שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

400 אלף בשיא המחאה: "זה נס קיץ 2011"

תושבי ישראל נהרו לרחובות, בהפגנה החברתית הגדולה אי פעם בארץ. מנהיגת המחאה: "הקיץ התעוררנו ופקחנו עיניים, הן לא ייסגרו עוד". יו"ר הסטודנטים: "אנחנו הישראלים החדשים, אנחנו כאן כדי להישאר". אייל גולן שר והחמיא להמונים, רבקה מיכאלי: "גם בנות הזהב דורשות צדק חברתי"

המחאה החברתית הגדולה בתולדות המדינה. אחרי שסחפה המוני אזרחים, הגיעו אמש (שבת) מאות אלפי בני אדם להפגנה הגדולה האחרונה של הקיץ הנוכחי. מקריית שמונה ועד אילת, עשרות עצרות, תהלוכות ואירועי מחאה הבהירו כי מוקדם היה להספיד את המחאה. על פי הערכות, יותר מ-400 אלף מפגינים הגיעו לאירועי המחאה, בהם כ-300 אלף רק לעצרת המרכזית בכיכר המדינה בתל-אביב. מנהיגת המחאה דפני ליף פנתה אליהם ואמרה: "זהו נס קיץ 2011". ynet העביר את העצרת בשידור חי.

 

המאהל ברוטשילד ישנה את פניו בתקופה הקרובה ויתמקד בדיונים חברתיים, כאשר ראשי המחאה יפסיקו ללון בו, אבל ראשונת המתגוררים בו סיימה את הקיץ כמובילה של המאבק החברתי הגדול אי פעם בישראל. בעצרת בכיכר המדינה אמרה דפני ליף כי "בקיץ הזה התעוררנו. הקיץ הזה פקחנו את העיניים והעיניים האלה לא ייסגרו עוד. זהו נס קיץ 2011".

 

הכיכר כפי שלא נראתה מעולם (צילום: באדיבות היחידה האווירית, משטרת ישראל) (צילום: באדיבות היחידה האווירית, משטרת ישראל)
הכיכר כפי שלא נראתה מעולם(צילום: באדיבות היחידה האווירית, משטרת ישראל)

 

שיא המחאה החברתית - כל הכתבות ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות:

 

ליף לא שכחה את הקריאות נגד מחאת האוהלים: "מה לא אמרו עלינו? איך לא ניסו לפורר אותנו? אמרו מפונקים, סושי ונרגילות. הם אמרו זה כלום, שום דבר, סתם חבורת ילדים. הם קראו לנו שמאל קיצוני, והתשובה לא באה ממני - היא באה מהמאהלים בג'סי כהן, בשכונת התקווה, בירוחם. הם לא יצליחו לפלג אותנו".
 
היא הזכירה גם את האמירות כי לאחר ההסלמה בדרום: "נפלו טילים ואנחנו שתקנו לכמה ימים, ואז מה הם אמרו? שהמחאה דועכת, במקום להכיר בעובדה שכאב לנו על מיליון ישראלים שחיים תחת איום טילים, שכאב לנו על אלו שנפגעו, שביתם נהרס. את הסולידריות שלנו הם ניסו להפוך להתקפלות. איך בכלל מעזה ממשלת ישראל, שהפקירה את תושביה, את הזקנים שלה, החולים שלה, החלשים שלה - איך היא מסוגלת לבוא אלינו עם הטענה הזאת?".
 
ליף טענה כי התביעה ליום ניצחון אינה נכונה: "יש תהליך. והתהליך הזה שלנו מתחיל עכשיו. יש לנו דרישות מראש הממשלה, כי הדברים חייבים להשתנות. אם אתה ילד שלהורים שלו אין כסף לטיול השנתי - הדברים חייבים להשתנות. אם את גמלאית או ניצולת שואה - הדברים חייבים להשתנות. אם את בדואית - הדברים חייבים להשתנות".
 

ליף: "מה נשאר להם? להיכנס בי"

מנהיגת המחאה הזכירה את הקריאות נגדה, ונגד המוחים בכלל. "יש חוקים נגד העלבת עובד ציבור, אבל אין שום חוק נגד העלבת האזרחים, ואותנו העליבו מספיק בשנים האחרונות. שיסו אותנו אחד בשני, שיחקו בנו, דחקו אותנו לעוני. אחרי שעברנו את כל המשוכות האלה ואת כל הספינים, מה נשאר להם? להיכנס בי".
 
חשמל בכיכר (צילום: AP) (צילום: AP)
חשמל בכיכר(צילום: AP)
 
היא סיכמה: "אחרי הקיץ הזה אנחנו יודעים שמותר לנו לחלום, הבנו שחובה לחלום, לחלום זה להיות. אפשר לשנות את העולם. רק צריך להאמין, לקום ולעשות. האחריות היא על כל אחד מאיתנו. לא לוותר. בזה שכולנו יצאנו לרחוב מצאנו את הבית".
 
רבקה מיכאלי סיפרה כי שאלו אותה את מי היא מייצגת: "החלטתי שאני נציגה של בני ובנות הזהב, וגם אנחנו רוצים צדק חברתי. מעמד ביניים זה ילד סנדוויץ' שלא סופרים אותו ממטר. למעמד הביניים מצרפים רופאים בראשית דרכם, סטונדטים והורים צעירים, בוגרי צבא וחיילי מילואים וגם שכבה חשוכה ודקה של ישראל הלא-יהודית, הנשכחת מהלב".

 

אייל גולן וההמונים: "אם אין לחם, אין אהבה"

בעצרת הופיעו "היהודים", "הדג נחש", וגם אייל גולן. "כל הכבוד על המאבק, העם דורש צדק חברתי", אמר הזמר - והקהל הצטרף אליו בפזמון של הלהיט "לקנות לך יהלום". "אם אין לחם אין אהבה, אני נוסע לסדר לנו עתיד, כמה זמן אפשר לחיות בלי עבודה, זמן לא עוזר לי", שרו גולן ו-300 האלף שבכיכר.
 
היו גם שלטים מקוריים (צילום: הדר כהן) (צילום: הדר כהן)
היו גם שלטים מקוריים(צילום: הדר כהן)
 
להקת "הדג נחש" ביצעה את השיר "לא פראיירים", והסולן שאנן סטריט אמר: "עוד יהיה שוויון ועוד יהיה צדק ועוד יהיה שלום". סולן להקת "היהודים", תום פטרובר, הודה: "אני חושב שזה הדבר הכי חשוב שעשינו עד היום".

 

יו"ר התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי, אמר להמון בתל-אביב בתחילת העצרת: "אדוני ראש הממשלה. אני יודע שאתה צופה בנו עכשיו. אני מציע לך להסתכל טוב טוב: מה שאתה רואה עכשיו, הציבור העצום שנמצא כאן ובכל רחבי ישראל - הוא ציבור שאתה בכלל לא מכיר. זה לא הציבור שהיה מוכן לקבל כל מה שהממשלות החליטו בשבילו כי 'ככה זה'". 
 

אייל גולן ל-300 אלף איש: "כל הכבוד על המאבק" (צילום: הדר כהן) (צילום: הדר כהן)
אייל גולן ל-300 אלף איש: "כל הכבוד על המאבק"(צילום: הדר כהן)

 

"אדוני ראש הממשלה תסתכל עלינו היטב: אנחנו הישראלים החדשים", זעק שמולי. "תכיר - אדוני ראש הממשלה: אנחנו הישראלים החדשים! ואנחנו הישראלים החדשים רוצים רק דבר אחד - לא קל - אבל פשוט: לחיות בארץ הזאת. אנחנו רוצים לא רק לאהוב את מדינת ישראל כמו שאנחנו אוהבים - אלא גם אפשרות להתקיים בה בכבוד ולחיות בה בכבוד. תן לנו לחיות במדינה הזאת".

 

שמולי: "לא נפסיק לרגע את המחאה"

יו"ר התאחדות הסטודנטים אמר כי המאבק לא ייפסק: "אחרי מפגן העוצמה האדיר הזה, אנחנו נסמן לממשלה את החזון. דבר אחד לא נקבל - לא ניתן שתנסו למרוח אותנו פעם נוספת. הפעם הזו אנו דורשים פתרונות אמיתיים - ועד שהם יבואו לא נפסיק לרגע את המחאה. לא נפסיק עד שנראה תוכנית אמיתית עם ערבויות ביצוע. אנו תובעים איזון נכון יותר בין כלכלה חופשית ובין כלכלה אנושית, ולכן נקיים מחאה חריפה כאילו אין הידברות, ונקיים הידברות כאילו אין מחאה חריפה. אנחנו כאן כדי להישאר".

 

כיכר המדינה מלאה עד אפס מקום (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
כיכר המדינה מלאה עד אפס מקום(צילום: בן קלמר)

 

מוביל המחאה אחרי מלחמת יום הכיפורים, מוטי אשכנזי, נאם אף הוא בעצרת. "אני מציג כאן את הישראלי הותיק, שגאה מאוד לראות את השינוי הדרמטי שקיוויתי שהוא יתחולל, הערכתי שהוא יתחולל והנה הוא בא", אמר אשכנזי, "אתם לא מדברים על שינוי שיטה. אתם ואני מדברים בעצם על שינוי תרבות". כמו יתר הנאומים, גם נאומו של אשכנזי הועבר בתרגום לשפת הסימנים. בהמשך גם צעק ההמון "העם דורש צדק חברתי", גם כן בשפת הסימנים.

 

המדינה בכיכר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
המדינה בכיכר(צילום: מוטי קמחי)

 

פרופ' יוסי יונה קרא מעל הבמה: "באנו להגיד שאנחנו תובעים שינוי כיוון, באנו לומר שלא התעייפנו, לא נחלשנו, לא התייאשנו. לא נסתפק בפירורים. לא נתרשם משינויים קוסמטיים. אנחנו תובעים מדינת רווחה. שלא יגידו שאין זה אפשרי. זה ייתכן, זה אפשרי. העם דורש צדק חברתי".

 

מתמחה: "לא רק הזקנה, כולנו שוכבים במסדרון"

ד"ר שירי טננבאום, מתמחה במכון האונקולוגי בתל השומר, נאמה בעצרת, פחות מחצי יממה לפני שייכנס לתוקף מכתב ההתפטרות שהגישה. "זהו מאבק על עצם הזכות לבריאות. בישראל פערי בריאות אדירים בין פריפריה למרכז, עשירים לעניים, בין יהודים לערבים. את הפערים האלה לא צריך לצמצם, צריך להעלים", אמרה ד"ר טננבאום, "כולנו חולים שקופים, מכולנו המדינה מסירה אחריות. זו לא רק הזקנה, כולנו שוכבים במסדרון. אין צדק רפואי, בלי צדק חברתי".

 

בירה חברתית. ירושלים, אמש (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
בירה חברתית. ירושלים, אמש(צילום: נועם מושקוביץ)

 

אחד מיוזמי המחאה, רגב קונטס, אמר ל-ynet במהלך העצרת: "ראש הממשלה שלנו, שהעם הזה בחר בך - אל תהיה פרעה, שלא יקשה לבך. שלח את עמי לבית שיוכל לשלם עליו, שים לו אוכל על השולחן, אוכל פשוט כמו קוטג' ולחם על השולחן. זה לא יותר מדי לבקש במדינה מתוקנת. אנחנו לא רוצים להפיל ממשלה, אנחנו רוצים שהממשלה תרים אותנו".

 

בתחילת ההפגנה תקפו מארגני המחאה את בנימין נתניהו. "דוד בן גוריון בחר לגור בצריף. איפה ראש הממשלה שלנו גר היום?", שאלו מעל הבמה בכיכר המדינה. "לביבי שלי 3 דירות", צעקו, "לולא היו לו 3 דירות, אולי היתה לי דירה משלי". המקום בו החלה המחאה - המאהל בשדרות רוטשילד - צפוי לשנות כיוון בימים הקרובים. "לא נישן יותר ברוטשילד", אמרו המארגנים, שהוסיפו כי האזור ישמש לכינוסים וכמרכז דיונים. 

 

כיכר המדינה. "איפה ראש הממשלה גר?" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
כיכר המדינה. "איפה ראש הממשלה גר?"(צילום: מוטי קמחי)

 

בראש הרבבות שצעדו מהמאהל בשדרות רוטשילד לכיכר המדינה עמד צ'רלי ביטון, מנהיג "הפנתרים השחורים" בשנות ה-70. "זו הזדמנות של פעם בחיים לעצור את עושק הציבור", אמר ביטון. המפגינים שצעדו לצדו קראו את מה שהפכה לסיסמה של המחאה החברתית הגדולה בתולדות המדינה: "העם דורש צדק חברתי".

 

אלפים בעפולה. "3 דירות לביבי" (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
אלפים בעפולה. "3 דירות לביבי"(צילום: חסן שעלאן)

 

רבבות בירושלים: "נושבת כאן רוח של מהפכה"

לא פחות מ-60 אלף בני אדם הגיעו למחות בירושלים. הצועדים קראו: "התשובה להפרטה - מהפכה". יאיר פינק, ממובילי המאבק, אמר כי "זו הוכחה לראש הממשלה שהדרך הכלכלית-חברתית שלו פשטה את הרגל. זה יום מרגש, יש חשמל ברחובות, נושבת כאן רוח של מהפכה". 

 

ברקע: מגדלי העשירים (צילום: AP) (צילום: AP)
ברקע: מגדלי העשירים(צילום: AP)

 

אורנה בנאי אמרה בנאומה כי "מצפים ממני להיות מצחיקה, אבל הפעם אני לא יכולה להיות מצחיקה. לא מצחיק אותי שישראל של היום היא מהגרועות בעולם בפערים בין עניים ועשירים. לא מצחיק אותי בכלל שבארץ היהודים, הידועים כרחמנים גדולים, יש מאות אלפים ילדים רעבים".

 

30 אלף בחיפה: "נחזיר את ישראל לאזרחיה"

לחיפה הגיעו 30 אלף מפגינים, שנופפו בדגלי ישראל ונשאו שלטים הקוראים לשחרור גלעד שליט. בין המשתתפים בהפגנה בחיפה ניתן היה לראות גם את משפחת פלד בהרכבה המלא - האבא תמיר, האמא אורלי, והילדים ים, כחל, וחוף בן ה-3. גם הסבתא רבקה ודודה אסתר הגיעו, ובני המשפחה התגאו כי השלוחות נוספות מבני המשפחה הגיעו להפגנות בערים אחרות. "התחושה היא שיש שינוי בקרב האנשים, שמגלים יותר אכפתיות ויוצאים מהבתים למרות החום והלחות", אמרו.

 

תמר קוטלר, סטודנטית המתגוררת במאהל האודיטוריום מזה כשבעה שבועות, אמרה כי "המחאה לא דועכת, לא קורסת, לא מתייבשת. אנחנו כאן עד שנחזיר את מדינת ישראל לאזרחיה, עד שנשבור אחת ולתמיד את קשרי ההון והשלטון. בישראל יש רק שני מעמדות - העשירון העליון ואת כל השאר".

 

למחאה בעפולה הגיעו אלפים וצעקו "רוצים צדק, לא צדקה" ו"עוברים ממחאה למאבק". אחד ממשתתפי הצעדה בבירת העמק, רשף פלד, אמר כי "ההפגנה הזו תוביל אותנו לשלב הבא במחאה". נעמי יצחק הוסיפה: "אני אמשיך להיאבק עד שנקבל את הזכויות שלנו, עד שנוכל לחיות בכבוד". להפגנה בקריית מוצקין הגיעו כ-8,000 איש, 3,000 השתתפו במחאה בנהריה, בחדרה הפגינו 2,500 איש, בכרמיאל ובראש פינה צעדו כ-3,000 ובקריית-שמונה 5,000 מוחים. בכפר יהושע הפגינו כ-10 אלף איש, שקראו: "הממשלה קורסת, צאו מהמרפסת".

 

בבאר-שבע לא התקיימה הפעם הפגנה, אבל למוחים בדרום היו לא מעט אלטרנטיבות. בערד הפגינו כ-500 איש. "תושבי ערד חיכו להפגנה הזו, זה היה כמו קפיץ שנדרך והשתחרר", סיפר יעקב לקסי, אחד ממובילי המחאה. "אנחנו לא רוצים להיות פריפריה, ככה קוראים לנו בתל-אביב. אנחנו ספר גאה. המחאה הזה התחילה עם הקוטג'. היום המחאה היא על צדק חברתי, שזה גמול הוגן על עבודתו של אדם".

 

במצפה רמון הגיעו כ-800 מוחים, מספר עצום ביחס לגודל היישוב הדרומי. אייל אדלר, ממארגני המחאה במקום, סיפר כי "התלבטנו אם לעשות את ההפגנה או לא, אבל צדקנו בהחלטה לקיים את ההפגנה. זה נראה נהדר. זה לא עשרת אלפים איש, אבל מדהים לראות את האנשים שהגיעו". גם באילת הפגינו כאלף איש.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 03/09/2011 21:53

 

בהכנת הכתבה השתתפו אטילה שומפלבי, יואב זיתון, בועז פיילר, אחיה ראב"ד, עומרי אפרים, מאור בוכניק, אילנה קוריאל וחסן שעלאן. צילום וידאו: עוז מרון. הפקה: רוני גל. בימוי: סיגל מגריסו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
300 אלף בתל-אביב
צילום: הדר כהן
40 אלף בירושלים
צילום: נועם מושקוביץ
קריית שמונה, אמש
צילום: אביהו שפירא
גרעיני מחאה. מפגינים בעפולה
צילום: חסן שעלאן
ראש פינה יצאה לרחובות
צילום: עפר אריאל
לאמה? ככה. ההפגנה במצפה רמון
צילום: גילי גוראל
מומלצים