שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  רמי ברוך: "לא אופיע בקריית ארבע"

  רמי ברוך, כוכב ההצגה "פולארד" שהוזמנה לקריית ארבע, אומר כי היכלי התרבות מעבר לקו הירוק הופכים את האמנים לשבויים בידי הפוליטיקה. "לא אופיע במקום שמסמל כל כך הרבה דברים שנוגדים את השקפת עולמי, למרות שיהיה לזה מחיר", הוא אומר

  שחקן תיאטרון הקאמרי רמי ברוך הודיע כי יסרב להופיע בהיכל התרבות החדש שייפתח ב-19 בספטמבר בקריית ארבע. הצגת היחיד "פולארד", בכיכובו של ברוך, הוזמנה להציג על במת ההיכל החדש. אחרי התלבטויות קשות ולחצים שהופעלו עליו, הודיע השחקן בסוף השבוע להנהלת התיאטרון כי צו מצפונו אינו מתיר לו להופיע במקום.

   

  היכל התרבות בקריית ארבע - כתבות נוספות ב-ynet:

   

  בראיון ל-ynet אומר ברוך כי החלטתו אינה קשורה בהודעה שפרסמו חברי מועצת קריית ארבע לפיה המופיעים בהיכל החדש יידרשו להוכיח כי שירתו בצבא ובמקביל לחתום על "הצהרת נאמנות" למדינת ישראל. "ההצעה החדשה הזו תפסה אותי כבר אחרי שקיבלתי החלטה בנושא", אומר ברוך.

   

  מה שהכריע לדבריו את הכף, היתה התבוננות פנימית בינו לבין עצמו. "הסוגיה הזו דחקה אותי לפינה. קריית ארבע זה לא אריאל. נאלצתי להתמודד עם הנושא עד הקצה", הוא אומר ומדגיש, "הופעלו עליי לחצים אדירים שלא להתראיין. צריך להבין, יש פה מערכות שלמות בתזזית מכל הסיפור הזה ובסופו של דבר התחושה היא שמעמידים אותי בחזית והכל איכשהו נפל על ראשי. אני יודע איפה אני חי וקיבלתי החלטה תוך הבנה שיכולות להיות לזה השלכות כלכליות וחרמות שכנגד. זה סיפור מורכב".

   

  "ניסיון לכפות ריבונות באמצעות היכלי תרבות"

  כשברוך מדבר על מורכבות, הוא מתכוון בין היתר לקריאות בינלאומיות לחרם נגד הצגות בהן הוא מופיע בחו"ל, רק בשל הדרכון הישראלי שהוא נושא. "ההצגה 'שעונים' שבה אני משחק, אמורה היתה לנסוע לפסטיבל בדרום אפריקה אבל אז הגיע אימייל מהפסטיבל שהם נאלצים לבטל את הופעתנו בגלל קריאות לחרם על הצגות ישראליות. יוצא שמכל כיוון אתה מוצא את עצמך מותקף.

   

  היכל התרבות בקריית ארבע. "זה לא אריאל" ()
  היכל התרבות בקריית ארבע. "זה לא אריאל"

   

  "העולם מחרים אותנו ואינו מבדיל בין ישראלי לישראלי וגם כאן, אני נאלץ להלך בין הטיפות בניסיון להבין איפה אני חי? מה הן אמות המידה שלי כבנאדם מוסרי? האם הן קיימות בכלל? מה נכון ומה לא נכון?", אומר ברו. "אני לא מחרים את קריית ארבע. אני בוחר לא להופיע במקום שמסמן עבורי כל כך הרבה דברים שנוגדים את השקפת עולמי".

   

  כמו מה למשל?

   

  "עד שהסכסוך הישראלי-פלסטיני ייפתר, אם ייפתר אי פעם, אני מאמין שגם בסיטואציה בה אנחנו נמצאים, צריך להתנהג בכבוד לשכנים שלנו ובוודאי לבני אדם שהפכו לנתינים שלנו. אני מאמין שבאופן שווה צריך להתייחס בכבוד גם לחיילים ששומרים על המקום הזה ועל תושביו. אני חושב שמה שנעשה כאן הוא ניסיון לכפות ריבונות באמצעות היכלי תרבות. אני אומר: קודם כל שהפוליטיקאים ייגמרו את העבודה שלהם, אחר כך שיבואו בדרישות לתרבותניקים".

   

  מה אתה חושב על היוזמה החדשה הזו שתחייב אמנים שיופיעו בקריית ארבע להצהיר על כך ששרתו בצה"ל ובמקביל לחתום על הצהרות נאמנות למדינה?

   

  "זה אומר שאמנים חרדים יכולים להופיע שם או שהכוונה היא רק לחילונים שלא שרתו בצה"ל? ומה לגבי הומואים ששרתו בצה"ל, זה עובר בקריית ארבע? ואמנים ערבים ששרתו בצה"ל, מה איתם? זו תביעה מחליאה בעיני ועם כל הכבוד, כאב לשני ילדים בצבא, אני לא צריך ולא אחתום על שום טופס נאמנות. פשוט מדהים אותי איך הם מצאו סופסוף את הנישה הזו של הקמת היכלות תרבות שתאלץ אמנים בעל כורחם להופיע במקומות שמנוגדים לצו מצפונם".

   

  ברוך קרא בעיון גם ציטוטים של ראש מועצת קריית ארבע, מלאכי לוינגר, בהם נכתב: "אנחנו מאמינים שהיוצרים למדו לקח ממקרה היכל התרבות באריאל". שיעור שכזה בהלכות ישראל היה אחד יותר מדי עבורו. "אני לא משתתף בשיעור הזה", אומר ברוך, "לקחים משתנים מאירוע לאירוע ולראייה ההחלטה שקיבלתי".

   

  מה שאתה אומר שאין דין אריאל כדין קריית ארבע?

   

  "איך להסביר את מה שאני חווה? אני מנסה להתמודד עם מציאות מורכבת ומסובכת. אריאל ניסתה לסמן לאלה שחיים פה ולעולם שהכל בסדר, שהיא חלק מהקונצנזוס. אז אתה מנסה להסתתר מאחורי כל מיני טיעונים לכאורה רציונליים. אבל אז מגיע רגע האמת שבו אתה מבין שיכול מאוד להיות שמחר אצטרך להופיע בפני אנשי 'תג מחיר' או 'נוער הגבעות', ואחר כך מדברים איתך פתאום על חתימה על הצהרת נאמנות ושירות בצה"ל. זה קו אדום".

   

  נשמע שקשה לך עם ההחלטה שקיבלת.

   

  "אני מוכן גם למחיר הכלכלי אבל קשה לומר שאינני חושש מההשפעות. ידעתי שיומי יגיע כיוון שזה למעשה התמצות של הדילמה אליה נקלעו ובה שבויים כיום אמני ישראל מול סיפורי ההופעות בהיכלי התרבות מעבר לקו הירוק. זה נופל בסופו של יום על גבו של השחקן היחיד.

  אנחנו מוצאים את עצמנו בקו החזית. אז אני נאלץ להרגיע את עצמי במשפטים כמו: 'אוקי, אז הם יחרימו את ההצגה ולמרות זאת היא תקום ותתקיים'. זה מגוחך, הרי הקהל הזה בדיוק הוא זה שרוצה שהסיפור של פולארד יסופר. הרמתי את הכפפה הזו מתוך אמונה אישית ואמנותית שחייבים לספר את סיפורו של פולארד והיה לי חשוב לספר אותו לא לקהל המשוכנעים. אז הגענו לנקודה שבה אני נאלץ להתמודד עם השאלות הכי מהותיות בתוכי".

   

  התהליך כבר נעשה, קיבלת החלטה.

   

  "כן. לגבי קריית ארבע קיבלתי החלטה. וברור לי שאני נחשף כעת למשהו שאין לי מושג מה יהיה בקצהו. אני מרגיש שמצפוני נמתח עד קצה גבול יכולתו".

   

  ראש מועצת קריית ארבע-חברון, מלאכי לוינגר, מסר בתגובה: "חבל מאד שרמי ברוך לא למד את הלקח של החרם על ההיכל באריאל והחליט על דעת עצמו להחרים אלפי תושבים שוחרי תרבות ואמנות שציפו להעלאת ההצגה בקריית ארבע-חברון. ברור כי ברוך נכנע ללחצים מהשמאל הקיצוני ובכך בחר לצפצף על החוק למניעת החרם שאושר על ידי כנסת ישראל. אנו מקווים ומאמינים כי תיאטרון הקאמרי אשר מתוקצב על ידי מדינת ישראל יעמוד מאחורי התחייבותו בחתימתו על חוזה עם היכל התרבות ויעלה את ההצגה במועד שנקבע למרות הצהרותיו של רמי ברוך".

   

  מנכ"ל תיאטרון הקאמרי נועם סמל בחר שלא להגיב לדברים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רמי ברוך ב"פולארד". זה הקו האדום
  צילום: ז'רר אלון
  לאתר ההטבות
  מומלצים