שתף קטע נבחר

מופז ביטל סקירת ראש אמ"ן: "מנעו מסירת מידע"

אלוף אביב כוכבי ונציג השב"כ לא מסרו לוועדת המשנה מידע על מתקפת הטרור בדרום, וטענו כי קיבלו הנחייה שלא לעשות זאת. "נתניהו וברק מנעו מסירת מידע", האשים מופז. תגובת שר הביטחון: "משחק פוליטי קטנוני"

מי נתן את ההוראה? בצעד חריג ביטל בצהריים (יום א') יושב ראש ועדת חוץ וביטחון של הכנסת, ח"כ שאול מופז, את סקירת ראש אמ"ן שתוכננה להתקיים היום. לטענתו, ראש הממשלה ושר הביטחון מנעו מראש אמ"ן, אלוף אביב כוכבי, למסור לחברי הוועדה מידע על מתקפת הטרור בדרום לפני כשבועיים. יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, הודיע שיכנס את ברק ומופז לפגישה לליבון המחלוקות.

 

מתקפת הטרור בדרום - כותרות אחרונות:

 

עוד בערוץ החדשות :

 

הדבר התגלה למופז ולחברי ועדת המשנה למודיעין במהלך סקירה שנתן אלוף כוכבי ונציג בכיר מהשב"כ על אירועים שאירעו לאחרונה. במהלך הישיבה התבקשו שני הנציגים לתת לחברי הוועדה שתכניה חסויים מידע על מתקפת הטרור בדרום, אך הם טענו כי קיבלו הנחייה שלא להיכנס לסוגייה - ולא מסרו מידע.

 

בעקבות זאת הודיע יו"ר הוועדה מופז על ביטול הסקירה של כוכבי בוועדת חוץ וביטחון ומסר הודעה לתקשורת בשם כל חברי ועדת המשנה: "הבוקר התרחש אירוע חמור מאוד בעיני, ראש הממשלה ושר הביטחון מנעו מסירת מידע, והדבר מהווה פגיעה משמעותית בפעילות הוועדה".

 

לדברי מופז, "מישהו התבלבל כאן. ראש הממשלה ושר הביטחון צריכים להבין שוועדות הכנסת הן המפקחות על הרשות המבצעת, ובמקום זאת הם מנעו מהגורמים המוסמכים למסור לנו מידע שהוא על פי כל חוות דעת, סביר. יש פה מגמה הולכת ומחריפה למנוע פיקוח פרלמנטרי שאני לא זוכר כמותו". הוא ציין כי פנה ליו"ר הכנסת "על מנת שיפעל לכנס ישיבה בהשתתפות ראש הממשלה, שר הביטחון ואנוכי כדי שנוודא שמקרים כאלה לא יישנו".

 

ח"כ אבי דיכטר (קדימה) הוסיף כי בעת ששימש ראש שב"כ נהג גם הוא להופיע בפני הפורום הזה, אך מעולם לא נתקל בתופעת מידור כזאת: "יש פה עליית מדרגה אפילו ביחס לבעייתיות שראינו ממילא בחודשים האחרונים. זה מהלך חסר תקדים וזו לא הפעם הראשונה שאנחנו חווים צנזורה מול מוסדות כמו שב"כ, אמ"ן וצה"ל".

 

לביקורת הנוקבת הצטרפו גם ח"כ בנימין בן אליעזר (העבודה), ח"כ משה מוץ מטלון (ישראל ביתנו) וח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי). אלדד דרש ממופז להשתמש גם בסמכותו כחבר ועדת האתיקה נגד מדיניות ראש הממשלה ושר הביטחון.

 

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "צר לנו שחבר הכנסת שאול מופז מנסה פעם נוספת להפוך את ועדת חוץ וביטחון ואת ועדות המשנה שלה לחלק ממשחק פוליטי קטנוני, שנועד לסייע לו במאבקים אישיים. תחקירים מודיעיניים ומבצעיים של אירועים מתקיימים קודם כל בתוך היחידות המבצעות, ואחר כך בין גורמי המודיעין. התוצאות מוצגות לרמטכ"ל ולדרג המדיני ולאחר מכן לוועדות המשנה של הכנסת. כך היה מאז ומעולם וכך יהיה גם בעתיד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מישהו התבלבל. ח"כ שאול מופז
צילום: גיל יוחנן
מומלצים