרה. מס הבלו שהממשלה מטילה על הבנזין, יעלה בראשון לספטמבר, ב-20 אגורות לליטר, במסגרת צו שהטילו שר האוצר, יובל שטייניץ, ושר התשתיות, עוזי לנדאו.

 

ועד עובדי סונול: "אלפים יפוטרו אם הדלק יוזל"

בצו קבעו כי המס יעלה ב-30 אגורות ליטר בחודש אוגוסט, באופן זמני, ולאחר מכן, יירד ב-10 אגורות בחודש ספטמבר. נראה ששטייניץ בחר שלא להאריך את "המבצע" שבו הוריד את המס באוגוסט, בשל העובדה שמחיר חבית נפט בשווקים העולמיים ירד. כיוון שכך, העלאת המס כנראה לא תורגש במחיר. המשמעות בפועל, מבחינת כיסו של הנהג, היא עלייה של 20 אגורות בגובה המס שהוא ישלם לממשלה בספטמבר, לעומת גובה המס באוגוסט.

 

מחיר הדלק שבפיקוח - בנזין 95 אוקטן, נקבע בסוף כל חודש, על ידי מנהל הדלק במשרד התשתיות, בהתאם לנוסחה קבועה. הנוסחה נקבעת לפי מחיר הבנזין הנמכר בדרום אירופה. הפקידים מוסיפים למחיר הדלק באירופה, בניכוי המיסים שמשולמים שם, ומוסיפים לו את מס הבלו, ואת שיעור הרווח, שחברות הדלק הישראליות רשאיות לגבות מהנהגים.

 

הערכה: למרות העלאת המס, מחיר הדלק בספטמבר לא יעלה

כיוון שמחיר הנפט בשווקים העולמיים ירד באוגוסט בשיעור חד למדי, ומחיר הנפט משפיע ישירות על מחיר הבנזין באירופה, ניתן להעריך שמחיר הדלק לפי הנוסחה, ללא קשר למיסוי, יהיה נמוך בכ20 אגורות לליטר. זאת אף שהמצב עדיין עשוי להשתנות בהתאם למסחר בנפט ביום שני.

 

ניתן להעריך, איפה, שבפועל, למרות העלאת המס, מחיר הדלק בספטמבר יהיה דומה למחיר באוגוסט. יש לציין שלפי הנוסחה הקבועה, היה הדלק אמור להיות יקר באוגוסט ב-31 אגורות יותר מאשר ביולי, אך הצו של שטייניץ הביא לכך שהמחיר באוגוסט נשאר זהה למחיר ביולי. הוראתו של שטייניץ הייתה תגובה ישירה למחאת האוהלים שהחלה ביולי, ויש מי שרואים בה כאחד ההישגים הקונקרטיים הראשונים של המחאה.

 

כפי שפורסם לראשונה ב-ynet שר התשתיות, עוזי לנדאו כינס ועדה שדנה בהורדת רווחי חברות הדלק לטובת הצרכנים. ההערכה שלא אושרה רשמית, היא שהוועדה תמליץ להוריד את רווחי החברות בכמה אגורות לליטר, ושהשרים לנדאו ושטייניץ, יאשרו את ההמלצה כבר השבוע, כך שהיא תוריד את מחיר הדלק בספטמבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא הוארך הצו, שהיה הישג המחאה
צילום: shutterstock
מומלצים