שתף קטע נבחר

8 פצועים בפיגוע דריסה ליד "האומן 17" בת"א

סמוך ל-01:40 הגיע פלסטיני משכם במונית גנובה לאזור מועדון בו בילו כאלף נערים בסוף החופש. הוא דרס כמה בני אדם, בהם שוטרי מג"ב, ואז יצא ודקר כמה נוספים, לפני שנתפס. שני פצועים במצב קשה. נהג המונית: "נאבקתי, הוא דקר והמשיך לנסוע". מפקד המחוז: המחסום מחוץ למקום מנע אסון כבד

פיגוע דריסה לילי בלב תל-אביב כוון נגד נערים בימי החופש האחרונים, ויכול היה להיגמר גרוע הרבה יותר: פלסטיני שגנב באלימות מונית והגיע אל מחוץ למועדון בדרום העיר, דרס לפנות בוקר (יום ב') כמה בני אדם ולאחר מכן יצא מהרכב ודקר כמה נוספים. שמונה נפצעו, רובם שוטרי מג"ב ומאבטחים.

 

חמישה אושפזו בבית החולים איכילוב בתל אביב, בהם פצוע אנוש שנותח ומצבו התייצב ומוגדר קשה, כמו של פצוע נוסף. עוד פצוע במצב בינוני-קשה, והאחרים קל. בבית החולים וולפסון בחולון טופלו שני מאבטחים ואזרח, כולם במצב קל, ושוחררו בתום טיפול. בוולפסון טופל גם המחבל, שנפצע קל, והועבר תחת אבטחה כבדה להמשך חקירה.

 

פיגוע בסוף החופש הגדול - העדכונים האחרונים:

 

מחקירה ראשונית עולה כי התוקף הוא צעיר פלסטיני, תושב שכם בן 20. הוא סיפר לחוקריו כי היה בדרכו למועדון "האומן 17" ליד צומת הרחובות אברבנאל וסלמה בדרום תל-אביב, בו התקיימה באותה עת מסיבה המונית לקראת פתיחת שנת הלימודים. הוא תכנן מראש את הפיגוע - לדבריו, רכש את הסכין במיוחד ותכנן היטב את שוד המונית. רק הערכות המשטרה שיבשה את תוכניותיו.

 

המונית שגנב המחבל (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
המונית שגנב המחבל(צילום: מוטי קמחי)

 

סמוך ל-01:40 התקבלו במשטרה ובמד"א דיווחים על אירוע דריסה סמוך למועדון "האומן 17" בשכונת פלורנטין. כוחות גדולים הוזעקו למקום וסגרו אותו. מחקירה ראשונית עולה כי הפלסטיני עצר מונית באזור התחנה המרכזית החדשה, דקר את הנהג, נחמן אז'י, בידו, והמשיך עם המונית לכיוון המועדון. כשהגיע לשם נתקל במחסום מג"ב. הוא התנגש במחסום ואז יצא עם סכין מהרכב והחל להתעמת עם השוטרים.

 

צעק "אללה אכבר" ודקר

בתחילה סברו הנוכחים במקום כי מדובר בתאונה, אולם אחרי שהפלסטיני הוציא סכין והחל לדקור, התברר לכולם שמול עיניהם מתרחש ניסיון רצח על רקע לאומני. הפלסטיני הצליח לדקור כמה מהנוכחים בטרם השתלטו עליו השוטרים. מיד לאחר מכן הוא נלקח מלווה בכוח משטרה לבית החולים וולפסון בחולון. כמה מהפצועים, בהם גם שוטרי מג"ב, פונו אף הם לוולפסון ואחרים פונו לבית החולים איכילוב בתל-אביב. הפצועים סובלים מחתכים בראש, בגפיים ובבטן.

 

השוטרים מנעו אסון כבד (צילום: אלי סניור) (צילום: אלי סניור)
השוטרים מנעו אסון כבד(צילום: אלי סניור)
 

אהרון ימפל, מתנדב באיחוד-הצלה, סיפר ל-ynet: "כשהגענו לזירה ראינו כמה פצועים שרועים על הקרקע דקורים וחלק שסובלים מפגיעות דריסה. התחלנו לתת להם טיפול ראשוני והבנו שמדובר בפיגוע. את המחבל לא יצא לי לראות כי מיד פינו אותו משם. טיפלנו בפצועים עד שהגיעו האמבולנסים ולקחו אותם לבית החולים".

 

עוד בערוץ החדשות

 

אלעד, שהיה עד לאירוע, הוסיף: "שמענו פתאום בום גדול. ראיתי את המכונית מתנגשת ברכב אחר ואז יצא אדם מהרכב וצעק 'אללה אכבר'. הוא דקר כמה אנשים. היו שם צעקות והמון רעש עד שהגיע צוות שוטרים והשתלט עליו".

 

המחבל מוכנס לאמבולנס  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
המחבל מוכנס לאמבולנס (צילום: מוטי קמחי)

 

דניאל, צעיר אחר שעמד מחוץ למועדון, שיחזר: "עמדנו מחוץ למועדון אחרי שלא הכניסו אותנו ואז ראינו מכונית נוסעת במהירות ומתנגשת בעוצמה ברכב אחר. זה היה מפחיד. אם לא המחסום הוא היה מגיע אלינו ופוגע בנו. זה ממש נס. בסך הכל יצאנו לבלות".

 

המחסום: לקראת סיום הרמדאן

נהג המונית שרכבו נגנב על-ידי הפלסטיני, הגיע אף הוא לזירת הפיגוע ותוחקר על-ידי בלשי מרחב יפתח. "אספתי אותו באזור יפו. הוא ביקש להגיע לתחנה המרכזית. כשהגענו לשם הוא פתאום הוציא סכן ודקר אותי ביד. הוא זרק אותי מהרכב והמשיך בנסיעה". לדברי נהג המונית, בשלב מסוים אמר לו הפלסטיני: "אני בסך הכל רוצה את הרכב שלך", אך מיד לאחר מכן איים עליו בסכין. "נאבקתי בו אבל הוא דקר אותי והמשיך לנסוע", אמר הנהג.

 

זירת הפיגוע (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
זירת הפיגוע(צילום: ירון ברנר)
 

במועדון התקיימה הלילה כאמור מסיבה גדולה, ולדברי מפקד מחוז תל-אביב, ניצב אהרון אקסול, המקום היה עמוס בכאלף בני נוער שבאו לחגוג רגע לפני תום החופש הגדול.

 "אנחנו מתייחסים לאירוע כפיגוע דריסה", אמר אקסול. "אין ספק שמחסום מג"ב מנע אסון גדול בהרבה. ההיערכות שלנו בעקבות התרעות הוכיחה עצמה".

 

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, הגיע אף הוא לזירת הפיגוע אביב ושיבח את היערכות מג"ב. דנינו הסביר כי המשטרה נערכה לקראת סיום ימי הרמדאן למקרים שכאלה ולכן הוצב באזור "האומן 17" מחסום. בתום התדריך יצא דנינו לבית החולים איכילוב בתל-אביב כדי לבקר כמה מפצועי הפיגוע.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו יואב זיתון ונרי ברנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השוטרים נאבקו בתוקף והשתלטו עליו
צילום: ירון ברנר
נחמן אז'י. נהג המונית
צילום: ירון ברנר
אזור הפיגוע נסגר
צילום: ירון ברנר
בתחילה סברו הנוכחים שמדובר בתאונה
צילום: אלי סניור
מומלצים