שתף קטע נבחר

אדוני המנכ"ל, אתם האופנובנק האמיתי

שלום מנכ"ל בנק דיסקונט. בחצי השנה האחרונה סחטתם ממני 533.70 שקלים בעמלות. זה לא קפיטליזם חזירי, הוא דג זהבי - אוכל עד שהוא צף. אם תמשיך ככה, גם לך תכאב הבטן

לכבוד: ראובן שפיגל, מנכ"ל בנק דיסקונט

 

הנדון: האופנובנק* מהבנק

 

שלום ראובן,

 

שמי עודד כרמלי ואני לקוח שלך, נעים להכיר. בחודש יולי שלח לי הבנק שאתה מנהל מכתב המפרט את כל העמלות השונות, המשונות והשמנמנות שגבית השנה מחשבוני - עמלות הכוללות, בין היתר, "עמלת פעולה בערוץ ישיר" (64 ש"ח), "עמלת פעולה על-ידי פקיד" (88.50 ש"ח) ו-"עמלת פנקסי שיקים אישיים" (אין שום דבר שִׁיקי בצ'קים. אנא ממך, ראובן, השתמש ב-צ' - עם גרש).

 

עוד בערוץ הדעות :

 

בסך הכל סחטת מהלימון המצומק שלי 533.70 ש"ח בשישה חודשים. אני משתמש במילה "סחטת" משום שלא היתה לי ברירה אלא להשתמש בשירותי הבנק שלך. עליך להבין, ראובן, שהכסף שלי נמצא אצלך. אקדח אין לי, ובלי אקדח אני לא יכול למשוך את הכסף שלי מהבנק שלך מבלי להיעזר בכספומט או בפקיד. אבל פקידי הבנק שלך, ראובן, מזוינים באקדחים. אפילו הכספומט שלך מזוין.

 

למקרה ששכחת, ראובן, בנק הוא עסק שגובה ריבית עבור משיכות יתר והלוואות, ומשלם ריבית על פיקדונות וחסכונות. הפער בין הריבית האחת לריבית השנייה הוא מקור ההכנסה של בנק. לכן באירופה (הו, אירופה!) משיכה מבנק היא חינמית, הפקדה היא חינמית, פתיחת חשבון היא חינמית, פנקסי צ'קים הם חינמיים, העברת כספים היא חינמית, פעולה בערוץ ישיר היא חינמית ואין "עמלת שורה" - ובכל זאת הדויטשה בנק גומר את החודש. גם מקבילך הגרמני, מנכ"ל הדויטשה בנק, חי טוב. צלצל אליו, הוא יספר לך.

 

אבל בנק דיסקונט הוא לא הדויטשה בנק, הוא האופנובנק. קראתי שהמשכורת שלך היא 167,500 שקל בחודש. ה-500 בקצה תלוש המשכורת שלך שייכים לי, ראובן. קודמך בתפקיד, גיורא עופר, זכה בתחילת השנה למענק פרישה בסך 6.4 מיליון שקל. מסור לגיורא שגם הוא חייב לי כסף. כמובן, השוד הזה גדול ממני, ממך ומגיורא. האופנובנקים בישראל שודדים 17 מיליארד שקל בשנה מחשבונות עו"ש ועסקים קטנים. זה הרבה מאוד כסף שאתם חייבים להרבה מאוד אנשים, ראובן, אך אין לי ספק שתעמדו בזה. אחרי הכל, אתם אנשים אמידים.

 

לסיום, בוודאי לא נעלם מעיניך שההמון ברחובות לא במיוחד אוהד אותך בשבועות האחרונים. קוראים לכם ולשיטותיכם השמנוניות קפיטליזם חזירי. באשר לי, אני לא מבין מדוע כולם נטפלים לחזירים. החזיר הוא ברייה אוהבת חיים. תמיד נדמה לי שעוד רגע קט הוא יפצח בריקוד סטפס. לא, הקפיטליזם שלכם הוא ממש לא חזירי. אם כבר להשתמש במשלי חיות, הקפיטליזם שלכם הוא דג זהבי - הוא אוכל ואוכל עד שדני הקטן מוצא אותו צף עם הבטן למעלה. אם תמשיך לאכול בקצב הזה, ראובן, גם לך תכאב הבטן.

 

בברכה,

עודד כרמלי (משורר)

 

* אופנובנק היה הכינוי של רוני ליבוביץ', ששדד 22 סניפי בנק בסוף שנות ה-80' ובתחילת שנות ה-90'. בסך הכל הצליח לשדוד כ-300 אלף שקלים עד שנתפס. 

 

גולשים מוזמנים להציע טורי דעה: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עזרא לוי
אפילו הכספומט מזוין. עודד כרמלי
צילום: עזרא לוי
אתם תעמדו בזה. ראובן שפיגל
צילום: ראובן קפוצ'ינסקי
מומלצים