שתף קטע נבחר

נובל: נמשיך לקדוח בקפריסין למרות איומי טורקיה

שר טורקי איים השבוע שאם קפריסין תמשיך בחיפושי הנפט, המבוצעים על ידי נובל אנרג'י, אנקרה עשויה לשלוח כלי שיט לאזור. מגדל: "אם קפריסין לא תאפשר לדלק קידוחים ואבנר לממש את האופציה בבלוק 12, אין משמעות להצעת הרכש למניות דלק אנרגיה"

נובל אנרג'י הודיעה היום (ה') כי היא מתעלמת מהאיומים של טורקיה בנוגע לקידוחים בבלוק 12 במי קפריסין, וכי בכוונתה להמשיך בתוכנית הקידוחים כרגיל.

 

ההודעה של נובל אנרג'י מגיעה בעקבות דברי השר הטורקי לענייני האיחוד האירופי, אגמן בגיס, אמר כי אם קפריסין תמשיך עם החיפושים, אנקרה עשויה לשלוח כלי שיט לאזור הקידוחים. לדבריו, "טורקיה לא תהסס להפעיל כלי מלחמה אם קפריסין תחדור למים הטריטוריאליים שלה בעת החיפושים". 

 

נובל אנרג'י מחזיקה בכל זכויות הקידוח בבלוק 12, אך לאבנר ודלק קידוחים יש אופציה לרכוש כל אחת 15% מהזכויות בו. במהלך חודש אוגוסט האריכו שתי השותפויות את האופציה שהם מחזיקים עד ל-1 באוגוסט 2013.

 

ערן יונגר, אנליסט במגדל, מתייחס היום להתפתחויות האחרונות בנוגע לאיום ששיגרה טורקיה לעבר קפריסין וכן להצעת הרכש של קבוצת דלק למניות דלק אנרגיה בתמורה למניות דלק קידוחים ואבנר.

 

יונגר אומר שהמשמעות היחידה להצעת הרכש לדלק אנרגיה נוגעת לבלוק 12 בקפריסין. במגדל אומרים כי במידה והרשויות בישראל לא יאפשרו את שינוי התקנון של אבנר ודלק קידוחים באופן כזה שמאפשר החזקה ברשיונות מחוץ לגבולות ישראל, המועמדת המועדפת לרכישתם תהיה דלק אנרגיה, שהיא חברה ולא שותפות.

  

במידה והאופציה בבלוק 12 תמומש בפועל על ידי דלק קידוחים ואבנר, לא תהיה לטענת יונגר משמעות להצעת הרכש של קבוצת דלק בדלק אנרגיה. גם במקרה שבו טורקיה תפעיל לחצים על קפריסין וזו לא תאשר את העברת הזכויות לדלק קידוחים ואבנר, גם אין משמעות להצעת הרכש. בשורה התחתונה אומר יונגר שהמפתח להצעת הרכש הוא האופציה ברשיונות לרכישת הנתח בבלוק 12, במידה והרשויות בישראל לא יאפשרו לשותפויות לממש אותה. 

 

ממשלת קפריסין חתמה על חוזה עם חברת נובל אנרג'י האמריקנית וקבוצת דלק בבעלותו של יצחק תשובה, לקידוחים בשטח דרומית מזרחית לאי, שגובל במים הטריטוריאליים של ישראל, סמוך לאזור שבו נמצאו שדות גז טבעי עצומים ובהם נמצא למשל קידוח לווייתן.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קידוח לוויתן, בו שותפה נובל אנרג'י
צילום: אלבטרוס צילומי אוויר
מומלצים