שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

המוני בני אדם מפגינים: "חשמל ברחובות"

כרבע מיליון איש מוחים ברחבי הארץ, 150 אלף מהם בתל-אביב. יו"ר הסטודנטים שמולי התמוגג: "הישראלים למדו לצאת לרחוב". בחיפה מוחים כ-25 אלף, מספר דומה בירושלים: "נושבת כאן רוח של מהפכה". אלפים בעפולה, בקריות, בחדרה, כפר יהושע, אילת ונהריה. צפו בשידור חי

מחאת האוהלים שהבעירה הקיץ את רחובות ישראל מציינת הערב (שבת) את מה שמסתמנת כנקודת השיא שלה, לפחות בכל הקשור להפגנות ולאירועים המוניים. יותר מ-250 אלף איש, מתוכם כ-150 אלף איש בתל-אביב לבדה, משתתפים בעשרות עצרות ברחבי הארץ, ומנסים להגשים את חזון מובילי המחאה - "צעדת המיליון". המונים התכנסו באזור מאהל רוטשילד, משם יצאה הצעדה לדרך, ובכיכר המדינה - שם תיערך עצרת הענק. עוד לפני פתיחתה, מספר בני אדם התעלפו ופונו על ידי כוחות מד"א. צפו בשידור חי מכיכר המדינה, שם תיערך העצרת המרכזית בתל-אביב.

 

בראש הרבבות שצעדו מהמאהל בשדרות רוטשילד לכיכר המדינה נמצא צ'רלי ביטון, מנהיג "הפנתרים השחורים" בשנות ה-70. "זו הזדמנות של פעם בחיים לעצור את עושק הציבור. צאו לרחובות", אמר ביטון. המפגינים שצעדו לצדו קראו את מה שהפכה לסיסמה של המחאה החברתית הגדולה בתולדות המדינה: "העם דורש צדק חברתי". לפני פתיחת העצרת, צעקו ההמונים: "לביבי שלי שלוש דירות. לולא היו לו שלוש דירות, אולי הייתה לי דירה משלי".

 

מחאת האוהלים - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות:

 

יו"ר התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי, ינאם בעצרת לצד מנהיגת המחאה דפני ליף, רבקה מיכאלי ואחרים. בכיכר המדינה אמר שמולי: "הערב עושים שוב היסטוריה. העם תומך במחאה שהתחילו הצעירים, ושבוע אחרי שהספידו את המחאה אנחנו לקראת שבירת שיא נוסף. זה פשוט מדהים, אך הדבר הכי מדהים הוא שישראלים למדו לצאת לרחוב. מהיום הממשלה יודעת שבכל רגע נתון הישראלים יכולים לחזור לרחוב, ולכן עליה לספק את הסחורה".

 

סתיו שפיר מובילה את הצעדה (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
סתיו שפיר מובילה את הצעדה(צילום: בן קלמר)
 

עירית שרמן הגיעה משוהם עם בעלה והסבירה: "זו המחאה של כולנו, למען ילדינו ולמעננו. מהקריאה הזו של ההמונים הממשלה לא תוכל להתעלם". חגית עטר הפגינה לראשונה בגל מחאות הקיץ: "באתי להראות לילדים שלי למה חשוב לצאת להפגין". בנה שביט, בן 3, הוסיף: "היום הבנתי שמפגינים כי העשירים לוקחים מהעניים".

 

"זו ההפגנה הכי חשובה"

עידית וישראל אלוני באו מהיישוב בקוע שליד לטרון: "הגענו למען הילדים שלנו, שמסיימים ללמוד ולא יודעים אם יוכלו לקנות דירה. אסור שהממשלה תתעלם מהעם ולכן חשוב לצעוק את המסר".

 

כיכר המדינה הומה, הערב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
כיכר המדינה הומה, הערב(צילום: מוטי קמחי)

 

עדי ששון הגיעה מבת ים עם בעלה ובנה הקטן: "באנו כמעט לכל ההפגנות בקיץ הזה וזו ההפגנה הכי חשובה. ממנה יישאר המסר המרכזי. גם אם יהיו חצי מיליון זה המון ונשמע כמו מדע בדיוני לפני ארבעה חודשים. לעם יש כוח אמיתי לשנות". מאות שוטרים מאבטחים את אזור הצעדה.

 

לא פחות מ-25 אלף איש הגיעו למחאה בירושלים. הצועדים יצאו מהמאהל בגן הסוס ויגיעו לעצרת בכיכר פריז, הסמוכה למעונו של ראש הממשלה. יאיר פינק, אחד מהפעילים הבולטים במחאה בבירה, תיאר את התחושות: "זה יום מרגש, יש חשמל ברחובות, נושבת כאן רוח של מהפכה".

 

בר פלד, ממארגני ההפגנה, סיפרה: "זו הפגנה היסטורית. יש כאן יותר אנשים מכל ההפגנות הקודמות שהיו בירושלים, והם ממשיכים להגיע. זה מוכיח שהעם כולו איתנו. אנשים מבינים שהמאבק הזה רק התחיל, והוא יביא לשינוי יסודי של ישראל".

 

בחיפה מפגינים לא פחות מ-25 אלף איש, שצעדו מכיכר מאירהוף לשדרות בן גוריון, שם תיערך העצרת. ההפגנה בעיר הכרמל החלה במאהל בקריית אליעזר ונעה ברחוב אלנבי לכיוון המושבה הגרמנית. קוקי ובתה שבעגלה לא ויתרו על המחאה: "אנחנו ממשיכים לצעוד בשבילה כדי שיהיה לה עתיד טוב יותר. המחאה תימשך".

 

יותר ממאה אלף ב"צעדת המיליון" (צילום: הדר כהן) (צילום: הדר כהן)
יותר ממאה אלף ב"צעדת המיליון"(צילום: הדר כהן)

 

למחאה בעפולה הגיעו אלפים וצעקו "רוצים צדק, לא צדקה" ו-"עוברים ממחאה למאבק". אחד ממשתתפי הצעדה בבירת העמק, רשף פלד, אמר כי "ההפגנה הזו תוביל אותנו לשלב הבא במחאה". נעמי יצחק הוסיפה: "אני אמשיך להיאבק עד שנקבל את הזכויות שלנו, עד שנוכל לחיות בכבוד". להפגנה בקריית מוצקין הגיעו כ-8,000 איש, 3,000 משתתפים במחאה בנהריה, בחדרה מפגינים 2,500 איש, בכרמיאל צעדו כאלף ובקריית-שמונה 500 מוחים. בכפר יהושע מפגינים 8,000, שקראו: "הממשלה קורסת, צאו מהמרפסת".

  

יש שלטים (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
יש שלטים(צילום: בן קלמר)
  

בבאר-שבע לא התקיימה הפעם הפגנה, אבל למוחים בדרום היו לא מעט אלטרנטיבות. בערד הפגינו כ-400 איש. "תושבי ערב חיכו להפגנה הזו, זה היה כמו קפיץ שנדרך והשתחרר", סיפר יעקב לקסי, אחד ממובילי המחאה. "אנחנו לא רוצים להיות פריפריה, ככה קוראים לנו בתל-אביב. אנחנו ספר גאה. המחאה הזה התחילה עם הקוטג'. היום המחאה היא על צדק חברתי, שזה גמול הוגן על עבודתו של אדם".

 

במצפה רמון הגיעו כ-800 מוחים, מספר עצום ביחס לגודל היישוב הדרומי. אייל אדלר, ממארגני המחאה במקום, סיפר כי "התלבטנו אם לעשות את ההפגנה או לא, אבל צדקנו בהחלטה לקיים את ההפגנה. זה נראה נהדר. זה לא עשרת אלפים איש, אבל מדהים לראות את האנשים שהגיעו". גם באילת הפגינו כאל איש.

   

"צאו מהסלון, צקו תוכן לסדר העדיפויות החדש"

דובר מחאת האוהלים, רועי נוימן, קרא לאזרחים "לצאת מהסלון ולהביא לתוך המציאות הישראלית סדר עדיפויות חדש ועתיד טוב יותר. כולנו ביחד ניצוק תוכן לתוך המושג הזה שנקרא צדק חברתי. תוכן שלא יהיה ניתן להתעלם ממנו. שנים רבות קדימה, יישאל אדם על ידי ילדיו 'ואיפה אתה היית בערב הגורלי הזה, מה אתה עשית בשעות בהן נקבע עתיד המדינה'".  

 

"העם דורש מהפך חברתי" (צילום: אדי גרלד) (צילום: אדי גרלד)
"העם דורש מהפך חברתי"(צילום: אדי גרלד)

 

כוחות גדולים של המשטרה ומגן דוד אדום נערכו בכוננות מוגברת לתהלוכה המרכזית, שתצעד במסלול ארוך יחסית - מכיכר הבימה עד לכיכר המדינה. מאות שוטרים צפויים לאבטח את המצעד והעצרת בתל אביב. הם יישארו בכוחות מתוגברים גם בתום העצרת כדי למנוע חסימות כבישים.

 

מ-17:30 סגרה המשטרה לתנועה את הצירים הבאים: ז'בוטינסקי, ארלוזורוב, בן-גוריון וגורדון, מפינת בן יהודה ועד אבן גבירול; דיזנגוף והנביאים מפינת המלך ג'ורג' ועד לפינת אבן גבירול; שדרות בן ציון מפינת המלך ג'ורג' ועד לרוטשילד. בנוסף, נסגרים הרחובות הבאים: פנקס, ז'בוטינסקי, ארלוזורוב ושאול המלך - מדרך נמיר לכיוון מערב ועד לאבן גבירול, הרחובות קפלן והחשמונאים מדרך בגין ועד לאבן גבירול. קרליבך ייסגר מפינת החשמונאים ועד לאבן גבירול ושדרות רוטשילד מכיוון החשמונאים למרמורק.

 

גם הילדים עוזרים בהכנת השלטים (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
גם הילדים עוזרים בהכנת השלטים(צילום: ירון ברנר)

 

המשטרה נערכת לחסום כבישים בעליות מנתיבי איילון במחלפי השלום, ארלוזורוב, ההלכה ורוקח. המשטרה לא התירה כניסה למתחם העצרת עם כלי נשק, בעלי חיים ואופניים. גם במד"א נערכו להגעת המונים. עשרות אמבולנסים, ניידות טיפול נמרץ ורכבי הצלה יועמדו בכוננות.

 

מלבד אייל גולן צפויים להופיע גם להקות הדג נחש והיהודים, כשבין הנואמים צפויים לעלות לבמה רבקה מיכאלי, דפני ליף, איציק שמולי, דורון צברי, ד"ר שירי טנבאום, פרופסור יוסי יונה, מוטי אשכנזי ונציגי תנועות הנוער.

 

"ב' זה אוהל" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
"ב' זה אוהל"(צילום: ירון ברנר)

 

כחלק מהמחאה בירושלים, מתכוונים נציגי פורום הארגונים לצדק חברתי להגיע למעון ראש הממשלה ולהגיש לבנימין נתניהו מכתב עם מסמך המפרט את הדרישות. תנועת "דרור ישראל" כתבה כי בין הדרישות - הגדלה משמעותית של ההוצאה הציבורית על שירותים חברתיים ואזרחיים, הפניית עודפי הגבייה ממסים לתשתיות חד-פעמיות כהקמת מבנים וכיתות ופתיחת התקציב הדו-שנתי.

 

"הבסיס לכל הדרישות הוא ללא ספק הרחבת התקציב", אמר חבר הארגון, אורי מתוקי. "משמעות הקריאה לצדק חברתי היא יצירת חברה שוויונית וצמצום הפערים. הרחבת התקציב היא הדרך היחידה בה ניתן לדאוג לכלל הצרכים הבסיסיים של האזרח ובראשם דיור בר-השגה, חינוך חינם ובריאות שווה לכל נפש".

 

מפת ההפגנות הארצית:

 • תל-אביב: מכיכר הבימה לכיכר המדינה.
 • ירושלים: מגן הסוס לכיכר פריז. 
 • חיפה: מכיכר מאירהוף למושבה הגרמנית.  
 • קריית שמונה: ממאהל המחאה לפארק הזהב.
 • נהריה: מצומת נהריה לרחבת העירייה.
 • עפולה: ממאהל המחאה לרחבת העירייה.
 • כרמיאל: מהכניסה הראשית לעיר בצומת כביש 85 לעצרת בפארק אופירה.
 • ראש פינה: מהמאהל למגרש הכדורגל.
 • קריית מוצקין: מהמאהל בכיכר התותח לצומת צבר.
 • קלנסאווה: עצרת בכיכר המחאה.
 • חדרה: ממאהל המחאה לרחבת העירייה.
 • כפר יהושע: עצרת בשדה שצמוד לצומת כפר יהושע. 
 • הוד השרון: ממאהל המחאה "גן הגיבורים" לרחבת העירייה.
 • הרצליה: הפגנה ברחבת העירייה.
 • מודיעין: ממאהל המחאה לצומת שילת.
 • נס ציונה: עצרת ברחבת הקניותר.
 • מצפה רמון: מרחבת השוק למרכז המסחרי.
 • ערד: מגן החמישה למרכז העיר. 
 • אילת: ממתנ"ס שחמון לאום-רשרש.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 03/09/2011 18:46

 

בהכנת הכתבה השתתפו אטילה שומפלבי, בועז פיילר, יואב זיתון, אילנה קוריאל, אחיה ראב"ד, מאור בוכניק, רענן בן-צור וחסן שעלאן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צדק, וגם מהפך
צילום: בן קלמר
צועדים בתל-אביב, הערב
צילום: ירון ברנר
מומלצים