שתף קטע נבחר

שעות החרדה בשגרירות: הישראלים ירו באוויר

עדויות חדשות על הרגעים הדרמטיים בקהיר: שלושה מששת המאבטחים הנצורים נשאו נשק, וירו להרתעה. הם השתמשו בכל חפץ שמצאו לחסימת דלת הכניסה האחרונה, לאחר ששתי האחרות נפרצו. ביקורת ישראלית: "המצרים דיברו לאט מדי"

שתי דלתות מתוך שלוש נפרצו, הדפיקות על הדלת האחרונה נשמעו בבירור - ואז החליטו המאבטחים הישראלים לירות באוויר. עדויות חדשות על הפריצה בשגרירות בקהיר, שנחשפות היום (א'), שופכות אור על שעות החרדה והרגעים הדרמטיים שעברו על ששת הישראלים הנצורים. הם אף בנו מחסומים מאולתרים בסמוך לדלת.

 

הפריצה לשגרירות ישראל בקהיר - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות :

 

כמה שעות לאחר תחילת הפגנת האלפים, הצליח ההמון הזועם לפרוץ שתיים מתוך שלוש הדלתות שהובילו לחדר הביטחון בשגרירות הישראלית, שם שהו הנצורים. כשהגיעו המצרים לדלת האחרונה, שמעו הישראלים את הרעשים מבחוץ, וגם צעקות ודפיקות על הגג.

 

בשעות גורליות אלה, כשלא ברור היה כמה זמן יחזיקו המאבטחים מעמד, הם החלו בהכנות אחרונות לקראת הקרב על חייהם. הישראלים בנו מחסומים בסמוך לדלת הכניסה האחרונה, תוך שימוש בכל חפץ שמצאו בבניין השגרירות, בתקווה לאטום את הדלת עוד יותר.

 

שלושה מתוך ששת הישראלים שהיו בבניין היו חמושים בכלי נשק, ובשלב מסוים - כששמעו את המתפרעים צרים עליהם יותר ויותר - אף ירו באויר על מנת להרתיע.

 

לאחר שאלפי המפגינים המצרים הפילו את חומת הביטחון מסביב למתחם ונכנסו לבניין, הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו לחמ"ל שנפתח במשרד החוץ, מתוך ידיעה שהמצב מסוכן. אחרי שהקומנדו הוזעק למקום, התנהלה שיחת ועידה דרמטית שקדמה למבצע החילוץ. נתניהו נטל בה חלק, ביחד עם ראש השב"כ יורם כהן, שר המודיעין המצרי מוראד מוואפי, מפקד הקומנדו המצרי בשטח וקצין הביטחון הישראלי יונתן, אותו הזכיר נתניהו בנאומו. במקביל, נשקלה גם אפשרות חילוץ שונה מזו שהתקבלה לבסוף.

 

אחרי הירי באוויר, נתניהו שאל את יונתן אם המתפרעים שמעו את הירי וקצין הביטחון השיב לו כי הם שמעו, והחלו להתרכז במקום אחר. מפקד הקומנדו המצרי דרש מהם ללבוש כאפיות ועקלים - לצרכי הסוואה.

 

גורם ישראלי בכיר שנכח בחדר הפיקוד של משרד החוץ מתח ביקורת על השלטונות המצרים, למרות השורה התחתונה המוצלחת: "המצרים דיברו בקצב פחות מהיר ממה שהיה אפשר". הוא אמר כי רק פסע היה מלינץ': "מזל שלא פרצו את החדר האחרון. אם הם היו פורצים את הדלת היה אסון גדול, גם טרגדיה אנושית וגם אסון אסטרטגי לשלום עם מצרים".

 

שר הביטחון, אהוד ברק, התייחס הבוקר לנושא ואמר כי "האירוע היה מורכב ומסוכן מאוד, כחוט השערה לאובדן חיים ופוטנציאל נזק עצום". לדברי ברק, "המשולש המדיני שנוצר בין ישראל לטורקיה, מצרים והפלסטינים, והאינטימיות הנשחקת עם ארצות הברית, המצב שלנו מול הקוורטט ומול האירופאים בפרוס ההחלטה באו"ם - אלו דברים שאנחנו מוכרחים לדון בהם".

 

רוני סופר, דובר ראש הממשלה, אמר כי "נמשך המאמץ מול מצרים לארגן את סידורי האבטחה להחזרת השגריר והסגל הדיפלומטי לקהיר. בכוונתו של רה"מ להשלים את התהליך מהר ככל האפשר".

 

"היערכות גם בירדן"

גם בארצות הברית התייחסו בהרחבה לאירועים, והביעו חשש מרמת הביטחון בשגרירויות האמריקניות ברחבי העולם. על פי דיווח ב"וושינגטון פוסט", טענו גורמים דיפלומטים בשגרירות ארצות הברית בקהיר כי "המועצה הצבאית העליונה במצרים העלימה עין מההפגנות הרבות נגד הישראלים, וכעת עליה להפגין עוצמה כדי להוכיח שהיא לא איבדה מכוחה".

 

בתוך כך, דיווחה אמש סוכנות הידיעות המצרית הרשמית על היערכות ביטחונית מתוגברת במתחם שגרירות ישראל

בעמאן, בירת ירדן. עדי ראיה מסרו כי ברחוב המוביל לשגרירות נראו שתי שריוניות והיערכות מאסיבית של כוחות הביטחון.

 

אתמול בירכה "חזית הפעולה האיסלאמית", המזוהה עם תנועת "האחים המוסלמים" בירדן, את העם המצרי על "בריחת צוות שגרירות ישראל מקהיר בידי צעירי המהפכה". בכיר התנועה, מוראד אל-עדאילה, קרא לממשלת ירדן למהר "ולטאטא את מאורת הריגול הציונית" מעמאן.

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המהומות בקהיר
צילום: AP
הנפת הדגל
צילום: AP
מומלצים