שתף קטע נבחר

דיפלומט אחד, 2 מאבטחים: נציגות ישראל בקהיר

ישראל טיקוצ'ינסקי, סגן השגריר במצרים, הוא האחרון שנותר לייצג את ישראל בארץ הנילוס. אחרי שקרוביו שבו לארץ, הוא ממשיך לעבוד ויכול לדבר עברית רק עם מאבטחיו

לאחר פינוי השגריר, הסגל הדיפלומטי, המאבטחים והמשפחות הישראליות ממצרים שבאו בעקבות הפריצה לשגרירות בקהיר, נותר כעת בארץ הנילוס כולה דיפלומט ישראלי אחד: ישראל טיקוצ'ינסקי, הציר וסגן השגריר.

 

הפריצה לשגרירות ישראל בקהיר - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

טיקוצ'ינסקי נושא כעת על כתפיו את כל מדיניות החוץ הישראלית במצרים, והוא אחראי על העברת המסרים הישראלים בפגישות המדיניות ועל העבודה המדינית השוטפת במקום.

 

עוד בערוץ החדשות:

  

לאחר שאשתו ושלושת ילדיו עלו על הטיסה הראשונה שעזבה את קהיר ועליה כ-80 ישראלים, נותר כעת הדיפלומט הישראלי בגפו, כאשר אפילו מקום עבודתו הקבוע, בניין השגרירות, אינו פעיל.

 

את העבודה השוטפת מבצע סגן השגריר ממיקום סודי, כאשר האנשים היחידים איתם הוא יכול לשוחח בשפה העברית פנים אל פנים הם שני מאבטחים ישראלים שנותרו בקהיר יחד איתו.

 

למעשה, לאחר הסגירה בפועל של בניין השגרירות, נכון לימים אלו אין אף נציגות ישראלית מתפקדת בשגרה במצרים, זאת לאחר שגם הקונסוליה הישראלית באלכסנדריה נותרה ללא דיפלומטים.

 

כל הסגל הדיפלומטי פונה, למעט אחד. עשן בקומת השגרירות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כל הסגל הדיפלומטי פונה, למעט אחד. עשן בקומת השגרירות(צילום: AFP)

 

הפעם הראשונה שטיקוצ'ינסקי הגיע לקהיר כעובד משרד החוץ הייתה בשנת 2002, אז שימש כדובר השגרירות במשך שלוש שנים. לאחר מכן, בשנים שבין 2009-2005 שירת במספר מחלקות במשרד החוץ בירושלים, ביניהן, מחלקת אסיה ומחלקת בקרת נשק. לפני כשנתיים הוא יצא לשליחותו השנייה בקהיר, הפעם כדי למלא את תפקיד הציר הישראלי וסגן השגריר.

 

באוקטובר אשתקד סיים את שרותו הקונסול הכללי הישראלי אשר היה אמון על ניהול הקונסוליה, ומאז דיפלומט ישראלי אחר קיבל על עצמו את האחריות לניהול הקונסוליה כממלא מקום. כעת, עם פינוי הסגל הדיפלומטי, גם הוא שב ארצה ואת הקונסוליה באלכסנדריה מאיישים רק שני עובדים מקומיים מצריים המועסקים על ידי משרד החוץ.

 

עדויות חדשות שהגיעו שפכו אור על שעות החרדה ורגעי הדרמה בתוך השגרירות. שלושה מששת המאבטחים הישראלים הנצורים נשאו נשק, וירו באוויר להרתעה. הם השתמשו בכל חפץ שמצאו לחסימת דלת הכניסה האחרונה,

לאחר ששתי האחרות נפרצו במהלך הפגנת ההמון הזועם מחוץ לבניין.

 

לאחר שהמפגינים הפילו את החומה, הגיע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לחמ"ל שנפתח במשרד החוץ, מתוך ידיעה שהמצב מסוכן. אחרי שהקומנדו המצרי הוזעק למקום, שוחח נתניהו עם ראש צוות האבטחה בשגרירות שאמר לו כי המתפרעים נסוגו בעקבות הירי באוויר. מפקד כוחות הקומנדו המצרי, שחילצו אותם מההמון, דרש מהם ללבוש כאפיות ועקלים - לצרכי הסוואה.

 

דובר ראש הממשלה, רוני סופר, מסר כי "נמשכים המאמצים מול מצרים על מנת לארגן את סידורי האבטחה להחזרת השגריר והסגל. בכוונתו של רה"מ להסדיר את העניין מהר ככל האפשר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדגל המצרי מונף על השגרירות
צילום: רויטרס
מפגין מוריד את הדגל הישראלי
צילום: AP
מומלצים