שתף קטע נבחר

22 חוקרים נעצרו: "האזנות סתר עם תוכנה אסורה"

הותר לפרסום: לפני שבוע נעצרו החוקרים הפרטיים, בחשד שהשתמשו בתוכנה אסורה לשימוש. בין היתר שולחת התוכנה את תוכן השיחות לדואר האלקטרוני של החוקר ומבצעת גם "האזנות נפח", להן דרוש אישור מבית משפט מחוזי

טלטלה בקרב החוקרים הפרטיים בישראל: 22 חוקרים פרטיים נעצרו ביום שני שעבר, בחשד לעבירות חמורות של האזנות סתר. על-פי החשד השתמשו החוקרים בתוכנה אסורה, שיכולה לשלוט על הטלפון של האדם שמאזינים לו וגם לתעד שיחות בחדר בו נמצא הטלפון הנייד. היום (ב') הפרשה הותרה לפרסום.

 

 

ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) אומרים כי מדובר באחת הפרשיות החמורות ביותר, שבהן נתקלו בכל הקשור לתחום האפור שבו עובדים החוקרים הפרטיים. החוקרים לא הסתפקו רק במעצר החוקרים, והם מנסים להגיע אל האנשים שהזמינו את החקירות הבלתי חוקיות.

 

מהחקירה עולה כי לפני כמה חודשים הגיע לרכזי המודיעין של יאח"ה מידע על תוכנה חדשה, שמבצעת "פלאים" בתחום החקירות. אך מדובר בתוכנה בה אסור להשתמש, כיוון שמדובר בהאזנת סתר בלתי חוקית.

 

עוד ב ערוץ החדשות :

 

מדובר בתוכנה מתוחכמת, באמצעותה מצליחים החוקרים "להשתלט" על הטלפון של האדם ממנו הם מנסים להשיג מידע. על-פי החשד, כמה חוקרים השיגו את התוכנה, שמצליחה למעשה לתכנת את מכשיר הטלפון, כך שבעליו נתון למעקב. בנוסף, באמצעות אותה תוכנה, ניתן לדעת עם מי האיש אחריו עוקבים מדבר ובזמן אמת להאזין לשיחה.

 

אחד החוקרים שנעצרו. "פרשה חמורה" (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
אחד החוקרים שנעצרו. "פרשה חמורה"(צילום: בן קלמר)

 

אם לא די בכך, התוכנה אף מסוגלת להקליט שיחות מסויימות ולאחר מכן לשלוח את תוכנן לדואר האלקטרוני של החוקר הפרטי, שנמצא בכלל במקום אחר. בנוסף, כך עלה מהחקירה, התוכנה יכולה לעשות פעולה, שאפילו המשטרה נזקקת לאישורים מיוחדים לבצע - "האזנת נפח".

 

במקרה שהמשטרה רוצה לערוך "האזנת נפח", כלומר לשמוע כל מה שמתרחש בחדר מסוים, היא זקוקה לאישור של בית משפט המחוזי. לאחר מכן צריכה המשטרה להעביר דיווחים לוועדות שונות של הכנסת על האזנות. אלא שאותם חוקרים פרטיים, כך על פי החשד, הצליחו באמצעות התוכנה לבצע אפילו "האזנות נפח", כלומר להפעיל את הטלפון של הנחקר מרחוק ולשמוע על מה הוא משוחח בחדר.

 

התוכנה הקליטה שיחות ושלחה דואר אלקטרוני (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
התוכנה הקליטה שיחות ושלחה דואר אלקטרוני(צילום: בן קלמר)

 

אחרי חקירה סמויה ואיסוף ראיות נגד החשודים, שכללה בין היתר שליחת סוכנים סמויים על ידי יאח"ה לחלק מהחוקרים הפרטיים

 במטרה לרכוש מהם את התוכנה והשירות, נעצרו החשודים - להם יש רשיון לעבוד כחוקרים פרטיים. מדובר בחשודים המתגוררים באזורים שונים בארץ.

 

במשטרה מתכוונים גם להגיע למי שהזמין את העבודות הלא חוקיות וגם להגיע אל הקורבנות, שהיו נתונים למעקב סמוי מבלי שידעו על כך. "אין ספק שמדובר בפרשה שתטלטל את ענף החקירות הפרטיות", אמרו גורמים במשטרה. "לא מדובר כאן על עשב שוטה אחד, אלא על דרך פעולה מדאיגה מאוד שחוקרים פרטיים עושים בה שימוש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד החוקרים, בהארכת המעצר
צילום: בן קלמר
מומלצים