שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

ליצמן נגד המתמחים: משקרים, נגררים לספינים

500 מתמחים כבר התפטרו בשנית, ומאבקם רק מחריף. לאחר שדחו הצעה לא רשמית לשיפור שכרם, טען סגן שר הבריאות כי נציגי הרופאים הצעירים "הפיצו נתונים לא מדויקים בעליל. אקדם הצעתי עם רופאים אחרים שיודעים להעריך תוספת לשכרם"

עימות חזיתי בין המתמחים לבין סגן השר הבריאות: לאחר שנציגי הרופאים הצעירים דחו הצעה לא רשמית של משרד האוצר לשיפור שכרם בתנאים מסוימים, טען סגן השר יעקב ליצמן כי המתמחים "נגררים לספינים ומפיצים נתונים לא מדויקים בעליל".

 

מאבק המתמחים - כותרות אחרונות ב-ynet

 

פרט לכך שהאשים למעשה את המתמחים בשקרים, הבהיר ליצמן כי "עם כל האמפתיה למאבקם, אין כל אופציה חוקית לפתוח הסכם שנחתם על-פי כל דין". עם זאת, אמר מיד כי הסכים בכל זאת לעדכן את ההסכם שנחתם בין האוצר להסתדרות הרפואית, והציע תוספת שכר של יותר מ-100 מיליון שקלים לרופאים מומחים צעירים, שיבחרו לעבוד במשך כל שעות היום במערכת הציבורית - ולא במרפאות פרטיות.

 

מתמחים בבית החולים איכילוב. "נגררים לספינים" (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
מתמחים בבית החולים איכילוב. "נגררים לספינים"(צילום: בן קלמר)
 

ליצמן, שטען כי הוא "מוקיר ומעריך את המתמחים ורואה בהם את עתיד הרפואה", אמר כי בשיחות שניהל עם נציגיהם הבהיר להם כי הצעתו תעניק לרופאים שלא יעבדו במרפאות תוספת של כעשרת אלפים שקלים נוספים למשכורת. "אמש, סמוך לחצות, בחרו המתמחים לדחות הצעה זו באמצעות הודעה לעיתונות, תוך הפצת נתונים שאינם מדויקים בעליל ומבלי שטרחו ליידע את סגן השר ואת מנכ״ל המשרד על כוונתם", נמסר בהודעה מטעמו של סגן השר.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

הוא אף מתח ביקורת על התנהלות של הרופאים הצעירים. "הם נגררים  לספינים של יועצי תקשורת, להם יש כנראה עניין בהחרפת המאבק, שכן הם היחידים שמרווחים כעת מהמשבר ומקבלים תמורה הגונה. אמשיך לקדם הצעתי להוספת לרופאים שיבחרו לעבוד במערכת הציבורית במשרה מלאה, עם קבוצות רופאים אחרים שיודעים להעריך תוספת כה משמעותית בשכרם".

 

ד"ר יונה וייסבוך, מתמחה בבית החולים בילינסון בפתח-תקווה ונמנה על נציגי הרופאים הצעירים שנפגשו בימים האחרונים עם ליצמן, אמר בתגובה לדבריו: "כל הכבוד לסגן שר הבריאות על העבודה הרבה שהוא עושה בשנתיים האחרונות ועל הניסיון שלו לקדם את שיטת 'הפול טיימר' בבית החולים – רופא שיעבוד אך ורק בבתי החולים ויתוגמל על כך בשכר

מתאים".

 

עם זאת, הבהיר ד"ר וייסבוך כי "על-פי הנתונים שהוצגו לנו, בידי משרד הבריאות סכום כסף שמספיק לכ-240 'פול טיימרים' מתוך 1,500 תקנים שצריכה, על-פי השיטה, מערכת הבריאות. אם לחלופין, סגן השר מעוניין לשפר בכסף הזה את שכרם של הרופאים הצעירים, מדובר בסכום שיספיק ל-1,000 רופאים בלבד מתוך 5,000 שעובדים בבתי החולים. כך או כך, מדובר ברבע מהכמות הנדרשת. אנחנו מייצגים ציבור שלם ואנחנו צריכים לדאוג לכולו".

 

נציגי המתמחים, ש-500 מהם כבר התפטרו בשנית - לאחר שהתפטרותם הראשונה הוגדרה כ"לא חוקית" בגלל היותה קולקטיבית - הסבירו אמש את החלטתם לסרב להצעה. לטענתם, הפתרון המוצע אינו מספיק כדי שהרופאים יחזרו בהם מהתפטרותם. "הועברה הצעה לא פורמאלית לצ'פר מספר מגוחך של כ-200 רופאים מתוך אלפי רופאים צעירים. המערכת ובראשה ראש הממשלה כנראה טרם הפנימה עד כמה עמוק המשבר בבתי החולים המצריך פתרון אמיתי ולא פלסטר לסרטן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סגן השר ליצמן
צילום: אבי מועלם
"צריך לדאוג לציבור שלם"
צילום: בן קלמר
מומלצים