שתף קטע נבחר

לאבד קונטרול בטירול: טיול אקסטרים באוסטריה

מגלשות הרים מהירות, גשרים תלויים, רפטינג ברמות שונות, שניצל וינאי ואפילו מלון ישראלי - חבל טירול באוסטריה הוא אופציה מצוינת לטיול מרגש ומשפחתי. ועוד לא דיברנו על הנוף...

אחרי שכבר היינו בטיולי משפחות בהולנד, צפון איטליה ושאר יעדים פופולאריים לטיולים עם הקטנים - גילינו השנה יעד נפלא לחופשה, פחות מוכר למשפחות וגדוש בפעילויות ובאטרקציות המתאימות גם למתבגרים גדושי האדרנלין - טירול - אחת מ-9 פדרציות באוסטריה שידועה בעיקר בזכות היותה יעד לתיירות סקי.

 

אך סביב הנתונים הטבעיים של האזור - ההרים, מסלולי הסקי שהופכים בקיץ למסלולים לטיולים רגליים ולטיולי אופניים, הנהרות והאגמים, התפתחה גם תיירות קיץ עשירה.

 

נחתנו במינכן שתי משפחות, עם הדור הצעיר בגילי 23-12 (כן, 23, ועדיין, למרבה השמחה מצטרף לטיול משפחתי....), ולאחר 3 שעות נסיעה הגענו לעמק ה- Oetz. העמק הרחב מוקף בהרים בגוונים מרהיבים של ירוק, משובצים בנהרות ובאגמים, כפרים קטנים ופסטורליים, בתים ציוריים שמחלונותיהם נשפך גרניום בשלל צבעים ובחצרם האחורית, כאילו זה הדבר הטבעי בעולם, נשפך מפל שוצף ושמיים בעלי צבע כחול עז, שבהם שטים עננים צחורים ומזג אוויר מושלם.

 

 

כפרים קטנים ופסטורליים, והרבה ירוק. חבל טירול (צילומים: אורנה בן-חיים) (צילום: אורנה בן-חיים) (צילום: אורנה בן-חיים)
כפרים קטנים ופסטורליים, והרבה ירוק. חבל טירול (צילומים: אורנה בן-חיים)

 

אטרקציות ופעילויות  

טירול מציעה מספר רב של אטרקציות, המתאימות בעיקר לילדים בגילי 6 ומעלה.

 

Alpine coster – מגלשות הרים מהירות, במסלול שאורכו 3.5 קילומטרים, המתפתל מראש ההר ועד לתחתיתו, ואליו מגיעים לאחר עליה ברכבל שמשמש בחורף את נופשי הסקי, בכפר Imst. הצעירים הניחו את הרגל על הדוושה המשחררת את הבלמים וגלשו מטה במהירות מסחררת, בעודם זועקים לעבר האיטיים שבחבורה להגביר את הקצב. הנוף שנשקף מסביב מסחרר ביופיו ומשתנה בגווניו ככל שיורדים במהירות במורד ההר.

 

פארק חבלים – בכניסה לכפר Sautens, מעל הנהר, נבנה מערך מורכב של כבלי פלדה, גשרים תלויים עשויים קורות עץ, אומגות, חבלים ושאר קונסטרוקציות שסחטו זעקות פחד והתרגשות מהאמיצים שהעזו לטפס מעלה, אחרי הדרכה מקצועית על מתקן הדמיה ואחרי שנרתמו היטב. כ- 4 שעות של פעילות הדורשת ריכוז ומשלבת גם הנאה רבה והתמודדות אתגרית.

 

רפטינג – נהר ה-Inn הרחב והשוצף, החוצה את עמק ה- Oetz, מאפשר רפטינג בשתי רמות. האחת היא רמה 3, המותרת מגיל 6 ומעלה, והשניה היא ברמה 5, למקצוענים שכבר התנסו ברפטינג, על יובל של הנהר שנמצא בתוך העמק, והזרמים בו הם כל כך מהירים עד שמידי שנה מקיימים בו את אליפות העולם באקסטרים קיאק.

 

אנחנו עשינו רפטינג ברמה 3. אחרי שהצטיידנו בחגורות הצלה ובביגוד המתאימים הורדנו את הסירה למים והתחלנו לחתור במרץ, מתחרים בסירות האחרות שסביבנו, מתיזים מים זה על זה ואף קופצים למים, כאשר המדריכים מעודדים אותנו להתפרע – אך במידה, ודרוכים לקפוץ למים ולעזור למי שאיבד את עשתונותיו (כמוני.. אבל למה להרחיב?)

גשרים מעל עמקים, אומגות ושאר קונסטרוקציות סוחטות זעקות. פארק סאוטנס (צילום: אורנה בן-חיים) (צילום: אורנה בן-חיים)
גשרים מעל עמקים, אומגות ושאר קונסטרוקציות סוחטות זעקות. פארק סאוטנס

 

פארק השעשועים Sommer Fun Park בכפר Fiss - מעט מתקנים אבל כל אחד מהם הוא עוצר נשימה, מיועד בדיוק לחובבי האקסטרים. נרתמים לנדנדת ענק מפחידה שמטלטלת את הקרביים מעל העמק הפסטורלי, לדאון ענק מחובר לכבל ארוך עימו "עפים" מעלה מעלה ולקינוח גולשים במגלשת הרים ארוכה במורד ההר. הצעירים יותר ייהנו מטרמפולינה, ממקפצת ענק, קרוניות ושאר מתקני שעשוע לקטנים.

 

עוד אפשר להתנסות במצנחי רחיפה מעל נופיו העוצמתיים של העמק, פארק מים Area 47 ובו כל המגלשות ומתקני המים המוכרים לנו מהארץ, אקווה דום – אתר מעיינות חמים וטיפולים בעיירה Langenfeld. ואת כולם מנצח המלך הבלתי מעורער – הטבע. כולו מזמין אותך לכבוש אותו ברגליים. ובאופניים. אז התחלתי ללכת....

 

כל מתקן מטלטל את הנשמה. נדנדת ענק בפארק השעשועים פיס (צילום: אורנה בן-חיים) (צילום: אורנה בן-חיים)
כל מתקן מטלטל את הנשמה. נדנדת ענק בפארק השעשועים פיס

 

לכו על זה!

טירול היא גן עדן לחובבי ההליכה. אין ספור מסלולי הליכה, משולטים ומסודרים, עם הגדרה מדוייקת של זמני ההליכה המשוערים על גבי השילוט ובכל הרמות. בכל צומת שבילים אפשר לשנות את מסלול ההליכה לכיוון אחר, מרגש ומפתיע כקודמו, כשבדרך פגשנו סנאים קטנים מטפסים על עצים, הקפנו אגמים, חצינו גשרים תלויים, דרך מפלים ולאורך נחלים, בתוך שדות תירס ובמעבה היער. לצד שבילי ההליכה יש מערכת מסועפת ומסודרת של מסלולי אופניים, ומאות רוכבים מדוושים לאורכם במרץ כל העת.

 

 

המסלול המפורסם באזור הוא מפלי השטוייבן, המפלים הגבוהים ביותר באזור, 159 מטר גובהם וזרימתם חזקה מאוד. אפשר לחנות בחלקו העליון של המסלול ולצעוד בירידה או להתמודד עם הטיפוס למעלה. בכל מקרה, אוטובוס הנוסע כל העת מעלה מטה יקפיץ אתכם בחזרה לרכב.

 

מפלים ומפלונים משובצים לאורכו של המסלול, עם גשרי תצפית מהם אפשר לראות את קרני השמש מתרסקות לתוך רסיסי המים ויוצרות קשת מרהיבה של צבעים. זוהי הליכה נינוחה של כשעתיים-שעתים וחצי עם המון עצירות בדרך לתצפיות. המיוחד במסלול הזה הוא נקודות העגינה שנקדחו לאורך המפל. עשרות מטיילים, קשורים ברתמות אותן ניתן לשכור, מטפסים מעלה לצד המפל, שהם נקשרים לנקודות העגינה.

 

הלויטש – נקיק הרוחות - הוא מסלול הליכה באורך כ-3 קילומטר, בתוך יער ומעל קניון ענק. 800 מטר של גשרי פלדה נבנו מעל הנהר ומפליו, שצופים בחלקם לעומק של 43 מטרים. אגדה רווחת באזור מספרת על שד שמתחבא בעומק הנקיק ושומר על הכניסה הצפונית יחד עם גובלינים המתגוררים שם ומידי לילה יוצאים לרקוד לצלילי מוסיקה מסתורית.

 

המסלול לאגם פיבורגר יצא ממש מחצר המלון שלנו, שבו עוד ידובר בהמשך. טיפוס קצר הוביל אותנו לעיירה קטנה וממנה ירדנו לאגם מקסים שמימיו רגועים, וניתן להשתכשך בו או לצאת לשיט בסירות פדלים ולסיום להקיפו מסביב בתוך היער העוטף אותו.

 

להשתכשך או לפדל בסירה - הכל אפשרי. אגם פיבורג  (צילום: אורנה בן-חיים) (צילום: אורנה בן-חיים)
להשתכשך או לפדל בסירה - הכל אפשרי. אגם פיבורג

 

אינספור מסלולים נוספים באזור, בהם לפסגת הווטרקרויץ והקנפנווג, 8 מסלולים ברמות קושי משתנות. והכי כיף היה סתם לצאת, מוקדם בבוקר מהמון, ולצעוד בשבילי העיירה לתוך היער המקיף אותה, או לאורך הנהר שבשוליה לתוך שדה התירס ולסיים בגלידה טובה בעיר הסמוכה, Oetz.

 

יואו, מדברים כאן עברית...  

גולת הכותרת של הטיול, למרות ועם המסופר עד כה, הוא המלון בו התארחנו, מלון ריצלרהוף - ritzlerhof - השוכן בעמק ה- Oetz, שנמצא בעיירה Sautens, כ-35 דקות נסיעה מאינסברוק, בירת טירול. המלון בבעלותם של ישראלים, שלהם 14 מלונות ברחבי אירופה.

 

המלון שוכן בפאתי הכפר, על גבעה ירוקה, ופרוש על פני שטח עצום. אפשר לבלות בו שעות, בבריכה גדולה על צלע ההר או במשחקי הכדור, בספא או בג'קוזי המשקיף לנוף. במרחק של עד שעת נסיעה מהמלון נמצאות האטרקציות המרכזיות של האזור. והעיקר: ישראלים מרגישים מאוד בנוח מהאפשרות לקבל את ההדרכה בעברית ועם המון הומור ישראלי משולב בנימוס אוסטרי.

 

המים נופלים מגובה של 159 מטר. מפלי שטויבן (צילום: אורנה בן-חיים) (צילום: אורנה בן-חיים)
המים נופלים מגובה של 159 מטר. מפלי שטויבן

 

ומה עם השניצל הווינאי המפורסם?

למראה המסעדות באזור הרגשנו לרגע כי הגענו לאיטליה. כולן מציעות פיצה ופסטה, כמנהג המטבח במדינה הגובלת בטירול. עיון בתפריטים גילה גם את שניצל הווינאי המפורסם, מנות משובחות של צלי בשר ואת ה"שפצלה" – מנה טעימה להפליא של נטיפי בצק ברוטב גבינה עשיר.

 

חובבי השופינג ייהנו לבלות יום באינסברוק. המדרחוב התוסס שלה מציע חנויות בגדים, תכשיטים ומזכרות ובקניון הגדול, DEZ, שמחנו לגלות חנויות של הרשתות המובילות כמו H&M, C&A, חנויות ספורט, בגדים והלבשה תחתונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליכה מעל מפלי שטויבן
צילום: אורנה בן-חיים
הסמל של טירול - שניצל וינאי
צילום: אורנה בן-חיים
פארק חבלים סאוטנס
צילום: אורנה בן-חיים
מומלצים