שתף קטע נבחר

ארדואן: מנתקים את קשרי הסחר והצבא עם ישראל

טורקיה לא עוצרת והמשבר עם ישראל מחריף. ראש הממשלה הטורקי הודיע על השעיית קשרי המסחר, הצבא והביטחון עם ישראל והבטיח סנקציות עתידיות נוספות, תוך שהוא מכנה את ישראל "הילד המפונק של האזור"

המשבר בין טורקיה לישראל הולך ומחריף. לאחר ההצהרות המדיניות הלוחמניות וההצקות האזרחיות בשדה התעופה, עומדים כעת בסימן שאלה גם הקשרים הכלכליים הענפים בין המדינות. ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, הודיע היום (ג') כי טורקיה מנתקת לחלוטין את קשרי המסחר, הצבא ותעשיית הביטחון עם ישראל, המתנהגת כ"ילד מפונק", כדבריו. הוא הוסיף כי סנקציות נוספות נמצאות על הפרק, אך לא פירט מהן.

 

משבר ישראל-טורקי - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות :

 

ארדואן מסר את ההודעה הדרמטית לכתבים באנקרה, ובמסגרתה הוסיף כי "ספינות קרב טורקיות ישייטו באופן תדיר יותר במזרח הים התיכון". עוד אמר כי סנקציות נוספות צפויות נגד ישראל במסגרת הסכסוך הדיפלומטי בין המדינות. דבריו פורסמו יום לאחר שהשר לענייני כלכלה בממשלתו הבהיר כי קשרי המסחר בין המדינות לא נפגעו בעקבות המשבר, וכי הם עתידים להמשיך כרגיל.

 

שלטי ארדואן ברצועת עזה. הכנה לביקור? (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שלטי ארדואן ברצועת עזה. הכנה לביקור?(צילום: EPA)

 

במקביל, ממשיך ארדואן לפעול לקידום המהלך הפלסטיני להכרזה על מדינתם באו"ם. במסגרת תמיכתו בפלסטינים ומאבקו בסגר על עזה, עשוי ארדואן לבקר ברצועה במהלך השבוע הבא. זאת, למרות הסתייגות המצרים, החוששים מהפרת ההבנות וההסכמים עם ישראל. מקור דיפלומטי אמר השבוע לעיתון "הורייט" כי לא סביר שהביקור

ייצא אל הפועל, בין היתר בגלל החשש לביטחונו של ראש הממשלה הטורקי.

 

תוכנית C

"ריכזנו את חמשת הצעדים ונמשיך לממש אותם באותה הנחישות, יהיה לכך המשך", אמר ארדואן. אם מה שקורה עכשיו ניתן להגדרה כתוכנית B, למה שיגיע אפשר להתייחס כתוכנית C ומדובר בהתפתחויות שונות בעתיד".

 

לדברי ראש ממשלת טורקיה, "ישראל איבדה את שיתוף הפעולה הטורקי בהקשר למטרותינו המדיניות באזור. היא היתה עד כה הילד המפונק לגבי כל ההחלטות של האו"ם כלפיה, ישראל חשבה שהיא תוכל להמשיך כך לנצח".

 

נתניהו, היום. סנקציות נוספות בעתיד? (צילום: חגי אהרון) (צילום: חגי אהרון)
נתניהו, היום. סנקציות נוספות בעתיד?(צילום: חגי אהרון)
 

באשר לאירועי המשט, אמר ארדואן כי "אנחנו, כמדינה, מתייחסים למה שקרה בים הבינלאומי כמעשה בלתי אנושי ואכזרי, כטרור ממלכתי. אנחנו הדגשנו את זה בעבר. ישראל נקטה במשחקים מוטים בעניין הזה".

 

ארדואן ביטל כמעט לחלוטין את מסקנות ועדת פאלמר, ואמר כי "אין לדו"ח הזה כל חשיבות כלפינו, הצעדים שלנו יימשכו בצורה נחושה ויושעו לחלוטין. יהיו עוד צעדים נוספים".

 

הצהרות ארדואן מגיעות על רקע ההחרפה במשבר ביחסים בין טורקיה לישראל בימים האחרונים, שבאה לידי ביטוי גם בתקריות בנמלי התעופה באיסטנבול ובנתב"ג. בעקבות פרסום דו"ח פאלמר לחקירת אירועי המשט לעזה וסירוב ישראל

להתנצל על מותם של תשעה פעילים, אף גורש הסגל הדיפלומטי מאנקרה. אתמול התברר כי ראש הממשלה הטורקי, רג'פ טאיפ ארדואן, צפוי להגיע בקרוב למצרים ולעזה - כדי לחתום על הסכמים לשיתוף פעולה אסטרטגי עם קהיר.

 

ארדואן ואבו מאזן בטורקיה. תמיכה באו"ם (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ארדואן ואבו מאזן בטורקיה. תמיכה באו"ם(צילום: רויטרס)
 

 

גורמים מדיניים בירושלים אמרו אתמול כי טורקיה מנסה לגרור את ישראל לעימות פומבי ובינלאומי, אך ירושלים אינה מתכוונת לתת להם את "התענוג הזה". אותם גורמים הזהירו שבסופו של דבר טורקיה וכלכלתה הן שייפגעו מהמעשים

האלה, משום שאנשי עסקים ישראלים ותיירים מישראל יפסיקו לבוא אליה.

 

"לא הופתענו ממה שקרה שם", אמרו ל-ynet גורמים מדיניים. "הטורקים הרי הבטיחו להציק לנו, וגם זו דרך. אבל בסופו של דבר, מי שתיפגע זו הכלכלה הטורקית. מי ירצה להגיע לטורקיה עם יחס כזה?". בישראל אומרים כי "ברור שמצפה לנו תקופה לא קלה מול טורקיה, אבל זה משהו שנלקח בחשבון".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארדואן. הספינות ישייטו יותר במזרח הים התיכון
צילום: AFP
ילדי עזה. יזכו לביקור מארדואן?
צילום: EPA
לא מוכן להתנצל. נתניהו
צילום: חגי אהרון
מומלצים