שתף קטע נבחר

מחאת הקוטג': "לא לקנות בשופרסל ומגה בחגים"

יוזמי המחאה קוראים שלא לקנות בשופרסל ומגה עד אחרי החגים, משום שלטענתם ההסכם של שופרסל עם הסטודנטים להוזלת 30 מוצרים ב-20% עד פסח - לא מספיק. "לא קונים אותנו בהנחה על 30 מוצרים. שופרסל הבטיחה לנו הוזלה כוללת לשנתיים. נעבור לרשתות הקטנות"

"מגה ושופרסל , נסתדר בלעדיכן", כך קוראים היום (ד') אנשי מחאת הקוטג'. שופרסל אמנם נכנעה אמש לדרישות אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת ת"א והסכימה להוזלת סל של 30 מוצרים ב-20% עד פסח, ומגה החרתה החזיקה אחריה, אך אנשי מחאת הקוטג' חושבים שזו בדיחה על חשבון הציבור.

 

 

אנשי המחאה קוראים כעת שלא לקנות בשופרסל ומגה החל מ-6 בספטמבר ועד אחרי החגים, משום שלטענתם, ההסכם של שופרסל עם הסטודנטים להוזלת סל מצומצם מוצרים - לא מספיק. לטענתם מגה ושופרסל בסך הכל משתמשות בתקציב השיווק והפרסום שלהן עבור מתן ההנחות ולא מדובר בהוזלה אמיתית.

 

"הרשתות לוקחות מבצעי שיווק לחגים, וקוראות לזה הנחה לצרכנים. לא ניתן לזה יד", אמר ל-ynet יעקב לבי ממובילי המאבק, שהקים עבור החרם החדש קבוצת פייסבוק בשם: "חרם על שופרסל ומגה עד לאחר החגים! - לא קונים את הצרכנים במבצע על 30 מוצרים".

 

בשיחה עם ynet אמר: "אנחנו לא הולכים לעזור לטייקונים. לא נעזור להם במבצע השיווק שהם עושים על גב הצרכנים, כדי להרגיע את הציבור. הרי בסך הכל מדובר בתקציב השיווק והפרסום שלהם לחג, שחולק בצורה שונה מעט. אנחנו רוצים להגיד לאותם קרטליסטים: נסתדר בלעדיכם, נעבור לרשתות יותר קטנות".

 

תושבי מיתר קיבלו את ההבטחה לסטודנטים, לפני הסטודנטים

האם ההבטחות של שופרסל היו באמת מבצע לחגים או אסטרטגיה להשתיק את הצרכנים המוחים? תושבי מיתר, יישוב סמוך לב"ש, טוענים שהתחייבות הנוספת של שופרסל לסטודנטים, להאריך את מבצע החג על 1,000 מוצרים, ניתנה להם עוד קודם לכן. התושבים מוחים נגד הסניף בישובם ומחרימים אותו מאמצע אוגוסט, בטענה שמדובר בחנות יקרה, ויחידה ביישוב.

 

חדווה שקד ממיתר: "קיבלתי פלאייר שלשום ב-22:30 בלילה, לפיו יוזלו אלף מוצרים, כלומר יום לפני ההסכם עם הסטודנטים", היא מספרת. "על הפלאייר כתוב שמדובר בהנחה לתושבי מיתר. מה לעשות, אלה הטייקונים וכך הם עובדים. מאז נכנסתי לסניף ועברתי מוצר מוצר, חלקם הוזלו וחלקם לא. אנחנו נמצאים במגעים עם מחסני השוק מב"ש וקאופרטיב של חבר'ה ממצפה רמון במטרה ליצור חלופה, כי לא נעקוב אחרי מחירי שופרסל עד אינסוף"

 

הסטודנטים חתמו על הסכם גרוע. הם לא נציגי הציבור

יעקב לבי וחבריו למאבק טוענים שחילקו לציבור בוטנים, במקום לאפשר לצרכנים לקנות מזון במחירים הוגנים. "הציבור רוצה הנחה על כל המוצרים, לא רק על 30, כי משפחה קונה יותר מ-30 מוצרים", אמר. "ברור לכולנו מה יקרה: הרשתות יורידו מחירים של 30 מוצרים ויעלו מחירים של 70".

 

אנשי מחאת הקוטג' טוענים שהסטודנטים חתמו על הסכם מקפח. "הסטודנטים לא יכולים לחתום על הסכם כזה גרוע בשם הציבור", טוען לבי. "לנו, שופרסל הציעו הצעה משופרת ממה שנציג הסטודנטים חתם עליו - התחייבות לשנתיים על רשימה של מוצרים רחבה, ואילו פה התחייבו רק עד פסח. אז בשופרסל בטח שמחים מהמהלך המוחכם שעשו ומגה יישרה איתם קו. אז ציבור הצרכנים לא מיישר אתכם קו. שלא יעשו לנו טובות.

 

"נראה שמישהו באגודת הסטודנטים סגר דילים על חשבון הציבור מתמימות או ממניעים פוליטיים, אבל הוא סגר אותו בשם עצמו ולא בשם עם ישראל. ואיך יתכן ששופרסל הכריזה על סל של 30 מוצרים ומגה עשתה מיד בדיוק אותו הדבר? תוך פחות מ-24 שעות? יש פה שני מונופולים ענקיים, שמתואמים ביניהם בצורה שלא תיאמן".

 

זה לא המע"מ. למה המחירים בארץ גבוהים פי 2?

הוא גם דוחה את טענות שופרסל לגבי הורדת המע"מ. "בשופרסל טוענים שהם נמצאים בתחתית שרשרת הרווח, אחרי הממשלה והיצרנים. אבל אנחנו לא מאמינים להם. הם דורשים להוריד את המע"מ על מוצרי מזון כדי לקחת את ההפרש לעצמם. למה המחירים בארץ גבוהים פי 2 מחו"ל? בגלל המע"מ? המע"מ זה רק 16%? הבעיה היא לא מע"מ, הבעיה היא ברשתות וביצרנים.

 

"אם נעזור לרשתות פרטיות ונראה לגדולים שאפשר להסתדר בלעדיהם אז הם יורידו מחירים על כל המוצרים. כשאנחנו קונים בשופרסל ומגה, אנחנו עוזרים להם להמשיך לעשוק אותנו".

 

ומה יקרה אחרי החגים?

 

"אם יציעו הוזלות אמיתיות נשב ונדבר. כרגע, שופרסל השתמשה בסטודנטים. לנו אין יותר ניסיון מאשר לסטודנטים, אך יש לנו אחריות עצומה על הכתפיים. לסגור כזה דיל - זה הורס את המאבק".

 

רן לבנה, יו"ר אגודת הסטודנטים מסר בתגובה: "היום בבוקר נפגשתי עם חלק מאנשי מחאת הקוטג' וקבענו לעבוד בתיאום. אין ספק שההוזלה שהשגנו אמש מרשת שופרסל היא רק צעד ראשון בריצת המרתון של מאבק צרכנים שסופו ביצירת תחרותיות במשק והוזלת סל המוצרים לכל משק בית בישראל. את הרצינות שלנו נוכיח לאורך זמן. אנו קוראים לאזרחים להגיע להפגנה במוצאי שבת ולהצטרף לחרם הבא שיוכרז ביום א'".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
משפחה קונה יותר מ-30 מוצרים. מחאת הקוטג'
צילום: עידו ארז
מומלצים