שתף קטע נבחר

מארבעה יוצא אחד: מפלגת העבודה בוחרת מנהיג

65 אלף חברי המפלגה יכריעו היום מי יהיה היו"ר הבא - יחימוביץ', הרצוג, מצנע או פרץ. אמש עשו המועמדים טלפונים אחרונים וכל אחד דיווח על "סחף" של קולות אליו. לניצחון בסיבוב הראשון נדרשים לפחות 40 אחוזים מהקולות

תשעה חודשים אחרי שאהוד ברק עזב את מפלגת העבודה ולקח איתו חמישה מנדטים, ייצאו היום (א') מתפקדי המפלגה לקלפיות כדי לבחור לה יושב ראש חדש - ואולי יושבת ראש. גם אמש איש לא יכול היה להתחייב באמת על תוצאות הפריימריז, והקרב על הנהגת המפלגה הוא אולי זירת ההימורים המתעתעת ביותר.

 

בחירות לראשות מפלגת העבודה:

 

במטה הבחירות של שלי יחימוביץ' המשיכו אמש עם הטלפונים (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
במטה הבחירות של שלי יחימוביץ' המשיכו אמש עם הטלפונים(צילום: ירון ברנר)

 

ארבעה אישי ציבור בעלי ניסיון וכוח יעמידו את עצמם לבחירה היום, בתקווה לחדש את ימיה הגדולים של העבודה: ח"כ עמיר פרץ ועמרם מצנע, שכבר עמדו בראש המפלגה בעבר, השר לשעבר יצחק הרצוג וחברת הכנסת שלי יחימוביץ'. המועמד אראל מרגלית, שנחשב לבעל הסיכויים הנמוכים ביותר במרוץ, פרש בשבוע שעבר. 

 

בימים האחרונים עקצו ארבעת המועמדים הסופיים זה את זה ללא הרף, כשכולם מנסים לשדר את אותו המסר: "הצביעו לי, רק אני מסוגל לנצח". ביומיים האחרונים גבר המתח בין המועמדים, ומלבד העקיצות ההדדיות, אנשי המטות שלהם הפיצו אין ספור שמועות על "סחף" של מצביעים לעברם ועל נטישה המונית של מצביעים את היריב העיקרי שלהם. הם ניסו להסביר כי המועמד שלהם דובר אמת - בעוד ששאר המועמדים משקרים כולם.

 

בו'זי הרצוג במטהו עם המועמד הפורש מרגלית, שהחליט לתמוך בו (צילום: מטה הרצוג) (צילום: מטה הרצוג)
בו'זי הרצוג במטהו עם המועמד הפורש מרגלית, שהחליט לתמוך בו(צילום: מטה הרצוג)

 

עד שעות הערב המאוחרות אמש עוד ניסו המועמדים להמריץ את פעיליהם ותומכיהם לקראת יום הבחירות, בשל חוסר הוודאות הגדול השורר במפלגת העבודה. הקלפיות ייפתחו היום ב-10:00 בבוקר, ולכושר הארגון של המטות השונים תהיה במהלך ההצבעה השפעה גדולה. פרץ נחשב למוביל בתחום הזה ולבעל הניסיון הרב ביותר, בעיקר משום שזו הפעם השלישית שהוא מתמודד על ראשות המפלגה בשנים האחרונות.

 

מי יכול להשיג 40% בסיבוב הראשון?

אבל גם במטות של הרצוג, יחימוביץ' ומצנע טוענים כי הצליחו בשבועות האחרונים להקים מנגנוני שטח משמעותיים, המבוססים על מתנדבים רבים שיפעלו במהלך 12 השעות שבהן יהיו הקלפיות פתוחות. גורם מכריע נוסף בהתמודדות הוא מספר המתפקדים שכל אחד מהמועמדים גייס למחנהו. בעבודה כ-65 אלף מתפקדים, וכל אחד מהמועמדים טוען כי מאחוריו המחנה הגדול או לפחות השני בגודלו במפלגה.

 

עמיר פרץ. התמודדות שלישית על ראשות העבודה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עמיר פרץ. התמודדות שלישית על ראשות העבודה(צילום: מוטי קמחי)

 

לאחר פסילת הטפסים הלא-כשרים, כל אחד מהמועמדים איבד מספר מסוים של מתפקדים, ויחסי הכוחות בשטח אינם ברורים לגמרי כעת, במיוחד בשל ההשפעה הגדולה והמכרעת שיש כבר עשרות שנים למחוז הערבי במפלגה. בעבודה כ-20 אלף מתפקדים ערבים ובדואים, והם נוהגים להבטיח את תמיכתם לכמה מועמדים - ולהגיע לקלפיות במספרים גדולים.

 

השאלה הגדולה היא האם אחד המועמדים יצליח לנצח כבר בסיבוב הראשון, או שלמתמודדים יידרש סיבוב נוסף בשבוע הבא. בסיבוב כזה יתמודדו שני המועמדים שיזכו למירב הקולות סיבוב הראשון. כדי לנצח כבר בסיבוב הראשון, יצטרך אחד המועמדים להשיג 40% תמיכה לפחות. פרץ ויחימוביץ' טוענים כי הם מסוגלים להגיע למספרים האלה, ואילו הרצוג ומצנע טענו בימים האחרונים כל אחד כי הוא זה שיעלה לסיבוב השני - מול יחימוביץ' או פרץ.

 

יחימוביץ': המאבק ביני לבין פרץ

ערב ההליכה לקלפיות, העריך הרצוג כי הפריימריז לא יוכרעו בסיבוב הראשון. "הקרב צמוד מאוד. אני בטוח שאני אהיה ההפתעה של הבחירות הללו. אגיע לסיבוב שני, ואוביל את המפלגה לדרך חדשה ולאחדות. בימים האחרונים אנחנו עדים לסחף גדול של תומכים שמצטרפים למחנה. מתלבטים רבים כבר לא מתלבטים. הדבר החשוב ביותר שניצב לנגד עיניי כעת הוא לשקם את המפלגה ולהפוך אותה למפלגה מאוחדת. אני היחיד שמסוגל לעשות זאת".

 

מצנע. הוביל את העבודה בבחירות של 2003 (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
מצנע. הוביל את העבודה בבחירות של 2003(צילום: עופר עמרם)

 

עמרם מצנע הביע אמש ביטחון, לדבריו על סמך בדיקות שערכו אנשיו, כי הוא יעלה לסיבוב השני וינצח בבחירות המקדימות הללו. "אני אופטימי מאוד, קיבלנו חיזוק משמעותי של תומכים ביומיים האחרונים, תומכים שמבינים שצריך מנהיג חברתי וביטחוני. עם כל הכבוד לשאר המתמודדים, רק אני יכול למלא את התפקיד.
 לצערי יש מתמודדים שעסוקים בהצהרות ריקות מתוכן והזויות, שמעידות אך ורק על פאניקה.
 אני בטוח שמחר כל מתפקד יפעל על פי צו מצפונו, ותינתן לי הזכות להוביל את מפלגת העבודה בחזרה לשלטון".

 

ח"כ יחימוביץ' פנתה אל הפעילים התומכים בה במכתב ששלחה אליהם הלילה: "כפי שאתם רואים, זה מייל בלי פאתוס ובלי אמירות מרגשות... נתרגש ונשמח בלילה רק אם נעמול ביום". מוקדם יותר אמרה: "ההבנה הגוברת בקרב חברי המפלגה כי המאבק הוא ביני ובין פרץ, הזרימה היום ובסוף השבוע כמות גדולה ביותר של תומכים חדשים. צריך לתדרך היטב את

המצביעים שאם יצביעו להרצוג או למצנע קולם יבוזבז". היא הביעה אמונה כי ביכולתה לנצח את פרץ כבר בסיבוב הראשון.

 

עמיר פרץ אמר מצדו: "אנחנו מגיעים לנקודת השיא במסע שהתחלתי לפני שישה חודשים, אל הציבור הישראלי שמחפש תקווה חדשה. אנחנו ערוכים בצורה טובה מאוד. מחר נניע אל הקלפי בין 25 ל-30 אלף מצביעים, בעזרת אלפי מתנדבים שהתייצבותם מרגשת אותי. אין לי היום מה לתת לאיש, אין לי מה להבטיח לאיש, ואנשים מתייצבים מתוך אמונה ורצון לראות את מפלגת העבודה מניפה גבוה-גבוה את שני הדגלים, צדק חברתי ושלום, ומקימה אלטרנטיבה אידיאולוגית ואלקטורלית לבנימין נתניהו".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרצוג במטהו. "הקרב צמוד, אני אפתיע"
צילום: ירון ברנר
תומכי יחימוביץ'. "הרצוג או מצנע זה בזבוז קולות"
צילום: ירון ברנר
מומלצים