שתף קטע נבחר

משרד האוצר: מכירות הדירות צנחו ב-16%

שוק הנדל"ן מתקרר. עוד לפני תחילת המחאה, ברבעון השני של השנה, נמכרו 21.9 אלף דירות, ירידה חדה בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד וביחס לרבעון הקודם. מחירי דירות חדשות ירדו באותה תקופה ב-2.9% בלבד

במשרד האוצר מודים: שוק הנדל"ן בירידה. אגף מנהל הכנסות המדינה במשרד האוצר פרסם היום (א') את סיכום הרבעון השני של ענף הנדל"ן למגורים לשנת 2011. על פי הנתונים שמתייחסים לתקופה שלפני מחאת האוהלים, ברבעון השני של השנה נמכרו 21.9 אלף דירות, צניחה בשיעור של כ-16% הן בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד והן בהשוואה לרבעון הקודם. זאת, בהמשך לירידה בשיעור של 11% במספר העסקאות ברבעון הראשון של השנה (בהשוואה לרבעון הרביעי של 2010).

 

שינוי מגמה

 

על פי נתוני המינהל, כמו ברבעון הראשון של 2001 גם כעת עיקר הירידה נובעת מיציאתם של המשקיעים מהשוק. ירידה של 24% נרשמה במספר העסקאות שבוצעו על ידי משקיעים (רוכשים שמחזיקים כבר בדירה משלהם למגורים) בהשוואה לרבעון הקודם וירידה של 34% בהשוואה לרבעון השני של 2010.

 

במינהל הכנסות המדינה מציינים כי שיעור הרכישות של משקיעים, רק כ-5,000 ברבעון השני, עומד על שפל שנמוך ממנו נראה רק ברבעון האחרון של 2008, לאחר המשבר הפיננסי בארה"ב. כמו כן, מציינים בדו"ח כי ברבעון השני רכשו תושבי חוץ פחות מ-800 דירות בארץ, ירידה של כ-20% לעומת הרבעון הראשון.

 

לטענת האוצר, ההאטה בקצב רכישת הדירות החלה כבר לבוא לידי ביטוי במחירן, אם כי בקצב איטי. ירידה של 2.9% במחירן של דירות חדשות נרשמה ברבעון השני לעומת הרבעון הראשון של השנה.

 

נתוני האוצר אודות מכירות הדירות מתייחסים לכלל העסקאת במשק. עם זאת, הנתונים אודות מחירי הדירות מבוססים אך ורק דירות חדשות. האוצר מסתמך במחקריו על הדיווחים שמעבירים רוכשי הדירות לרשות המסים והנתון אודות מחירי הדירות כולל רק פרויקטים חדשים ואינו מתייחס לדירות יד שנייה.

 

למ"ס: ירידה בביקוש לדירות חדשות

גם הלמ"ס מתייחס היום לשוק הנדלן ומפרסם את הנתונים אודות הביקוש לדירות חדשות בחודש יולי. על פי הנתונים נמשכת מגמת הירידה בביקוש לדירות חדשות, המתבטאת במספר הדירות החדשות שנרכשו ובמספר הדירות שנבנות לשימוש פרטי (בנה ביתך).

 

על פי נתוני הלמ"ס, מאז תחילת 2011 חלה ירידה בשיעור ממוצע של 2.5% בחודש בביקוש לדירות חדשות. זאת, לאחר שבשנת 2010 עלה הביקוש בקצב חודשי של 1.5% בממוצע. בחודשים מאי-יולי ירד הביקוש לדירות חדשות ב-6% בהשוואה לפברואר-אפריל וב-4% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים