שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

נערכים ל'צעדת המיליון': לא יוכלו להתעלם מאיתנו

במוצאי שבת יתקיימו עצרות בכמה ערים בארץ, כשהמרכזית שבהן תיערך בתל-אביב. במד"א ובמשטרה נערכים בכוחות מתוגברים ומארגני העצרת מצפים למאות אלפי משתתפים. דובר המחאה: "זו ההזדמנות לקחת את הזכויות שלנו בחזרה"

הכנות אחרונות ל"צעדת המיליון": הערב (שבת) מקווים ראשי מחאת האוהלים כי מאות אלפי ישראלים יגיעו לעצרת בתל-אביב ולעצרות הנוספות, שיתקיימו בחיפה, בירושלים ובמקומות נוספים בארץ. דובר המחאה, רועי נוימן, אמר ל-ynet: "צאו מהבתים. זאת ההזדמנות הגדולה של כל אזרחי ישראל לקחת את הזכויות שלנו בחזרה". ynet יעביר את העצרת בתל-אביב בשידור חי.

 

מחאת האוהלים - כל הכתבות ב-ynet

 

על ההפגנה הגדולה, שאמורה להתקיים בכיכר המדינה בתל-אביב, אמר דובר מחאת האוהלים: "כולנו ביחד ניצוק תוכן לתוך המושג הזה שנקרא צדק חברתי. תוכן שלא יהיה ניתן להתעלם ממנו". הוא קרא לאזרחים להצטרף להפגנות: "כולנו יוצאים מהסלון ומביאים לתוך המציאות הישראלית סדר עדיפויות חדש ועתיד טוב יותר. במוצאי שבת אני ואתה נשנה את העולם שלנו ביחד".

 

הפגנת מאות האלפים לפני כחודש (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הפגנת מאות האלפים לפני כחודש(צילום: EPA)

 

בינתיים, במשטרה ובמגן דוד אדום נערכים בכוננות מוגברת ובכוחות רבים לתהלוכה המרכזית של "מצעד המיליון" בתל אביב. הפעם, בניגוד לעצרות קודמות שנערכו במעלה רחוב קפלן או ברחבת מוזיאון תל-אביב, צפוי לצועדים מסלול הליכה ארוך יותר, שיחל

 היכן שהוקמו האוהלים הראשונים - שדרות רוטשילד פינת הבימה - יעבור מזרחה לרחוב מרמורק ויעלה צפונה לאורך ציר אבן גבירול. בפינת ז'בוטינסקי יפנו הצועדים שוב מזרחה עד לכיכר המדינה.

 

מאות שוטרים צפויים לאבטח את המצעד והעצרת בתל אביב. הם יישארו בכוחות מתוגברים גם בתום העצרת על מנת למנוע חסימות כבישים בכלל ואת חסימת נתיבי איילון בפרט. החל מהשעה 17:30 תסגור המשטרה לתנועה את הצירים הבאים: ז'בוטינסקי, ארלוזורוב, בן-גוריון וגורדון, מפינת בן יהודה ועד אבן גבירול; דיזינגוף והנביאים מפינת המלך ג'ורג' ועד לפינת אבן גבירול; שדרות בן ציון מפינת המלך ג'ורג' ועד לרוטשילד.

 

נערכים למחאה במוצאי שבת (צילום:  טימור סלומון ) (צילום:  טימור סלומון )
נערכים למחאה במוצאי שבת(צילום: טימור סלומון )

 

בנוסף, ייסגרו הרחובות פנקס, ז'בוטינסקי, ארלוזורוב ושאול המלך - מדרך נמיר לכיוון מערב ועד לאבן גבירול, הרחובות קפלן

 והחשמונאים מדרך בגין ועד לאבן גבירול. קרליבך ייסגר מפינת החשמונאים ועד לאבן גבירול ושדרות רוטשילד מכיוון החשמונאים למרמורק.

 

המשטרה נערכת לחסום כבישים בעליות מנתיבי איילון במחלפי השלום, ארלוזורוב, ההלכה ורוקח. המשטרה לא תתיר כניסה למתחם העצרת עם כלי נשק, בעלי חיים ואופניים. גם במד"א נערכים למאות אלפי צועדים. עשרות אמבולנסים, ניידות טיפול נמרץ ורכבי הצלה יועמדו בכוננות.

 

מכינים את הכיכר להפגנה (צילום: אלי אלגרט) (צילום: אלי אלגרט)
מכינים את הכיכר להפגנה(צילום: אלי אלגרט)

 

מלבד אייל גולן צפויים להופיע גם להקות הדג נחש והיהודים, כשבין הנואמים צפויים לעלות לבמה יו"ר התאחדות הסטודנטים איציק שמולי, ויקי כנפו, הסופר אשכול נבו ונציגת הרופאים המתמחים. גם הפעם הקפידו המארגנים לא לאפשר לפוליטיקאים לנאום.

 

המארגנים הפיצו בימים האחרונים סרטונים ברשת ומודעות חוצות הקוראות לציבור להגיע להפגנות. המארגנים צפויים לחלק לצועדים שלטים שהוכנו לטובת האירוע, אם כי לפי ההערכות גם הפעם צפויים אזרחים רבים לבוא עם שלטים "תוצרת בית".

 

התאחדות הסטודנטים תפעיל הסעות שייצאו מכל רחבי הארץ לשלושת מוקדי הצעדות המרכזיים: תל אביב, ירושלים וחיפה. ההסעות, בעלות סמלית של 10 שקלים, תצאנה לאחר צאת השבת. להפגנה בתל-אביב ייצאו הסעות מכפר-סבא, הוד-השרון, רמת-השרון, הרצליה, רעננה, פתח-תקווה, רמת-גן, ראשון-לציון, חולון, רחובות, נתניה ופרדס-חנה. הסעות ייצאו ממקומות נוספים לעצרות ברחבי הארץ.

 

עצרת ליד בית רה"מ

גם בירושלים נשלמות ההכנות לעצרת, שתצא בשעה 21:00 במוצאי שבת מהמאהל בגן הסוס ותסתיים בעצרת בכיכר פריז, הסמוכה למעונו של ראש הממשלה.

 

כחלק מההכנות לעצרת קיימו השבוע פעילי מאהלים ותושבים בבירה מספר הפגנות. אמש פרצו כמה משפחות של מחוסרי דיור עם ילדיהם ובסיוע של פעילים חברתיים למבנה נטוש של האוניברסיטה העברית ששימש בעבר כמעונות לסטודנטים בשכונת קריית יובל בעיר. ההורים וילדיהם שניקו את המבנה ועשו בו את הלילה הודיעו כי באין להם דיור חלופי הם מתכוונים להתגורר בבניין הריק, שלא נעשה בו שימוש בשנים האחרונות. "אנחנו גרים באוהלים, כשבירושלים יש אלפי דירות רפאים ריקות לעשירים" אמר אחד מהם.

 

בחיפה מצפים גם כן לעשרות אלפי משתתפים בצעדה שתחל ב-20:30 ובעצרת שתתקיים שעה לאחר מכן. המארגנים אף העזו לנקוט במספר 30 אלף כיעד. ההפגנה תצא במוצאי שבת מהמאהל בקריית אליעזר, תנוע הפעם ברחוב אלנבי לכיוון שדרות בן גוריון והמושבה הגרמנית, שם תיערך עצרת. באירוע ישאו דברים נציגי המאהלים השונים בחיפה, המשורר והסופר סלמן נטור, נציג אגודת הסטודנטים וכן רבנית מפורום רבנים לזכויות האדם. על הצד האמנותי אמורים להיות קובי אוז, דיוויד ברוזה ולהקת זמאן.

 

"אנחנו מקווים להוציא כמה שיותר אנשים מהבתים. בגלל זה ההפגנות מתקיימות למעשה בכל רחבי הארץ. ברור שלאנשים יותר קל לצאת ולהפגין לא רחוק מהבית, ולכן הפיצול", אמר אחד מדוברי המאהל החיפאי, סמי עאמר. לדבריו, ההפגנה אינה אקורד הסיום של המאבק, וגם "ביום שאחרי" יש כוונה להמשיך ולהפעיל את המאהל החיפאי, בכפוף להחלטות שיתקבלו בפורומים הארציים והמקומיים.

 

"המאבק מצליח, וימשיך להצליח. יש אווירה של שינוי", אמר עאמר. "אנחנו עוסקים גם בדרישות ספציפיות שנוגעות לחיפה, ואנחנו רואים שיש הידברות עם העירייה וצעדים שמצליחים כמו הנחות בארנונה לסטודנטים וצעירים, ודרישה לבנייה לא רק באזורים היוקרתיים ובסטנדרט שמתאים לעשירים".

 

בחיפה ייסגרו לתנועה בשעות הערב רחוב רוטשילד, בקטע שבין כיכר מאירהוף (מרפאת לין) לרחוב אלנבי, ובהמשך רחוב אלנבי ושדרות בן גוריון לכל אורכן. באזור תהיה הכוונה משטרתית, אך לא מן הנמנע כי כבישים סמוכים ייסגרו בשל העומס. הבאים לאירוע מתבקשים להגיע בתחבורה ציבורית. כלי רכב פרטיים יכולים לחנות בחניון אגד, בשכונת בת גלים. בקריית מוצקין, שם גם תתקיים הפגנה, ייסגרו חלקית לתנועה שדרות וייצמן, בקטע שבין כיכר התותח לצומת צבר. בקריית מוצקין יופיע הזמר מוקי.

 

"טרנספורמציה של המאבק"

במאהל בעפולה נערכים גם כן לצעדה ולעצרת גדולה, בהשתתפות אלפים. מלבד תושבי העיר יבואו מפגינים נוספים מהערים השכנות ויישובי העמקים. המועצה האזורית גלבוע אף העמידה אוטובוסים לרשות תושביה. במקביל להכנות לעצרת, נערכים המארגנים במלוא הכוח ל"טרנספורמציה של המאבק", כדבריהם, ממאבק ממוקד בשדרת האוהלים לכדי "אסיפת עם" של כל תושבי עמק יזרעאל.

 

"ככל שהפעילות לקראת העצרת מתקדמת התחושות טובות יותר. אנחנו מבינים כמה אנשים נמצאים מאחורינו ותומכים במאבק הזה. הרבה אנשים רוצים לקחת חלק בהפגנה וגם בפעילות ביום שאחרי, כי אנחנו מדברים על זה באותה נשימה", אמר אחד מהפעילים במאהל עפולה, עופר כרמל.

 

בעפולה ייסגרו לתנועה הרחובות ארלוזורוב, הנשיא וחטיבה 9, בעת מעבר הצעדה. לאחר מכן תיערך עצרת בפארק. במשטרה אמרו כי לאחר מעבר הצעדה ייפתחו הכבישים והמשטרה תכוון את התנועה באזור. גם באזור כפר יהושע תהיה הכוונת תנועה מכיוון כביש 722, אך לא ייסגרו צירים. האירוע בכפר יהושע יתקיים בשדה מגודר בכניסה למושב. בכרמיאל תבצע המשטרה "חסימות נושמות" וקטעים משדרות נשיאי ישראל, מכיוון הכניסה לעיר עד פארק אופירה, ייסגרו לפרקי זמן קצרים בעת מעבר הצעדה במקום. בעפולה יופיעו שלמה גרוניך וקורין אלאל ואילו בכרמיאל יופיעו דני סנדרסון ופישי הגדול.

 

מי שלא הולך לשום מקום גם אחרי ההפגנה במוצ"ש הם מחוסרי הדיור המתגוררים במאהלים בגן סאקר ובגן העיר בבירה. בשני המאהלים מתגוררים לצד פעילים חברתיים גם כ-20 משפחות ביניהם אמהות חד הוריות וזכאים לדיור הציבורי, שמחכים שנים בתור לדירה המגיעה להם על פי חוק.

 

ריקי ועננו, אם חד הורית לילדה, מועסקת דרך חברת קבלן בניקיון. ועננו, שלא נמצאה זכאית לדיור הציבורי ומתגוררת במאהל בגן העיר מזה כמה שבועות, סיפרה: "אנחנו נגיע להפגנה כדי לדרוש רפורמה מקיפה בשכר המינימום במדיניות הקצבאות בנוסף על הגדלת מלאי הדירות והגדלת הסיוע בשכר דירה לזכאי הדיור הציבורי". היא הוסיפה "אנחנו נישאר במאהלים כאן גם אחרי ההפגנה, כי לנו אין לאן ללכת".

 

מצפון לדרום: מפת המחאה

מלבד העצרות הגדולות בחיפה ובעפולה, יתקיימו בצפון צעדות ועצרות גם בקריית

 מוצקין (מהמאהל לצומת צבר), בכפר יהושע (ליד הצומת), בכרמיאל (מהכניסה הראשית עד פארק אופירה), בנהריה (ברחוב הגעתון), בראש פינה (מהמאהל למגרש הכדורגל) ובקריית שמונה (מהמאהל לפארק הזהב).

 

גם יישובים רבים אחרים ייטלו חלק במה שצפויות להיות ההפגנות הגדולות האחרונות של הקיץ. בנס ציונה תיערך עצרת ברחבת הקניותר, בהוד השרון ובמודיעין יצעדו מהמאהל, בחדרה המחאה תצא לדרך מהפיאצה ובקלנסוואה תתקיים עצרת בכיכר המחאה. הפעם לא תתקיים עצרת בבאר-שבע, אך גם לתושבי הדרום כמה אופציות: במצפה רמון יילכו המפגינים מרחבת השוק למרכז המסחרי,  בערד יצעדו מגן החמישה ובאילת יפגינו ממתנ"ס שחמון לאום-רשרש.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו בועז פיילר, יואב זיתון עומרי אפרים ואחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כיכר המדינה. שם תתקיים העצרת המרכזית
צילום: פולינה פרלמן
הפגנת הענק הקודמת בת"א
צילום: הדר כהן
הפגנה תתקיים בירושלים
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים