שתף קטע נבחר

דרמה לילית ועצורים: נהרסו בתי קבע במגרון

כוחות גדולים התייצבו במאחז הגדול כדי להרוס שלושה מבני קבע, אולם צו ביניים שהציגו התושבים שינה את התמונה. בהמשך הודיעה המשטרה שבג"ץ ביטל את הצו, והדחפורים שבו לפעולה. שישה בני נוער נעצרו, היערכות ל"תג מחיר"

מאות שוטרים, ובהם אנשי יחידת הסיור המיוחדת (יס"מ) ואנשי המנהל האזרחי הגיעו הלילה (יום ב') במפתיע למאחז מגרון שבבנימין, כדי להרוס שלושה בתי קבע כפי שהתחייבה המדינה, אך דרמת משפט לילית האריכה את הפעולות מעבר לצפוי. בסופו של דבר, מטרתם הושלמה: הבתים שנבנו בניגוד לחוק - נהרסו, בהתנגדות מינורית יחסית. זמן קצר לאחר מכן, עם זאת, דיווחו פלסטינים כי הוצתה הקומה הראשונה במסגד בכפר קוסרה, דרומית לשכם.

 

מאחזים בלתי-חוקיים - הדיווחים ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות:

 

לקראת 01:00 התייצבו כוחות הביטחון עם כלים הנדסיים כבדים, ותפסו את המתנחלים לא מוכנים. עובדי המנהל פינו את תכולת שלושת הבתים, מסביבם התפרסו שוטרי יס"מ. המשפחות המתגוררות בבתים ביקשו מהמשטרה לפנות את חפציהם בעצמם לפני ההריסה.
 

המתנחלים נתפסו לא מוכנים. מתעמתות עם השוטרים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
המתנחלים נתפסו לא מוכנים. מתעמתות עם השוטרים(צילום: גיל יוחנן)

 

במקביל, המתנחלים מיהרו לבג"ץ - ועד מתיישבי בנימין והתנועה "רגבים" הגישו עתירה דחופה לשופט התורן ניל הנדל, שפרסם צו ביניים המורה על הפסקת העבודות.

 

יו"ר מועצת יש"ע דני דיין וראש המועצה האזורית בנימין יידעו את אלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי, בצו שהוציא בג"ץ, ועבודות ההריסה הושהו. דיין אמר לכלי התקשורת: "האלוף הופתע ולא ידע על קיום הצו. אני מצפה שלמרות העובדה שקיבל פקודה אווילית להרוס את הבתים במחטף, בעת שמתקיים דיון משפטי בעניין, הוא יידע לכבד את החוק ולהורות על עצירת הדחפורים".

 

אחרי ההריסה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אחרי ההריסה(צילום: גיל יוחנן)

 

"הגענו לשאול תחתיות"

אולם, כעבור קצת יותר משעה התניעו את הדחפורים מחדש - המשטרה הודיעה כי הצו בוטל לבקשת המדינה. אף שתושבי המקום לא גילו התנגדות, כמה עשרות ממי שמכונים "נערי גבעות" הצליחו לחדור מעבר לטבעת החיילים והשוטרים ולהתנגד לפינוי. שישה מהם נעצרו. לטענתם, ארבעה נפגעו קלות בעימותים. כוחות הביטחון כבר נערכים לפעולות "תג מחיר", שיבואו כנקמה על הרס הבתים במגרון, וזמן קצר לאחר מכן, דיווחו הפלסטינים על אש שפרצה במסגד הסמוך לשכם, לאחר שאלמונים שברו חלונות והציתו בתוכו צמיגים. על הגדר מחוץ למסגד רוססו כתובות בעברית.

 

המתיישבים טוענים שארבעה נפצעו קל בעימותים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
המתיישבים טוענים שארבעה נפצעו קל בעימותים(צילום: גיל יוחנן)

 

אורי ותמי גוטמן, שביתם נהרס, סיפרו שהשוטרים "הגיעו באמצע הלילה ודפקו אצלנו בפראות, עשו מחטף. הילדים בוכים ורואים את זה, והם צוחקים. איך מחר אני שולחת את הילדים לבית ספר? הגענו לשאול תחתיות".

 

תושבי המאחז טענו מוקדם יותר כי המשטרה, שידעה על הצו, ניסתה לבצע מחטף לפני שהמסמך הגיע לידיהם: "זהו מחטף בחסות החשכה, לבוא ולהרוס שלושה בתים בתוך תחומי היישוב מגרון".

 

לטענת יו"ר ועד מתיישבי בנימין, איציק שדמי, "בנימין דורשת צדק אמיתי ולא כזה מבית המדרש של בג"ץ. ביבי מנסה לרצות את השמאל אחרי העצרת במוצ"ש, ובמו ידיו נותן גט להתיישבות ביש"ע. הוא הבטיח שכשיהיה ראש ממשלה לא יהרסו בתים".

 

בג"ץ עצר - ואז התחרט (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
בג"ץ עצר - ואז התחרט(צילום: גיל יוחנן)

 

ח"כ מיכאל בן-ארי (האיחוד הלאומי) אמר בתגובה: "מתאים לביבי לנסות להסיח את דעת הקהל נגדו ואת המחאה הציבורית על-ידי הכאת המתנחלים. בלשכת נתניהו מסתובבים יותר מדי יועצים שמסוגלים לייעץ לו לפגוע בהתיישבות ולהשתמש בשיטה 'הכה את המתנחלים – והצל את עצמך', והכל כדי להימנע מביקורת נגדו בזירת המחאה הציבורית".

 

בג"ץ לפני חודש: לפנות את כל המאחז

לפני כחודש קבעו שופטי בג"ץ כי יש לפנות את כל המאחז, הנחשב לגדול ולמפותח ביהודה ושומרון. מתגוררות בו עשרות משפחות, כולל ילדים. נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, והשופטים מרים נאור וסלים ג'ובראן, קבעו כי על המדינה לפנות את מגרון עד סוף מרס 2012.

 

בהחלטתם קבעו שלושת שופטי העליון כי מקרה מגרון הוא "מהמקרים הקשים והחריגים ביותר בכל הנוגע להקמת מאחז בלתי-חוקי, שבאו בפני בית משפט זה".

 

צה"ל הפיץ בשבועות האחרונים בגדודים של אוגדת איו"ש מסמך העוסק בפינוי מאחזים בלתי-חוקיים. המסמך פירט שורת פעולות, שיש לבצע בעת פינוי מאחז. רשימה כוללת בין היתר: הקמת תצפיות, הקפצת כוחות כולל מג"ב ומשטרה, הצבת חסימות שונות בדרך כדי לבודד את המקום ולחסום את הגעת מתיישבים אליו וחלוקה לגזרות ותפקידים. 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הילה במאחז
צילום: גיל יוחנן
גם המאחז כולו מיועד לפינוי
צילום: גיל יוחנן
השופט ניל הנדל. החליט וביטל?
צילום: בוצ'צ'ו
מומלצים