שתף קטע נבחר

צילום: AP  , רויטרס

לוב: אב רצח 3 בנותיו שנאנסו על ידי אנשי קדאפי

50 אלף הרוגים, 28 אלף אסירים משוחררים ואלפי נעדרים שלא יימצאו בחיים - המורדים פרסמו הערכתם לגבי מימדי האסון הבלתי נתפשים בלוב. ניצולים סיפרו: ילדים הוצבו כמגן אנושי על טנקים, ילדות נאנסו, אב שיסף גרונות בנותיו מפאת "הבושה"

מועמר קדאפי כבר מואשם בפשעים נגד האנושות, וצו מעצר בינלאומי תלוי ועומד נגדו. אבל ככל שמתבררות הזוועות שביצע משטרו בששת חודשי הלחימה נגד המורדים, הולכת ומתגבשת ההבנה ששום הגדרה משפטית לא תוכל לשקף את השלכות מעשיו. אפילו המספר 50 אלף - מניין ההרוגים בחצי שנה של לחימה בלוב לפי טענת המורדים היום (ג') - לא יכול לספר את סיפוריהם של הקורבנות כולם. גם למי ששרד את השפטים שביצעו אנשי הרודן, מסתבר, לא נותרה תמיד תקווה.

 

החיים הראוותניים של משפחת קדאפי:

 

עוד בערוץ החדשות:

 

העיתון הבריטי "דיילי מייל" דיווח היום כי אב לובי רצח את שלוש בנותיו אחרי שנאנסו על-ידי כוחותיו של קדאפי, כדי להסיר את "הבושה" שדבקה לכאורה במשפחתו מתוקף מעשי האונס. הדיווח נשען על עדויות שהעביר ארגון זכויות אדם. לפי הדיווח, הנערות - בנות 15, 17 ו-18 - הותקפו כולן מינית בבית ספר בעיירה תומינה, הסמוכה לעיר מיסרטה, עליה צרו אנשי קדאפי. כשהן שבו הביתה, דיווח העיתון, אביהן שיסף את גרונותיהם.

 

המורדים במיסרטה. ילדים על טנקים של קדאפי (צילום: AP) (צילום: AP)
המורדים במיסרטה. ילדים על טנקים של קדאפי(צילום: AP)

 

כבר בחודשים הראשונים להתקוממות בלוב דיווחו גורמים זרים כי כוחותיו של קדאפי אימצו את האונס כשיטה לדיכוי. כפי שקרה במלחמות אכזריות אחרות בהיסטוריה, חייליו של הרודן קיבלו הוראות לאנוס נשים המזוהות עם המורדים, מעשה שלא רק מסב נזק פיזי ונפשי כבד לבנות עצמן, אלא לפי האמונה בחברות מסורתיות כמו זו הלובית ממיט בושה על משפחת הנאנסת כולה, ובמיוחד על הגברים בה. לחצו כאן כדי לקרוא באינציקלופדיית ynet על השימוש במעשי אונס ככלי נשק במלחמות.

 

על משפחת קדאפי:

 

מעשי אונס בחברות כאלה והנידוי או המוות שהם גוזרים לעתים על הקורבנות, פוגעים - לפי תפישת המבצעים אותם - גם ביכולתם של אנשי "האויב" להתרבות. במהלך הלחימה בלוב דיווח התובע בבית הדין הבינלאומי בהאג כי יש עדויות לפיהן קדאפי סיפק לחייליו כדורי ויאגרה להגברת החשק המיני, כדי להקל עליהם לבצע את מעשי האונס.

 

לפי עדויות נוספות שהעבירו בימים האחרונים ארגוני זכויות אדם שסקרו את המצב באזור מיסרטה בחודש יוני, כוחותיו של קדאפי גם השתמשו באזרחים כמגן אנושי, והציבו ילדים על הטנקים כדי למנוע מנאט"ו להפציץ אותם. "אב אחד סיפר לנו כיצד חייליו של קדאפי אילצו את שני ילדיו הקטנים לשבת על טנק ואיימו על המשפחה: 'אתם תישארו כאן, ואם נאט"ו תתקוף אותנו, תמותו גם אתם". עוד דיווח ארגון זכויות אדם כי "עד ראייה סיפר כי כוחות קדאפי הפכו בית ספר יסודי למחנה מעצר, ושם אנסו נשים וילדות, הצעירות שבהן בנות 14 בלבד".

 

הערב פרסמו המורדים בלוב הערכה שלפיה כ-50 אלף איש נהרגו בלוב מאז תחילת ההתקוממות נגד קדאפי. אף מהפכה אחרת בעולם הערבי בשנה האחרונה לא גבתה מחיר דמים אדיר כזה. עם זאת, עדיין אין אימות חיצוני ובלתי-תלוי להערכות האלה. "כ-50 אלף איש נהרגו מאז תחילת הלחימה", אמר קולונל הישאם בוחגאר מצבא המורדים. "במיסרטה וזילטאן בין 15 אלף ל-17 אלף איש נהרגו, וגם בג'בל נפוסה נהרגו רבים. שחררנו כ-28 אלף אסירים. אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שכל הנעדרים מתים".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צבא המורדים שחרר אסירים. "מי שלא מצאנו, כנראה לא בחיים"
צילום: רויטרס
קדאפי. נתן ויאגרה כדי להגביר את מעשי האונס?
צילום: AP
מומלצים