שתף קטע נבחר

צילום: gettyimages imagebank

מאמץ אחרון: הקוורטט מקדם מו"מ במקום הכרה

שליח הרביעייה, טוני בלייר, מגביר את המאמצים להתניע מחדש את תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים כדי לסכל פנייה חד צדדית לאו"ם. גורמים בירושלים פסימיים: "אין נוסחה מוצעת שתחזיר את הצדדים לשולחן הדיונים"

גורמים מדיניים בירושלים מסרו הלילה (ב') כי הקוורטט מגביר את מאמציו לחידוש תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים על רקע הכוונה ברמאללה לקבל הכרה כמדינה. שליח הרביעייה הבינלאומית, טוני בלייר, פועל יחד עם גורמים אמריקנים למציאת נוסחה מוסכמת שתוצג בכינוס של הקוורטט המתוכנן השבוע – ימים ספורים לפני המועד שבו מתכוונים הפלסטינים לפנות לאו"ם.

 

הליגה הערבית צפויה גם כן להתכנס בימים הקרובים כדי לדון פעם נוספת ביוזמה הפלסטינית. פקידים ישראלים המעורים במהלכים אמרו כי עד כה נכשלו כל הניסיונות לגבש מסמך עקרונות המוסכם על הצדדים בירושלים וברמאללה. בנוסף, מסתמן גם כי לא צלחו ה"איומים" מצד השליח האמריקני, דניס רוס, לפיהם הסיוע האמריקני לרשות ייפגע אם היא תפנה לאו"ם.

 

עוד בחדשות:

  

גורם מדיני בכיר אמר כי ישראל לא תוותר על דרישותיה להכרה כמדינה יהודית, אולם תהיה מוכנה לשוב לשולחן המשא ומתן ללא תנאים מוקדמים מצד הפלסטינים. "לא נכנע לסחיטה של הפלסטינים לתנאים מוקדמים כדי לשוב למשא ומתן", אמר הגורם. לפיו, "ברשות הפלסטינית יש ויכוח פנימי רציני על ההליכה לאו"ם, וראש הממשלה סלאם פיאד חושש מפגיעה ביחסים עם ארה"ב".

 

גורמים בכירים ירושלים הבהירו שישראל שוקלת צעדים חד צדדיים אם הפלסטינים ישלימו את המהלך באו"ם, אך הדגישו שככל הנראה לא יהיו מהלכים פומביים המבטלים הסכמים קיימים. "לא צריך לעשות את זה ברעש גדול", ציינו הגורמים. "כבר כיום פועל צה"ל בשטחי A, למרות שלפי ההסכמים לא ניתן לפעול שם. אנחנו נמצא עוד צעדים חד צדדים שניתן לבצע בשטח בתגובה לצעד של הפלסטינים".

 

בישראל מביעים ספק באשר לסיכויים למנוע פנייה פלסטינית לאו"ם.

"לפי שעה, עושה רושם כי אין כוח שיכול להוריד את הפלסטינים מהסיפור של ההכרזה. יכול להיות שכן תהיה הצהרה או אמירה של הקוורטט, בניסיון להציג עמדה שתאפשר את חידוש המשא ומתן, אך ספק אם היא תמנע את המהלך הפלסטיני", אומרים בירושלים.

 

אחת המטרות הניצבת בפני הדיפלומטיה הישראלית היא שכנוע דעת הקהל האמריקנית כי הכרזה חד צדדית תזיק לתהליך השלום ולשאיפותיהם של הפלסטינים. בין היתר מבהירה ישראל, באמצעות "הפחדות", את ההשלכות של צעד זה על המצב הביטחוני במזרח התיכון. בין שלל התרחישים המוזכרים: עימותים בין צה"ל למפגינים וחוסר יציבות במדינות ערב כתוצאה מהפגנות ענק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בלייר ונתניהו, "לא נכנע לסחיטות"
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים